Verslas

2018.05.01 11:42

Visoje ES atliks naujus maisto kokybės tyrimus

BNS 2018.05.01 11:42

Briuselis rengiasi įvesti naujus maisto kokybės tyrimus, kuriuos atliekant bus siekiama įvairiose Europos Sąjungos (ES) valstybėse narėse nustatyti tų pačių maisto produktų prastesnės kokybės versijas, pareiškė už vartotojų teises atsakinga Europos Komisijos narė Vera Jourova.

Šie tyrimai buvo parengti atsižvelgus į kai kurių Rytų Europos šalių pasipiktinimą, kuris kilo po to, kai neseniai atliktas įvairių maisto produktų ėminių palyginimas parodė, kad stambūs Vakarų gamintojai, kuriems priklauso kai kurie populiarūs prekių ženklai, buvusiose komunistinėse šalyse parduodamuose produktuose naudoja pigesnes sudedamąsias dalis.

Tyrimus, kuriuos bus galima nedelsiant pradėti vykdyti, Europos Komisija visose valstybėse narėse įves artimiausiomis dienomis, pareiškė V. Jourova.

„Pirmuosius šių tyrimų, kurie bus vykdomi visoje ES, rezultatus tikimės pristatyti iki metų pabaigos“, – pareiškė ji dvejopos kokybės maisto produktų problemai skirtame forume, kurį surengė ES Tarybai šiuo metu pirmininkaujanti Bulgarija.

„Norime, kad vartotojai kuo greičiau savo pirkinių krepšelyje pamatytų, kad ES yra sąžininga... kad visoje bendrojoje rinkoje užtikrinama vienoda kokybė“, – pridūrė Komisijos narė.

Neseniai paskelbti Bulgarijoje atliktų tyrimų rezultatai parodė įvairius maisto produktų skirtumus. Pavyzdžiui, buvo nustatyta, kad šokolado sudėtyje yra mažesni kakavos ir sviesto kiekiai, o gaiviuosiuose gėrimuose naudojamas ne cukrus, o fruktozės-gliukozės sirupas.

Be to, kainų palyginimas parodė, kad vartotojai skurdžiausioje ES valstybėje narėje už tuos pačius maisto produktus dažnai moka brangiau negu turtingesnių valstybių narių vartotojai.

Kitose Rytų Europos šalyse atlikti patikrinimai, be kita ko, parodė mažesnį kofeino kiekį kavoje ir mažesnį žuvies kiekį žuvų pirštelių sudėtyje.

Atsižvelgęs į tai, Briuselis parengė „Naujas galimybes vartotojams“ – naują teisės aktų rinkinį, pagal kurį ši praktika – o nuo jos nukentėjusios šalys ją praminė „maisto apartheidu“ – bus uždrausta ir bus nustatyta suderinta baudų už tarpvalstybinius pažeidimus sistema.

V. Jourova pirmadienį pareiškė besitikinti, kad Europos Parlamentas šį rinkinį patvirtins iki 2019 metų pradžios.

„Europos Sąjungoje neturi būti antrarūšių piliečių. Tai nesąžininga ir tai žemina“, – pabrėžė ji.

Kai kurie iš priekaištų dėl dvejopos kokybės produktų sulaukusių gamintojų tikino, kad savo produktus tiesiog pritaiko prie įvairių šalių gyventojų skonių, o produktų kokybė, anot jų, dėl to nenukenčia.

„Gali būti objektyvių priežasčių, ... tačiau gamintojai turėtų gebėti paaiškinti tas objektyvias priežastis“, – pareiškė V. Jourova.

„Jeigu jie negali to paaiškinti arba pateiktų įrodymų, valdžios institucijos turėtų pradėti procedūrą dėl... nesąžiningos tokių gamintojų komercinės veiklos“, – pridūrė ji.