Verslas

2018.04.06 19:12

Ž. Vaičiūnas: „Nord Stream 2“ – akivaizdus Rusijos geopolitinis projektas

LRT.lt 2018.04.06 19:12

Balandžio 5–6 d. energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas lankėsi Kijeve, kur susitiko su aukštais Ukrainos pareigūnais ir aptarė bendradarbiavimą atsinaujinančios energetikos srityse. Susitikimuose apsikeista pozicijomis dėl Baltijos jūros dugnu planuojamo tiesti dujotiekio „Nord Stream 2“, nesaugiai Baltarusijoje statomos Astravo atominės elektrinės. Sutarta toliau tęsti ir stiprinti bendradarbiavimą keičiantis patirtimi AE uždarymo srityse.

Ministras susitiko su Ukrainos vicepremjeru Genadijumi Zubko, energetikos ir anglies ministru Igoriumi Nasalyku, Aukščiausios Rados Energijos, atominės politikos ir saugumo komiteto pirmininku Oleksandru Dombrovskiu. Taip pat įvyko pokalbiai su Ukrainos  energijos efektyvumo ir taupymo agentūros, Ukrainos valstybinės atskyrimo zonos valdybos, kuri rūpinasi Černobylio AE teritorijos sutvarkymu bei Ukrainos valstybės rezervo agentūros vadovais, rašoma LRT.lt siųstame pranešime.

„Kalbėdami apie rusiškus „Nord Stream 2“ ir Astravo AE projektus, dar kartą įsitikinome mūsų šalių bendru matymu. Buvo išsakyta bendra pozicija, kad statant AE, privaloma laikytis aukščiausių tarptautinių branduolinės saugos standartų. Tuo tarpu „Nord Stream 2“ dujotiekis yra akivaizdus Rusijos geopolitinis projektas, kuriuo siekiama išlaikyti ir didinti Rusijos dominavimą Europos dujų rinkoje, kartu atsisakant dujų tranzito per Ukrainą. Rusijos manipuliacijos, kai prieš mėnesį buvo nutrauktas jau apmokėtas dujų tiekimas Ukrainai, tai tik dar kartą patvirtina“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

Ministras pažymėjo, kad Lietuva palaiko Europos Komisijos (EK) pateiktą ES Dujų direktyvos pakeitimo projektą ir pabrėžė, kad Lietuva principingai pasisako, kad ES trečiasis energetikos paketas būtų taikomas „Nord Stream 2“ projektui. 

Lietuvos patirtis plėtojant biokuro sektorių ir analogų Europoje neturinti biokuro birža „Baltpool“ buvo pagrindinė susitikimų su Ukrainos institucijų atstovais tema. Ukraina šiuo metu kaip tik rengia atitinkamus teisės aktus biokuro biržos sukūrimui.

„Lietuvos ir Ukrainos bendradarbiavime atsinaujinančios energetikos srityje verčiame kokybiškai naują puslapį. Džiugu, kad Ukraina, kurdama biokuro biržą, domisi Lietuvos patirtimi. Tai atitinka Vyriausybės ir Energetikos ministerijos tikslus skatinti Lietuvos įgytų kompetencijų energetikos srityje eksportą“, – sakė energetikos ministras.

Susitikime su vicepremjeru G. Zubko sutarta dar labiau stiprinti bendradarbiavimą atsinaujinančios energetikos, energijos efektyvumo ir biokuro biržos kūrimo srityse, tai įtvirtinant konkrečiu dvišaliu susitarimu.

Ukrainos pusę taip pat domina Lietuvos ekspertinė patirtis kuriant valstybės naftos produktų atsargų sistemą bei alternatyvaus mažos apimties SGD tiekimo planai bei jau įgyvendinti SGD infrastruktūros projektai.

Siekiant konkrečių dvišalio bendradarbiavimo rezultatų įvairiose energetikos srityse, nuspręsta dar labiau suaktyvinti Lietuvos ir Ukrainos partnerystę. Ž. Vaičiūnas pakvietė Ukrainos atstovus jau artimiausioje ateityje apsilankyti Lietuvoje ir parengti konkretų bendradarbiavimo veiksmų planą. Jį numatoma aptarti ir su EK atstovais Rytų partnerystės programos rėmuose.