Verslas

2018.04.13 08:13

Konkursą rekonstruoti Kauno stadioną laimėjo turkai, bet sandorį sustabdė teismas

Marius Jokūbaitis, 15min.lt2018.04.13 08:13

Stadionų statybų konkursus Lietuvoje lydi prakeiksmas. Taip galima pavadinti situaciją Kaune ir Vilniuje. Laikinojoje sostinėje jau išrinktas konkurso laimėtojas, tačiau sandorį per dvi dienas sustabdė teismas. Vilniuje net nespėta paskelbti nugalėtojo.

Turkijos statybininkai jau planuoja krautis lagaminus į Kauną. Turkijos kompanija „Kayi Insaar Sanayi Ve Ticaret Anonim Sirket“ išrinkta konkurso nugalėtoja rekonstruoti S. Dariaus ir S. Girėno sporto centrą. Po rekonstrukcijos tai bus didžiausias, 20 tūkstančių vietų, stadionas Lietuvoje, kurioje reprezentacines rungtynes žais Lietuvos futbolo rinktinė. Tačiau turkams gali tekti palūkėti – ginčai persikėlė į teismą.

Įsipareigojo viską padaryti per 20 mėnesių

Konkurso nugalėtojas paaiškėjo balandžio 10 dieną, kai Viešojo pirkimo komisija Kauno savivaldybėje priėmė sprendimą. Kol kas viešai jis nėra paskelbtas. 15min turi Komisijos sprendimo kopiją.

Turkijos statybų kompanija pasiūlė rekonstruoti stadioną ir visą sporto kompleksą už 34,95 mln. eurų. Visus darbus Turkijos kompanija įsipareigojo atlikti per 20 mėnesių.

Nors turkai pasiūlė didesnę kainą nei antroje vietoje atsidūrusi UAB „Versina“, tačiau turkai surinko kone maksimalų balų skaičių – 99. Lietuvos bendrovė, siūliusi darbus atlikti per 18 mėnesių, konkurse gavo 88 balus.

Rekonstravo ir pastatė 120 stadionų

15min jau rašė apie tai, kad į Kauną buvo atvykę Turkijos kompanijos vadovai, kurie domėjosi stadiono vieta ir visu projektu. Kompanijai atstovaujantis advokatas Gintaras Černiauskas teigė, kad ši bendrovė yra pastačiusi ar rekonstravusi 120 stadionų, o projektas Kaune juos labai domina dėl išskirtinės vietos. „Juos įkvėpė ši vieta“, – 15min sakė advokatas G. Černiauskas.

S. Dariaus ir S. Girėno sporto komplekse ketinama ne tik padidinti stadiono tribūnų skaičių, bet ir pastatyti daugiafunkcinį sveikatinimo, kultūros ir užimtumo centrą, teniso aikštyną.

Kauno miesto savivaldybės vizualizacija

Teismas uždraudė pasirašyti sutartį

Tačiau panašu, kad svajonė turėti bent vieną aukšto lygio stadioną Lietuvoje gali būti vėl nukelta į ateitį, nes projektas Kaune stringa teismuose. Praėjus vos 2 dienoms nuo nugalėtojo išrinkimo Kauno apygardos teismas savo nutarimu uždraudė pasirašyti savivaldybei pirkimo sutartį. Mat į teismą kreipėsi konkurse dalyvavusi bendrovė „LitCon“. Apygardos teismas tenkino jos ieškinį ir sustabdė savivaldybės pirkimą.

„LitCon“ konkurse dalyvavo kartu su UAB „Dzūkijos statyba“. Teismas nusprendė, kad šių konkurso dalyvių paraiška buvo atmesta nepagrįstai.

„Mes esame įsitikinę, kad mūsų pasiūlymą atmetė nepagrįstai, todėl paprašėme teismo stabdyti sutarties pasirašymą. Teismas patenkino mūsų ieškinį“, – 15min teigė „LitCon“ pardavimo vadovas Simas Pauža.

Konkursą pralaimėjusi kompanija įtikino teismą, kad Kauno savivaldybė pasielgė netinkamai, o argumentai buvo menki.

„Mes buvome pateikę mažiausią kainą, tačiau mūsų pasiūlymą atmetė dėl smulkių netikslumų. Kiek žinome, tų neatitikimų buvo visuose pasiūlymuose, tačiau kažkodėl vienus paliko, o kitus atmetė“, – piktinosi S. Pauža.

Kiek gali užtrukti bylinėjimasis? Pasak S. Paužos, jei ginčas pasieks Aukščiausiąjį teismą, sutartis su laimėtoju negalės būti pasirašyta dar 8 mėnesius ar netgi metus.

Vilniuje irgi įstrigo teismuose

Analogiška situacija klostosi ir Vilniuje. Kaip jau rašyta anksčiau, teismas patenkino bendrovės „Vilniaus nacionalinis stadionas“ prašymą taikyti laikinąsias apsaugos priemones ir sustabdė nacionalinio stadiono konkursą, kol bus išnagrinėtas bendrovės pateiktas ieškinys.

BNS nuotr.

Bendrovė „Vilniaus nacionalinis stadionas“ skundėsi, kad jos popierinis pasiūlymas buvo atmestas neteisėtai, nors konkurso sąlygos reikalavo dokumentus pateikti elektronine forma. Bendrovės atstovai tvirtino, kad susidūrė su sunkumais prisijungiant prie sistemos, todėl negalėjo pateikti dokumentų internetu.

Savivaldybės nuomone, skųsdama teismui teisėtą sprendimą, bendrovė siekia vilkinti konkurso procedūras. Savivaldybė bendrovės atstovams jau pagrasino, kad sieks iš jų išieškoti nuostolius.

Teisme įstrigęs konkursas jau spėjo įkalti pleištą tarp Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus ir premjero Sauliaus Skvernelio.

„Vienintelė grėsmė yra savivaldybė. Pagal tuos planus, galimus grafikus kyla grėsmė, kad gali būti nepasirašyti laiku sutartiniai dokumentai, kiltų didžiulė grėsmė europinių lėšų investavimui“, – pareiškė premjeras, turėdamas omenyje ES paramą daugiafunkciniam kompleksui šalia Nacionalinio stadiono. R. Šimašius teigė, kad yra rizika, jog „vyriausybė nuspręs dėti ant stabdžių ir nuspręs perskirstyti europinius pinigus“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt