Verslas

2018.04.16 13:57

Planas apmokestinti antrąjį gyvenamąjį būstą jau sulaukė kritikos

Viktorija Karsokaitė, 15min.lt2018.04.16 13:57

Nuo kitų metų pradžios vyriausybė planuoja apmokestinti antrą turimą gyvenamąjį turtą, tam Seimas dar turi pritarti. Visas nekilnojamasis turtas, kuris nėra pagrindinė savininko gyvenamoji vieta, būtų apmokestintas 0,3 proc. tarifu. Taigi, pavyzdžiui, nuomai nupirktas 100 tūkst. eurų vertės butas per metus kainuotų 300 eurų. Tačiau šis naujas mokestis jau sulaukė kritikos. NT turto plėtotojų atstovas Mindaugas Statulevičius 15min teigė, kad vyriausybė vėl pabijojo įgyvendinti nekilnojamojo turto mokesčio pertvarką.

Be naujai įvedamo 0,3 proc. mokesčio tarifo ne pirmam būstui, bus išlaikomas ir esamas NT apmokestinimo sistemos progresyvumas: 0,5 proc. tarifas NT vertės daliai, viršijančiai 220 tūkst. eurų, 1 proc. tarifas NT vertės daliai, viršijančiai 300 tūkst. eurų, ir 2 proc. tarifas NT vertės daliai, viršijančiai 500 tūkst. eurų. Gautos papildomos lėšos bus skirtos vaiko pinigams, investicijoms į vaikų švietimą ir sveikatos apsaugą.

„Kalbant apie nekilnojamąjį turtą – progresinis ir neprogresinis tarifas bus taikomas antram, trečiam, ketvirtam, gyvenamosios paskirties turtui. Visoms prabangioms sodyboms bus taikomas bendras suminis skaičiavimas ir jei viršys 220 tūkst. eurų, joms atsiras progresinis tarifas, koks yra ir šiuo metu“, – sakė finansų ministras Vilius Šapoka.

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) vadovo Mindaugo Statulevičiaus nuomone, tikėtina, kad dalis žmonių ieškos būdų, kaip išvengti naujojo mokesčio: perrašinės savo turtą giminėms ar jį pardavinės.

„Manau, kad neįvertintas žmonių lankstumas, kaip žmonės šį mokestį priims ir kaip stengsis jį susimažinti“, – kalbėjo jis.

Be to, M. Statulevičiaus teigimu, nuostata, kad NT mokestis – socialinis – yra neteisinga, mat šis mokestis iš esmės turėtų būti skirtas infrastruktūros plėtrai ir renkamas pačių savivaldybių.

„Tai kritikuotinas dalykas, nes vienas išskirtinių ir paprastų NT mokesčio požymių yra tai, kad šis mokestis yra savivaldybių infrastruktūros mokestis. O iš to, ką dabar girdžiu, aiškėja, kad mokestis bus surenkamas į valstybės biudžetą. Todėl toliau bus tęsiamas mokestinės sistemos iškraipymas. Dabar tai turime su prabangaus NT mokesčiu, kuris renkamas į valstybės biudžetą. Tai yra nesuprantama“, – kalbėjo jis.

Anot LNTPA vadovo, vyriausybei reikėtų vieną dieną apsispręsti ir priimti visuotiną NT mokestį, išskiriant socialiai jautrias visuomenės grupes. O dabartinį naują tarifą jis vertina kaip „mažiuką žingsnelį“.

„Gal reikia vieną kartą imti ir iš esmės sutvarkyti sistemą? Mes einame žingsnis po žingsnio: prabangus NT mokestis, tada progresyvus prabangaus NT mokestis, dabar antras būstas. Toks jausmas, kad einame rinkos šildymo būdu, pamažu pažiūrima, kaip toleruos, kaip atsilieps. O jeigu paimtume vieną kartą, padiskutuotume, sukviestume verslą, bendruomenes, visuomenę, gal pasiektume bendrą susitarimą ir padarytume gerą sistemą. LNTPA nuo 2011 metų siūlo, kad būtų visuotinis mokestis ir kad būtų bendras mokestis, sujungiantis žemę su nekilnojamuoju turtu. Dabar vėl kalbame tik apie pastatus, o žemę užmirštame“, – 15min sakė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.