Naujienų srautas

Verslas2013.07.10 23:39

„Chevron“ žada ir socialines investicijas

ELTA 2013.07.10 23:39

Premjeras Algirdas Butkevičius po susitikimo su JAV bendrovės „Chevron“ atstovais teigė, kad naftos ir dujų išgavimo bendrovė yra pasiruošusi bendradarbiauti su teritorijų, kuriuose planuojama vykdyti skalūnų dujų žvalgybos darbus, gyventojais.

Premjeras Algirdas Butkevičius po susitikimo su JAV bendrovės „Chevron“ atstovais teigė, kad naftos ir dujų išgavimo bendrovė yra pasiruošusi bendradarbiauti su teritorijų, kuriuose planuojama vykdyti skalūnų dujų žvalgybos darbus, gyventojais.

„Buvo pateikta išsami informacija apie tai, kas jau yra nuveikta bendradarbiaujant su bendruomenėmis, su kuo buvo susitikta, pristatytos nuotraukos. Kai kuriose vietose dirbama ir su miestų merais ir tikimasi, kad šis darbas ir toliau bus vykdomas sėkmingai“, – kalbėjo A. Butkevičius.

Premjeras pažymėjo, jog „Chevron“ atstovai siekia bendradarbiauti ir su Žygaičių kaimo bendruomene, kuri skalūnų dujų išgavimui priešinasi labiausiai.

„Jie nenori, kad būtų kažkokia įtampa atliekant žvalgybos darbus ir po to galbūt investuojant ir į kitas veiklas tuose regionuose“, – teigė Premjeras.

A. Butkevičiui antrino ir „Chevron“ kompanijos atstovybės Lietuvoje „Chevron Exploration & Production Lietuva“ vadovas Gilbertas Ankenbaueris. Jo teigimu, bendradarbiavimas su vietos bendruomenėmis yra visame pasaulyje bendrovės taikoma praktika.

„Mes dar kartą patvirtinome Ministrui Pirmininkui apie mūsų pasiryžimą toliau dirbti su vietos bendruomenėmis tose teritorijose, kur mes vykdome darbus. Mes taip dirbame visame pasaulyje ir Lietuva nėra išimtis“, – kalbėjo „Chevron“ atstovas.

G. Ankenbaueris sakė, jog bendradarbiavimas – tai ne tik nuolatinis informacijos apie vykdomus darbus skleidimas.

„Mes ir toliau susitiksime su vietos bendruomenėmis, teiksime joms informaciją apie darbus, kuriuos vykdys „Chevron“. Taip pat vykdysime ir socialines investicijas – investicijas į bendruomenių švietimą, sveikatą ir ekonominę plėtrą“, – teigė jis.

„Chevron“ atstovas atskleidė, jog, priešingai nei mano priešiškai nusiteikusios bendruomenės, bendrovė savo veiklą vykdo visiškai skaidriai.

„Noriu pabrėžti, jog mes visada būsime atviri ir skaidrūs, nes tiesiog neturime ko slėpti“, – sakė G. Adenbaueris.

„Jei išduos mūsų pilį, ginsimės iš vidaus“

Tuo metu Žygaičių gyventojai vis dar priešinasi galimiems naftos ir dujų išgavimo kompanijos „Chevron“ žvalgybos darbams jų regione. Trečiadienį į piketą prie Vyriausybės rūmų susirinkę Žygaičių kaimo atstovai laikė plakatus su užrašais „Chevron – von“, „Chevron pas premjerą – žemaičiai už borto“, „Ką žinai apie skalūnų dujų gavybą?“, „Stop Chevron“ ir kt.

Žygaičių kaimo bendruomenės pirmininkas Jonas Nairanauskas žurnalistams teigė, jog „Chevron“ planuojama naudoti technologija yra kenksminga ir kaimo gyventojai visomis išgalėmis tam priešinsis.

„Jeigu bus naudojamas hidraulinis uolienų skaldymas, mes sakome, kad to negalima daryti. Tiek Lietuvos, tiek Europos mokslininkai yra pripažinę, kad ši technologija yra grėsminga“, – teigė bendruomenės pirmininkas.

Priešingai nei susitikimo metu kalbėjo A. Butkevičius ir „Chevron“ atstovai, Žygaičių bendruomenės pirmininkas sakė, jog jokių dialogų ir bendradarbiavimo su jais nesulaukė.

„Niekas su mumis nebendrauja ir mūsų krašto žmonėms niekas nieko nenori paaiškinti. Net savo klaidų niekas netaiso ir nesulaukiame jokio atsiprašymo“, – sakė jis.

Paklaustas apie tai, ką kaimo gyventojai darytų tokiu atveju, jei sutartis dėl skalūnų dujų žvalgybos darbų su „Chevron“ vis dėlto bus pasirašyta, J. Nairanauskas sakė, jog gyventojai yra pasiryžę bet kokiomis priemonėmis tam sutrukdyti.

„Piketuosime, blokuosime ir taip toliau (...). Nuo seno Lietuvoje yra taip, jog jei pilis yra išduodama, pilėnai ginasi viduje. Taip ir mes ginsime savo teritoriją nusivylę savo valdžia, o ateityje rinksime geresnę valdžią“, – sakė jis.

Įdomu tai, jog po susitikimo su „Chevron“ kompanijos atstovais A. Butkevičius sakė, kad Žygaičių kaimas nepatenka į tą teritoriją, kurioje žvalgybos darbus atlikti leistų naujai išduota licencija. Pasak jo, viena licencija jau buvo išduota bendrovei „LL Investicijos“, kurios 50 proc. akcijų pernai įsigijo „Chevron“, dar 2007 m. Pagal naująją licenciją žvalgomos teritorijos bus numatytos iš naujo.

„Faktiškai Žygaičiuose niekas nesiruošia atlikti jokių žvalgybos darbų“, – teigė premjeras.

ELTA primena, jog konkurso dėl skalūnų dujų nugalėtojas dar nepaskelbtas, jį turi skelbti Aplinkos ministerijos sušaukta komisija. Tik paskelbus nugalėtoją bus išduota licencija. Ketinimų investuoti Lietuvoje „Chevron“ neatsisako bei žada net ir neturėdama licencijos pradėti bendradarbiauti su bendruomenėmis, taip pat su Lietuvos geologijos tarnyba, siekdama pateikti pasiūlymus reglamentams, kurie remtųsi moksliniais faktais ir atitiktų tarptautinę praktiką.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi