Verslas

2018.05.02 20:09

Ž. Vaičiūnas mano, kad taikos sutartis su „Danpower“ bus pasiekta

ELTA2018.05.02 20:09

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas mano, kad ministerija ir Vokietijos bendrovė „Danpower“ pasieks taikos susitarimą dėl pastarosios biokuro elektrinės Kaune. 

Trečiadienį vyriausybė svarstė taikos sutarties projektą pasitarime. Anot Ž. Vaičiūno, pateiktos techninio pobūdžio pastabos, kurias dar reikės suderinti su „Danpower“.

„Aš manau, kad pavyks pasiekti taikos sutartį, manau, kad esame gerame kelyje ir turime pakankamai trumpą terminą – iki gegužės 10 dienos, bet, manau, kad iki tol turėsime abi puses tenkinantį sprendimą, kuris, iš Lietuvos valstybės pozicijos žiūrint, tikrai bus pozityvus ir naudingas“, – Eltai sakė Ž. Vaičiūnas. 

Anot jo, iš esmės jau aišku, kiek taikos sutartis galėtų kainuoti Lietuvos valstybei, tačiau ministras detalių neatskleidžia. Jis taip pat nekomentuoja, ar bus pasiektas susitarimas, kad „Danpower“ jėgainei Kaune 12 metų bus skirtas fiksuotas elektros tarifas, kurį įmonė laimėjo 2013 metais. 

„Klausimas ne kiek kainuotų valstybei tokia sutartis, klausimas – kiek kainuotų valstybei tokia situacija, kai mes neturėtume tokios sutarties. Klausimą galima kelti taip ir reikėtų vertinti plačiau: teisminius procesus, jų kainą ir galimą potencialią sąskaitą, kurią reikėtų sumokėti, jei Lietuva teismus pralaimėtų. Konkrečių sumų negalima dabar sakyti, nes jos priklauso nuo konkrečių elektros tarifų dydžio rinkoje. Ta suma, kuri pateikta esamuose ieškiniuose tiek dėl Vilniaus, tiek dėl Kauno – iš viso 32 mln. eurų“, – tikino Ž. Vaičiūnas.

Teismuose besibylinėjanti Energetikos ministerija ir „Danpower“ taikos sutartį ketino pasiekti iki balandžio pabaigos, tačiau paprašė Lietuvos vyriausiojo administracinio pratęsti derybas. Šis prašymą patenkino ir pratęsė terminą iki gegužės 10 dienos. 

2013 metais „Danpower“ jėgainė laimėjo 5 megavatų elektros skatinimo kvotų aukcioną. Tuomet valstybė bendrovei įsipareigojo 12 metų iš jos elektrą supirkti po 9,7 cento už kilovatvalandę. Tačiau vėliau šis tarifas panaikintas.

Pirmos instancijos teisme bendrovė ginčą pralaimėjo.

Šių metų sausį teismas kitame ginče galutine ir neskundžiama nutartimi taip pat yra nustatęs, kad Energetikos ministerija neteisėtai sustabdė Vokietijos „Danpower“ investicijas į naują biokuro jėgainę Vilniuje. Investuotoja yra pateikusi ieškinį dėl projektui sukeltų kliūčių žalos atlyginimo iš Energetikos ministerijos ir „Energijos skirstymo operatoriaus“. Skaičiuojama nuostolių suma – daugiau nei 16 mln. eurų.

Vokietijos kompanija „Danpower“ Lietuvoje yra investavusi beveik 100 mln. eurų ir valdo šešias biokuro bei vieną kogeneracinę jėgainę.

100 proc. „Danpower“ akcijų valdo vienai didžiausių Vokietijoje Hanoverio savivaldybės komunalinių paslaugų bendrovių „Stadtwerke Hannover“, kurios metiniai pardavimai siekia 2,3 mlrd. eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.