Naujienų srautas

Verslas2018.05.21 09:28

Ministerija ir Lietuvos bankas atsikirto S. Jakeliūnui: verslininkai neruošė pensijų reformos

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija neigia viešai išsakytas Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Stasio Jakeliūno teiginius, kad siūlomos pensijų pertvarkos idėjas pasiūlė verslo atstovai. Lietuvos bankas tikina, kad veikia kaip kompetencijos centras ir teikti pasiūlymus buvo pakviestas.

Pasak SADM, viešumoje išsakytas teiginys, kad vyriausybės siūlomos pensijų kaupimo pertvarkos idėjas pasiūlė verslo atstovai, yra neteisingas.

Stasys Jakeliūnas ketvirtadienį žiniasklaidai teigė, kad pasiūlymą mažinti socialinio draudimo tarifą 2 procentiniais punktais pasiūlė verslo atstovai. Jis taip pat kaltino ir Lietuvos banką, kad jis peržengia kompetencijos ribas ir palaiko verslininkų poziciją.

„Parengti pensijų reformos pertvarką Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją įpareigojo vyriausybė: pagrindinis principas buvo atsisakyti „Sodros“ pervedimų į privačius pensijų fondus ir išlaikyti ne mažesnį nei 6 proc. kaupimą, nes tik tuomet kaupimas gali būti vadinamas prasmingu“, – rašoma pranešime.

Lietuvos bankas 15min taip pat teigia, kad teikti siūlymus buvo pakviestas – dalyvavo darbo grupių veikloje, kuriose teikė siūlymus ir dėl mokesčių, ir dėl pensijų sistemos pertvarkos.

„Teikėme siūlymus, kurie, mūsų vertinimu, turėtų padėti iš esmės spręsti tokias problemas, kaip mažos pensijos ar dėl nedidelio biudžeto perskirstymo menkai finansuojamos viešosios paslaugos. Dalis pasiūlymų priimta, dalis atmesta, dėl dalies vyksta diskusijos“, – 15min atsakė Lietuvos bankas.

Galutinį žodį dėl mokesčių ir pensijų pertvarkos tars Seimas.

„Savo pasiūlymus ir vertinimus grindėme ekonomine analize ir skaičiavimais, juos taip pat pateikėme ir pristatėme visuomenei viešai. Į sąmokslo teorijas dėl to, kad pasiūlymus rengė kažkokie verslininkai, nenorėtume leistis. Tik primename, kad tokie Lietuvos banko siūlymai, kaip ženklus pensijų fondų klientams taikomų mokesčių mažinimas, III pakopos lengvatų naikinimas ir anuitetų centralizavimas viešojoje pelno nesiekiančioje įstaigoje, šioje srityje veikiančiam verslui nėra naudingi, bet naudingi būsimiems pensininkams“, – teigiama komentare.

Lietuvos bankas patikina, kad ir toliau aktyviai veiks kaip kompetencijos centras, teikdamas ekonomine analize pagrįstus pasiūlymus, kurie prisidėtų sprendžiant esmines ekonomikos problemas.

Paskata kaupti senatvei

„Sodros“ įmokos mažinimas 2 proc. punktais buvo pasiūlytas kaip viena iš keturių paskatų kaupti senatvei. Šis sprendimas gali būti naudingas tiek kaupiantiems, tiek nekaupiantiems: kaupiantiems tai sušvelnina kaupimo naštą, nekaupiantiems – didina pajamas į rankas, argumentuoja SADM.

„Todėl teiginiai, kad privatus verslas pasiūlė kurią nors pensijų pertvarkos idėją, neatitinka tikrovės. Atkreiptinas dėmesys, kad privačių pensijų fondų atstovai kritikuoja ministerijos parengtą pertvarką, nes ji jiems atrodo nenaudinga verslo požiūriu: pertvarkos metu bus mažinami administravimo mokesčiai, vadinasi, paslaugos gyventojams neišvengiamai pigs“, – pastebi ministerija.

Jau kaupiantiesiems žmonėms suteikiama teisė rinktis – toliau kaupti ar grįžti į „Sodrą“. Pensijų fondai ne kartą kritikavo šią nuostatą: jie įžvelgia riziką, kad žmonės rinksis padidėjusias pajamas dabar, o ne kaupti ateičiai.

„Negana to, pensijų fondų atstovai norėtų didesnio valstybės indėlio, tačiau mokesčių mokėtojų pinigai negali būti dalijami neatsakingai, paskatos kaupti turi būti subalansuotos“, – ginasi SADM.

Pensijų reformos rengimui buvo sudaryta grupė, kurioje dalyvavo atstovai iš Socialinės apsaugos ir darbo, Finansų ministerijos, „Sodros“ ir Lietuvos Banko. Lietuvos Bankas ir „Sodra“ šioje darbo grupėje dalyvavo kaip ekspertinės valstybės institucijos, kurios pateikė savo pastabas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi