Verslas

2013.07.10 13:04

„Gazprom“ dujų kaina Lietuvai tokia, kokios dar nebuvo (papildyta prezidentės komentaru)

LRT.lt 2013.07.10 13:04

Kitąmet Lietuvoje rusiškų dujų kaina ūgtelės iki 1,600 Lt už 1 tūkst. kub. m. Tai negirdėtos rekordinės aukštumos Europoje, rašo dienraštis „Verslo žinios“.

Kitąmet Lietuvoje rusiškų dujų kaina ūgtelės iki 1,600 Lt už 1 tūkst. kub. m. Tai negirdėtos rekordinės aukštumos Europoje, rašo dienraštis „Verslo žinios“.

Rusų dujų monopolija prieš dvi savaites savo akcininkus supažindino su planais 2014 m. Lietuvai ir Latvijai parduoti 3 mlrd. kubinių metrų dujų už „japonišką“ kainą.

Skelbiama, kad kainos dydis gali kilti iki rekordinių 600 JAV dol. (apie 1 600 Lt) už 1 000 kubinių metrų.

Rusijos ekspertai minėtomis kainomis nepatikėjo: svarstyta, kad „Gazprom“ akcininkams pateiktame pasiūlyme įsivėlė klaida – dolerių vietoje buvo įrašyti eurai.

„Energetikos ministerija neturi informacijos apie 2014-iesiems „Gazprom“ prognozuojamas dujų kainas, mūsų derybininkai šiuo metu siekia, kad rusiškos dujos Lietuvai kainuotų mažiau nei dabar“, – dienraštis „Verslo žinios“ cituoja Energetikos ministro patarėją Daivą Rimašauskaitę.

Tuo metu prezidentė Dalia Grybauskaitė, komentuodama pasirodžiusią informaciją apie padidėsiančias rusų dujų kainas, sako negalinti patvirtinti, kiek tikslūs paskelbti skaičiai. Tačiau jei šie pasitvirtintų, anot šalies vadovės, juos būtų galima traktuoti kaip didžiulį politinį spaudimą Lietuvai nesiekti energetinio savarankiškumo.

„Pirmiausia, kiek tikslūs tie skaičiai, patvirtinti negaliu. [...] Tai būtų labai grėsmingi skaičiai. Jeigu jie tikrai pasitvirtintų, juos traktuočiau kaip didžiulį politinį spaudimą Lietuvai nedaryti tų žingsnių, kuriuos darome, t. y. nesiekti energetinio savarankiškumo“, – sako D. Grybauskaitė.  

Ji teigia mananti, kad jei rusai taikytų tokias kainas, pati Rusija ir „Gazprom“ kenktų sau. „T. y. jie mažina vartojimą iš kaimyninių valstybių, o tai reiškia – savo pelną. Išties tai nebūtų protingas žingsnis. Manyčiau, kad tai daugiau atrodytų kaip politinės vendetos žingsnis, t. y. politinio keršto žingsnis už tai, kad mes siekiame energetinės nepriklausomybės“, – teigia prezidentė.