Verslas

2018.05.03 15:49

Lietuva formaliai pakviesta tapti EBPO nare

Lietuva ketvirtadienį sulaukė formalaus kvietimo tapti 36-ąja Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO)  nare. Seime aptariamas kvietimas Lietuvai tapti Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) nare. Balandžio pradžioje Lietuvos pasirengimas įvertintas teigiamai.

Po trejus metus trukusių derybų, Lietuva įvertinta kaip pasirengusi jungtis prie vadinamojo „turtingųjų klubo“. Vienas svarbiausių reikalavimų, kuriuos kėlė Lietuvai organizacija – valstybės valdomų įmonių pertvarka. Dėl to skubėta reformuoti miškų urėdijas. Organizacija, 3 metus tyrusi padėtį šalyje, taip pat rekomendavo optimizuoti mokyklų sistemą, mažinti korupciją.

Ketvirtadienį Seime pristatomas kvietimas Lietuvai tapti organizacijos nare. Gegužės pabaigoje vyks EBPO ministrų tarybos posėdis, kuriame, tikimasi teigiamo sprendimo ir Lietuva bus oficialiai pakviesta prisijungti prie organizacijos ir bus pasirašyta stojimo sutartis.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė EBPO generalinio sekretoriaus Angelo Gurria kvietimu, gegužės 31 d., Paryžiuje, pasirašys Stojimo sutartį dėl Lietuvos prisijungimo prie EBPO konvencijos. Lietuva oficialiai taps 36-ąja stipriausias ir pažangiausias pasaulio ekonomikas vienijančios organizacijos nare, rašoma prezidentūros pranešime.

Šių metų balandžio mėnesį prezidentė galutinai užbaigė derybas dėl Lietuvos narystės EBPO, organizacijos tarybai pristačiusi Lietuvos pasiektą pažangą. Per 5 metus Lietuva sėkmingai įgyvendino visas narytei būtinas reformas.

Rengiantis narystei EBPO depolitizuotas valstybės įmonių valdymas, jų veikla tapo skaidresnė ir efektyvesnė. Dar labiau sustiprinta kova su korupcija – ypač sugriežtinta atsakomybė už korupcinio pobūdžio nusikaltimus, o baudos padidintos keleriopai. Stiprinimas žmonių socialinis saugumas, kuriama verslui palankesnė aplinka. EBPO Lietuvą vertina kaip vieną sparčiausiai narystės reikalavimus įgyvendinusių valstybių, rašoma pranešime.

Prezidentės teigimu, narystė EBPO – visų Lietuvos žmonių pasiekimas. EBPO kelia itin aukštus reikalavimus savo narėms, todėl Lietuvos įgyvendintos reformos ir sklandžiai užbaigtos derybos rodo mūsų nueitą sėkmės kelią ir atveria naujas galimybes šaliai.

Narystė EBPO yra šalies pažangos ir patikimumo ženklas, kuris padės Lietuvai konkuruoti globalioje ekonomikoje. Tai – aukštesni ekonominiai ir finansiniai reitingai mūsų šaliai ir didesnis patrauklumas užsienio investuotojams. EBPO nuodugniai renka duomenis apie kiekvienos narės ekonominę, socialinę, švietimo, sveikatos sistemas, viešąjį sektorių ir teikia rekomendacijas. Todėl ateityje priimdama žmonės svarbiausius sprendimus Lietuva galės naudotis geriausių pasaulio ekspertų pagalba ir daugiau nei per 50 metų pažangiausių valstybių sukaupta patirtimi. EBPO yra laikoma neformaliu galingiausių pasaulio valstybių grupės G7 sekretoriatu, todėl tai – ir daugiau tarptautinės įtakos mūsų šaliai.

Prezidentei pasirašius Stojimo sutartį dėl Lietuvos prisijungimo prie EBPO konvencijos, ją dar turės ratifikuoti Seimas ir deponuoti Prancūzijos vyriausybė.

BNS nuotr.

Premjeras vadina valstybės politikos, vykdomų reformų įvertinimu

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis ketvirtadienį Seime sakydamas kalbą dėl narystės EBPO džiaugėsi, kad Lietuva tampa pažangias ekonomikas, modernias valstybes vienijančios organizacijos nare. Pasak vyriausybės vadovo, Lietuvos narystė šioje organizacijoje turi stiprią simbolinę prasmę, nes Europos atkūrimas nėra visiškas be Baltijos valstybių atkūrimo ir jų įsitvirtinimo pasaulyje.

„Tai nuoseklios mūsų valstybės politikos, vykdomų reformų įvertinimas nuo 1990 metų. Su naryste EBPO galime teigti, kad tapome visų svarbiausių pasaulio ir Europos organizacijų nare. Ar prieš 28 metus tuo būtume galėję patikėti?“ – sakė S. Skvernelis.

S. Skvernelis pabrėžė, kad šalies pakvietimas į EBPO yra reikšmingas tarptautinis Lietuvos, kaip išsivysčiusios ekonomikos, pripažinimas. Jis kartu rodo Lietuvos valstybės brandą ir institucijų pajėgumus. Tačiau be šios simbolinės reikšmės, Lietuvai narystė šioje organizacijoje atneš tiesioginės ir netiesioginės naudos: EBPO skatina ir padeda įgyvendinti valstybei būtinas struktūrines reformas pagal organizacijos nustatytus aukščiausius pasaulinius standartus, o tai ypač aktualu Lietuvai.

„EBPO ekspertizė Lietuvai yra ir bus labai svarbi vykdant visa apimančią švietimo reformą, reformuojant inovacijų politiką, įgyvendinant mokesčių reformą, imantis efektyviausių veiksmų kovoje su korupcija, pertvarkant pagal EBPO korporatyvinio valdymo sistemą valstybės įmonių valdymą, toliau gerinant verslo sąlygas. EBPO suteiks visą prieigą prie pasaulinės ekspertizės, prie išsamiausios ir geriausia pasaulyje laikomos ekonominių – statistinių duomenų bazės, kas leis geriau įvertinti savo galimybes ir esamas silpnas vietas šalies valdyme“, – vardino premjeras.

EBPO vadovas pasveikino D. Grybauskaitę

Prezidentūra praneša, kad Dalia Grybauskaitė sulaukė Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) generalinio sekretoriaus Angelo Gurria skambučio.

EBPO vadovas patvirtino ketvirtadienį priimtą teigiamą šios organizacijos tarybos sprendimą dėl Lietuvos narystės ir asmeniškai pasveikino prezidentę bei visus Lietuvos žmones.

Šalies vadovės kvietimu A. Gurria Lietuvoje lankysis liepos mėnesį.