Verslas

2018.04.04 15:42

V. Sinkevičius: JAV investuotojai pasitiki Lietuva ir mes turime tai išnaudoti

LRT.lt 2018.04.04 15:42

Nors tiesioginių investicijų iš JAV skaičius pasaulyje mažėja, Lietuvoje jis nuosekliai auga. Vašingtone šią savaitę viešintis ūkio ministras Virginijus Sinkevičius dvišalėse diskusijose, susitikimuose su JAV verslo atstovais, verslo konsultantais bei analitikais pristato šalies investicinę aplinką, Lietuvos indėlį į JAV bendrovių sėkmės istorijas globaliose jų operacijų grandinėse, teigiama Ūkio ministerijos pranešime spaudai.

„Inovacijų dvasia, kurią „Western Union“, „Nasdaq“, „Intermedix“, „Revel Systems“ ir kitos JAV bendrovės atnešė kurdamos padalinius Lietuvoje, paskatino ir Lietuvos įmones drąsiau siūlyti savo sprendimus bei produktus JAV įmonėms, sparčiau diegti inovacijas, didinti eksporto į JAV rinką apimtį. Susitikimai ir pozityvus JAV verslo požiūris į Lietuvą rodo, kad ir toliau turime didinti Lietuvos ir Lietuvos verslo aplinkos žinomumą”, – teigia ūkio ministras.

Pasak V. Sinkevičiaus, itin didelis bendradarbiavimo potencialas matomas inovacijų ir technologijų srityje: du trečdaliai JAV investicijų Lietuvoje tenka informacinių technologijų, paslaugų centrų, finansinių paslaugų srityse veikiančioms įmonėms, o JAV yra antra pagal dydį rinka Lietuvos aukštųjų technologijų gamintojams. Pernai į JAV eksportuota aukštos pridėtinės vertės produktų už 84,1 mln. eurų, tai sudaro 9,4 proc. visų eksportuotų lietuviškos kilmės aukštųjų technologijų prekių. Palyginti su 2016 m., šių produktų eksporto vertė išaugo beveik dvigubai.

JAV TUI projektų skaičius visame pasaulyje mažėja, tačiau JAV projektų skaičius Lietuvoje auga. JAV buvo pirmaujanti investuojanti šalis Lietuvoje 2010–2017 metais tiek pagal tiesioginių užsienio investicijų projektus, tiek pagal sukurtas darbo vietas. „Akivaizdu, kad JAV investuotojai pasitiki Lietuvos verslo aplinka, darbuotojų kvalifikacija, patenkinti partneryste su mūsų universitetais. Mes turime tai išnaudoti“, – sako V. Sinkevičius.

Statistikos departamento duomenimis, 2017 m. trečiojo ketvirčio pabaigoje JAV tiesioginės investicijos Lietuvoje sudarė 250,9 mln. eurų (1,7 proc. visų tiesioginių užsienio investicijų Lietuvoje).

Lietuvoje per pastaruosius metus savo padalinius įkūrė „Google“, debesų kompiuterijos gigantė „Virtustream“, tarptautinė finansinių technologijų bendrovė „Nasdaq“. Į Lietuvą įžengė tokios Amerikos bendrovės kaip medicinos įrenginių gamintoja „Hollister“, IT sprendimus siūlanti „Harbourtouch“, kibernetinio saugumo įmonė „Arxan Technologies“. Plėtros galimybėmis Lietuvoje taip pat domisi sveikatos apsaugos paslaugų bei technologijų įmonė „Intemedix“, sveikatos draudimo bendrovė „Michigan Devilery Systems and Support“.