Verslas

2018.04.03 12:26

Baltieji rūmai prabilo apie prekybos karo su Kinija padarinius

ELTA 2018.04.03 12:26

Prekybinių sankcijų mainai pakurstys tolesnį konflikto tarp Jungtinių Valstijų ir Kinijos eskalavimą, tai per CNBS eterį pareiškė JAV prezidento patarėjas prekybos bei pramoninės politikos klausimais, Baltųjų rūmų Prekybos nacionalinės tarybos vadovas Peteris Navarro.

„Veiksmas – atsakas, veiksmas – atsakas – taip neturėtų būti, tai tik sukels eskalavimo spiralę“, – pažymėjo P. Navarro.

Pasak pareigūno, Vašingtonas tik mėgina išlyginti disbalansą, susidariusį prekyboje tarp dviejų valstybių, ir pasiekti, kad santykiai taptų teisingesni Jungtinių Valstijų atžvilgiu. Kaip pažymi P. Navarro, problemą kelia ne tik disbalansas, bet ir JAV intelektinės nuosavybės vagystė iš Kinijos pusės.

Balandžio 2 dieną Kinijos muitų tarifų komisija nusprendė įvesti 15 procentų tarifą iš JAV importuotiems vaisiams ir susijusiems produktams bei 25 procentų tarifą kitiems produktams, tarp kurių – kiaulienos gaminiai. Jau nuo šio pirmadienio galiojantys nauji tarifai JAV produkcijai taikomi iš viso 128 skirtingiems produktams.

Kovo 8 dieną D. Trumpas pranešė, kad JAV taikys 25 procentų importo tarifą plienui ir 10 procentų tarifą importuotiems aliuminio produktams. Atsakydamas į tokį amerikiečių žingsnį, Pekinas pareiškė, kad šie tarifai „smarkiai pakenkė daugiašalei prekybos sistemai“ ir dėl to bus imtasi teisinių priemonių Pasaulio prekybos organizacijoje.

Kinija tvirtina, kad šiuo naujausiu savo žingsniu ji siekia apsaugoti šalies interesus ir kompensuoti nuostolius, patirtus dėl naujųjų JAV paskelbtų tarifų.

Savo pareiškime Baltieji rūmai apkaltino Pekiną „iškraipant pasaulines rinkas“.

„Kinijos subsidijavimas ir išliekantys pertekliniai pajėgumai yra pagrindinė plieno krizės priežastis, – sakė Baltųjų rūmų spaudos atstovė Lindsay Walters. – Kinija privalo nutraukti savo nesąžiningas prekybos praktikas, kurios kenkia JAV nacionaliniam saugumui ir iškreipia pasaulines rinkas“.

Kartu Vašingtonas kaltina Kiniją intelektinės nuosavybės vagyste. Tarp siūlomų priemonių – kinų investicijų į JAV aukštųjų technologijų bendroves ribojimas.