Verslas

2018.05.02 18:16

Ignalinos AE uždarymui naujame ES biudžete Briuselis siūlo skirti 552 mln. eurų

LRT.lt 2018.05.02 18:16

Naujame Europos Sąjungos (ES) biudžete 2021–2027 metais Europos Komisija Ignalinos atominės elektrinės uždarymui siūlo skirti 552 mln. eurų einamosiomis kainomis.

Tokia suma numatyta trečiadienį pateiktame daugiamečio biudžeto projekte, kurį matė BNS.

Lietuva uždaryti Ignalinos AE įsipareigojo stodama į ES. Jėgainė elektros energijos gamybą visiškai nutraukė 2009-ųjų pabaigoje. Eksploatavimo nutraukimo darbai gali trukti dar kelis dešimtmečius.

Energetikos ministerija anksčiau skelbė, kad naujajame biudžete Ignalinos AE uždarymui reikėtų apie 780 mln. eurų.

Šiam projektui nuo 2007-ųjų metų ES jau skyrė apie 1,3 mlrd. eurų.

Elektrinės uždarymas pastaruoju metu dėmesio centre buvo dėl teisėsaugos įtarimų elektrinės vadovams neskaidriu turto pardavimo aukcionu ir politikų svarstymų iš uždarymo projektų pašalinti Rusijos atominės energetikos milžinės „Rosatom“ valdomą bendrovę „Nukem“.

Biudžetas mažėja dėl „Brexit“

Pagal ES biudžeto projektą, sanglaudos politikai, kuria remiami skurdesni regionai, numatoma skirti 7 proc. mažiau lėšų, žemės ūkio biudžetą siūloma mažinti 5 proc.

Naujasis ES biudžetas einamosiomis kainomis turėtų mažėti dėl Britanijos pasitraukimo iš ES.

Europos Komisijai pateikus projektą, artimiausiu prasidės valstybių narių derybos.

Diplomatų teigimu, tikėtina, kad valstybės narės galutinį biudžetą sumažins.

Už biudžeto mažinimą ypač aktyviai pasisako Olandija, Danija ir Austrija – šių šalių vyriausybės sako nesutinkančios didinti įnašus padengti britų indėlį.

Jeigu derybų nepavyks baigti iki kitų metų vasario, jas turbūt pristabdys Europos Parlamento rinkimai kitąmet gegužę, todėl galutiniai sprendimai gali nusikelti iki 2020 metų pradžios.

BNS nuotr.

Ministras: EK pasiūlymas – tvirtas pagrindas tolesnėms deryboms
 
„Lietuvos tikslas buvo ir po 2020 m. užsitikrinti atskirą finansinį instrumentą IAE eksploatacijos nutraukimui, kuris garantuotų tęstinį ir nenutrūkstamą šio projekto finansavimą. Mums tai pavyko pasiekti, o dabar laukia intensyvios derybos dėl finansinės paramos dydžio. EK pateiktas siūlymas yra ilgo kelio pradžia, tačiau tai suteikia tvirtą ir gerą startinę poziciją deryboms dėl tolesnio IAE uždarymo finansavimo su ES valstybėmis narėmis ir Europos Parlamentu“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
 
Pasak Ž. Vaičiūno, pradėjus derybas dėl dabartinės 2014–2020 m. finansinės perspektyvos, EK pirminis siūlymas buvo IAE uždarymui skirti tik 229 mln. eurų. Tuomet Lietuva prašė 770 mln. eurų. Po intensyvių derybų IAE eksploatavimo nutraukimui 2014–2020 m. buvo skirta 450 mln. eurų – du kartus daugiau nei iš pradžių siūlė EK, teigiama pranešime spaudai.
 
Dabar skaičiuojamas ES finansavimo poreikis IAE uždarymo darbams 2021–2027 m. – 780 mln. eurų. Ši suma pagrįsta 2014 m. patvirtintu ir su EK suderintu Galutiniu IAE eksploatavimo nutraukimo planu.