Verslas

2018.04.27 16:57

Streikai Lenkijoje jauks lietuvių, latvių ir estų laisvadienio planus

LRT.lt 2018.04.27 16:57

Tarptautinės darbo dienos proga ilguosius savaitgalius kaimyninėje Lenkijoje susiplanavę Baltijos šalių gyventojai gali nusiminti. Būtent gegužės 1 d. profsąjungos paskelbė streikuosiančios dėl nesutarimų su nacionaline oro linija „LOT Polish Airlines“ – atšaukiami skrydžiai, planuojami didžiuliai vėlavimai. Deja, tačiau piniginių kompensacijų už nepatogumus keleiviai gali tikėtis tik streikui užsitęsus, rašoma bendrovės „Skycop“ pranešime.

Profsąjungų inicijuotas streikas labiausiai paveiks keliausiančius į ar iš pagrindinio sostinės Varšuvos Frederiko Šopeno oro uosto. Čia galimi šimtų skrydžių sutrikdymai, nuo kurių labiausiai nukentės Baltijos šalių gyventojai į Lenkijos sostinę plūsiantys iš Rygos, Talino ir Vilniaus. Be to, centriniu Lenkijos oro uostu vyksta nemažai jungiamųjų skrydžių, kuriais keliaujantys taip pat turėtų jausti konflikto pasekmes.

Kadangi šis streikas iš anksto suplanuotas ir suderintas su „LOT Polish Airlines“, pagal ES įstatymus bendrovė neprivalės nukentėjusiems keleiviams atlyginti už patirtą stresą ar sujauktus planus. Nepaisant to, kaip pabrėžia skrydžių kompensavimo specialistai, keleiviams vis tiek reiktų žinoti savo teises.

„Net jei piniginė kompensacija dėl gegužės 1-osios sutrikdymų nėra privaloma, keleivis gali prašyti būtinųjų dalykų. Kiekvienam laukiančiam skrydžio daugiau nei 2 val. – maistas, vanduo, taip pat skambutis bei prieiga prie interneto. Tiems, kurių skrydis buvo atidėtas kitai dienai, oro linija privalo parūpinti apgyvendinimą“, – pasakoja skrydžių kompensavimo bendrovės „Skycop“ vadovas Marius Stonkus.

Ekspertas pabrėžia, kad teorinė galimybė gauti piniginę kompensaciją egzistuoja, tačiau tik tokiu atveju, jei darbuotojų nesutarimai su oro linija užsitęs ir bus atšaukti ar atidėti tolimesnių dienų skrydžiai. Tuomet įsigalios prieš keletą savaičių Europoje priimtas naujas įstatymas, įpareigojantis bendroves keleiviams sumokėti, jei streikas nebuvo planuotas.

„Šiuo metu suderinti tik gegužės 1 d. veiksmai. Jei darbuotojai nuspręs nedirbti dar kelias dienas, tai jau bus laikoma spontanišku, iš anksto nesuplanuotu streiku ir įpareigos Lenkijos oro liniją išmokėti iki 600 eurų siekiančias kompensacijas. Toks nusivylusių darbuotojų smūgis bendrovei kainuotų milijonus“, – aiškina M. Stonkus.

Skrydžių atšaukimai, vėlavimai ir kiti kelionės sutrikdymai bei piniginės kompensacijos už juos numatytos Europos Komisijos reglamente nr. 261, priimtame dar 2004 metais. Įstatymas numato nuo 250 iki 600 eurų siekiančias pinigines kompensacijas keleiviams kurių skrydis buvo atidėtas daugiau nei 3 val., atšauktas likus mažiau nei 14 dienų iki skrydžio bei tiems, kuriuos atsisakyta įleisti į skrydį dėl pernelyg didelio parduotų bilietų skaičiaus.