Verslas

2015.02.12 21:36

Savo amžių atgyvenę liftai sėja nelaimes ir nepatogumus

Sugedus dviems dvylikaaukščiame name esantiems liftams vilnietė su vaiku ir vežimu rankose kasdien kopia laiptais į šeštąjį aukštą. Liftai, sako moteris, taisyti jau ne kartą, tačiau situacija vis ta pati, o gyventojai patiria aibę nepatogumų. Lietuvos liftų asociacija skaičiuoja, kad susidėvėjusių ir reikalingų pakeisti liftų šalies daugiabučiuose yra apie 60 proc., tačiau renovavimo procesas – strigęs.

Sugedus dviems dvylikaaukščiame name esantiems liftams vilnietė su vaiku ir vežimu rankose kasdien kopia laiptais į šeštąjį aukštą. Liftai, sako moteris, taisyti jau ne kartą, tačiau situacija vis ta pati, o gyventojai patiria aibę nepatogumų. Lietuvos liftų asociacija skaičiuoja, kad susidėvėjusių ir reikalingų pakeisti liftų šalies daugiabučiuose yra apie 60 proc., tačiau renovavimo procesas – strigęs.

Per savaitę gesdavo 3-4 kartus

„Ar normalu, kad dvylikaaukščiame name, kuriame gyvena mamos su vaikais ir daugiausiai pensijos amžiaus žmonės, du neveikiantys liftai, o preliminari įjungimo data – liepos 31-oji? Kažkodėl apie tai, kad lifto kritinė būklė, „Karoliniškių būstas“ pastebėjo tik dabar ir nusprendė tokį namą palikti be dviejų liftų. Kaip man, šiuo metu vienai auginančiai mažą vaiką, su vežimėliu ar pirkiniais nusileisti ir pakilti į 6 aukštą?“ – teiraujasi vilnietė Lina Povilavičiūtė.

Moteris sako, kad Laisvės prospekto 40-ajame name per pastaruosius metus liftas gedo aibę kartų – per savaitę tekdavo skambinti atsakingiems žmonėms po 3-4 kartus. Abu liftai per aukštus kursuodavo prieš 2-3 metus, o kai sugedo pirmasis, iš gyventojų buvo renkamos lėšos remonto darbams.

„Tąkart liftą pataisė, veikė savaitę, o po to pakabino skelbimą, kad pavogtas variklis. Buvo pasakyta, kad nepakankamai apsaugota šachta ir į ją lengvai įsilaužė. Praėjusią savaitę „Karoliniškių būsto“ vadybininkas rinko parašus antrojo lifto sutvarkymui, bet daugelis žmonių nepasirašė – bijo, kad nepasikartotų pirmojo lifto istorija“, – LRT.lt puslapiui aiškino L. Povilavičiūtė.

Tuo metu „Baltijos liftų“  – įmonės, prižiūrinčios šio namo liftus – dispečerė teigė, kad gyventojams jau seniai buvo pasiūlyta visiškai pasikeisti liftą, nes ekspertų jis pripažintas netinkamu naudoti. „Jis pavojingas ir turėjome atjungti. Vienas liftas ten išjungtas jau keletą metų, nes pusiau išvogtas, o kitas pripažintas netinkamu naudoti. Mes davėme pasiūlymus renovacijai, jie turėtų per susirinkimą suorganizuoti ir nuspręsti, kokio lygio renovaciją daryti, ten labai kritinė būklė“,  – LRT.lt atsakė „Baltijos liftai“ darbuotoja.

Išgirdęs šią situaciją „Karoliniškių būstas“ atstovas Vilius Mackonis teigė, kad antrojo lifto techninės būklės tikrinimo metu, kurį atliko valstybės įgaliota įrenginių techninės būklės tikrinimo įstaiga, nustatyta, kad liftas yra nesaugus eksploatuoti, todėl birželio 29-ąją jis buvo atjungtas.

„Po šio atvejo buvo atlikta rangovų atranka lifto remonto arba keitimo nauju darbams atlikti.  Savo ruožtu namo butų savininkai raštišku balsavimu sprendžia, ar liftą keisti nauju, ar vis dėlto jį remontuoti. Šiuo metu jau yra balsavę apie 20 namo butų savininkų. Kai savo nuomonę pareikš reikiamas skaičius savininkų, „Karoliniškių būstas“ praneš gyventojams apie darbų terminus. Jie priklausys nuo gyventojų sprendimo – ar liftą keisti nauju, ar jį remontuoti. Visa ši informacija bus patalpinta namo skelbimų lentoje“, – patikino V. Mackonis.

Susidėvėjusių liftų – daugiau kaip 60 proc.

Jonas Guzavičius, Lietuvos liftų asociacijos prezidentas ir UAB „Kauno liftai“ vadovas, skaičiuoja, kad liftas 100 proc. susidėvi per maždaug 20 metų, tačiau šalyje senesnių nei 25 metų susidėvėjusių liftų šalies daugiabučiuose yra apie 60 proc.

„Yra problema su liftų atnaujinimu, kai kurie liftai siekia jau 40 metų, tai iš tiesų tokios detalės nebegaminamos, keičiant kitas, brangiai kainuoja. Jei tas procesas [liftų atnaujinimo] buvo pradėtas Vilniuje ir Kaune, tai sostinėje anksčiau užgeso. Jau 6 metai kaip tas procesas sustojęs, išskyrus bendrijas, kurios savo iniciatyva po truputį atnaujina“, – dėsto vadovas.

Kaip rodo statistika, eksploatuojant liftus 2006-2011-aisiais metais neįvyko nė vieno mirtino nelaimingo atsitikimo darbe, vienas sunkus nelaimingas atsitikimas darbe įvyko 2010 metais. Tuo metu 2006-2010-aisiais eksploatuojant kėlimo kranus įvyko 8 mirtini ir 16 sunkių atsitikimų.

„Tai čia yra ypatingai daug mūsų mažos respublikos mastu, kai eksploatuojama tik 8 tūkst. liftų. Problema ta, kad liftus montuoja kas netingi – ir elektrikai, ir santechnikai, statybose dabar madinga dirbti ir nelegaliems. 2011-aiasiais vien Kauno zonoje buvo neaptvertos liftų šachtos ir įvyko du kritimai, o įsivaizduokite, kad kritimas į lifto šachtą tai ne ant pievos, aukštis pakankamai didelis“, – aiškino J. Guzavičius.

Atnaujinti vieną liftą devynių aukštų name kainuoja apie 90 tūkst. Lt.