Verslas

2018.04.18 12:06

Jaunesni nei 40 m. asmenys į pensijų kaupimą bus įtraukiami automatiškai

Jurgita Lapienytė, 15min.lt2018.04.18 12:06

Trečiadienį socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis išsamiau pristatė numatomus pensijų sistemos pokyčius. Kaip jau skelbta anksčiau, antros pakopos iš esmės nuo kitų metų nelieka – papildomai kaupti norintis žmogus tą turės daryti daugiausia savomis lėšomis su nedidele subsidija iš valstybės biudžeto. Jeigu jaunas žmogus pensijų fondo nepasirinks pats, tą už jį padarys valstybė.

„Pagrindiniai tikslai – spręsti dabartinį pensininkų skurdą, užtikrinti kiek įmanoma didesnes pensijas ateityje, sutvarkyti išbalansuotą pensijų sistemą“, – trečiadienį žurnalistams sakė L. Kukuraitis.

Jis pažymėjo, kad nebebus priešpriešos tarp „Sodros“ ir antros pakopos pensijų fondų. „Kai didelę dalį pervesdavome iš „Sodros“, tai atitinkamai mažėjo „Sodros“ pensija, o papildoma vertė yra nelabai didelė“, – pabrėžė L. Kukuraitis.

Antros pensijų pakopos, galima sakyti, nebeliks. Kaip tikina ekspertai, tai bus trečia pakopa su antros pakopos požymiais. Iš esmės gyventojams suteikiama galimybė daugiau pinigų tiesiog „pravalgyti“ – „Sodros“ įmoka yra mažinama 2 proc., ir jau tik pačiam žmogui lieka nuspręsti, ar tuos 2 proc. norės atsidėti pensijai.

Be to, jaunesni nei 40 metų asmenys į pensijų kaupimą bus įtraukiami automatiškai.

„Žmonės galėtų parašyti, duoti žinią, kad jie nenori, kad juos automatiškai įtrauktų iš anksto. Kurie to nepadarys, atėjus tai dienai, visi būtų įtraukiami į kaupimą, dar žmogus turėtų keletą mėnesių teisę atsisakyti dalyvauti“, – L. Kukuraitis pažymėjo, kad pirmasis automatinis įtraukimas vyktų kitų metų sausio pirmąją.

Į pirmą įtraukimą būtų įtraukiami visi, kurie šiuo metu jau kaupia fonduose, taip pat tie, kurie yra jaunesni nei 40 metų ir nedalyvauja kaupime. Antrasis įtraukimas vyktų po trijų metų, būtų įtraukiami tik tie, kurie yra jaunesni nei 40 metų ir nedalyvauja kaupime išvis.

Ministerija tikisi, kad kaupime nusprendę dalyvauti žmonės savarankiškai pasirinks pensijų fondus. Jeigu ne, pensijų fondas jiems bus paskirtas automatiškai. Kaip tai tiksliai veiks, ministerija kol kas negali paaiškinti. „Tai bus apspręsta įstatymu“, – aiškino socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė.

Pensijų fondų įkainius ketinama sumažinti iki 0,5 proc. vidutinės metinės lėšų vertės, be to, pensijų fondai privalės taikyti gyvenimo ciklo investavimo strategiją. Be to, siūloma sumažinti minimalią sumą anuitetui įsigyti, dabar jį gali įsigyti tik vienetai į pensiją išėjusių asmenų. Anuitetas reiškia, kad žmogus savo pensijų fonde sukauptus pinigus gauna ne iškart, o kas mėnesį.

Dabar anuitetui įsigyti reikalinga 17 tūkst. eurų, Lietuvos banko vertinimu, vertė turėtų sumažėti iki 10 tūkst. eurų, tačiau konkrečių siūlymų dar nėra parengti.

BNS nuotr.

Kaip atrodys kaupimas kitais metais?

Jeigu nekaupiate išvis arba kaupiate pagal formulę 2+0+0. Jeigu esate jaunesnis nei 40 metų, į papildomą kaupimą pensijai būsite įtraukti automatiškai, bet kaupimo, parašę prašymą, galėsite atsisakyti. Jeigu norėsite kaupti, jūs kitais metais į pensijų fondą kas mėnesį pervesite 2,4 proc., atlyginimo, valstybė skirs 0,4 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio (skaičiuojant nuo dabartinio darbo užmokesčio iki mokesčių).

Palaipsniui per penkerius metus jūsų indėlis į fondą išaugs iki 4 proc., o valstybės parama – iki 2 proc. Jeigu nekaupsite lėšų, sumažėjus „Sodros“ įmokai, dar labiau sumažės ir prognozuojama senatvės pensija.

L. Kukuraičio teigimu, toks kaupimas, koks yra dabar (2+0+0) yra nepakankamas, kad į pensiją išėjęs žmogus galėtų įsigyti anuitetą.

Jeigu kaupiate 2+2+2. Jeigu nuspręsite kaupti ir toliau, jums niekas nesikeis, ir toliau skirsite 4 proc. nuo savo atlyginimo (dabar formulė 2+2), o valstybė skirs jums 2 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio. Taigi, kaip ir iki šiol, taip ir toliau papildomai kaupsite apie 6 proc. darbo užmokesčio savo pensijai.

Dabartiniai pensininkai gaus po 23 eurus per metus

Ministras aiškino, kad bazinė pensijos dalis bus perkeliama į valstybės biudžetą, o individuali dalis ir toliau bus mokama iš „Sodros“ biudžeto.

„Indeksavimo sistema jau dabar užtikrina, kad pensijų augimas yra kasmet kartu su darbo užmokesčio fondu. Tačiau papildomai padidinta bazinė pensija lėmė, kad augimas buvo dar didesnis, nei planuojant socialiniame modelyje. Kasmet sodrinė pensija turėtų augti po 23 eurus“, – sakė L. Kukuraitis.

Mažiausias pensijas gaunantiems senjorams bus papildomai skirta po vidutiniškai 20 eurų priemoka.

Šalpos pensija didės visiems senatvės pensijos sulaukusiems gavėjams, neturintiems kitų pajamų.

Populiariausi