Verslas

2015.09.08 13:45

Iš kainas nemažinančių savivaldybių šilumos ūkį perims Vyriausybė?

Šilumos atpiginti nesugebančių savivaldybių šilumos ūkiai ateityje gali pereiti valstybės žinion – taip  tobulindami vyriausybės parengtą šilumos ūkio pertvarkos projektą pasiūlė parlamentarai.  

Šilumos atpiginti nesugebančių savivaldybių šilumos ūkiai ateityje gali pereiti valstybės žinion – taip  tobulindami vyriausybės parengtą šilumos ūkio pertvarkos projektą pasiūlė parlamentarai.

Premjeras Algirdas Butkevičius tikina, kad tai bus tik kraštutinė galimybė investicijoms į į šilumos ūkį paspartinti. Seimo opozicija piktinasi pernelyg skubiai keičiamais įstatymais, savivaldybių asociacija abejoja ir jų veiksmingumu. Šiandien seimas ypatingos skubos tvarka priėmė šilumos ūkio pertvarką įteisinančių įstatymų pataisų paketą, praneša LRT televizijos naujienų tarnyba.

Prezidentūros įkvėpta Vyriausybė Seimui pateikė šilumos ūkio pertvarką įteisinančių trijų įstatymų pataisas, kuriomis tikimasi padidinti  konkurenciją ir sumažinti šilumos kainas.

Vyriausybė prognozuoja, kad pertvarkius brangiausiai už šilumą mokančių savivaldybių įmones ir šildymui naudojant daugiau biokuro, šiluma galėtų atpigti iki 25 procentų.

Svarstydamas pataisas Seimo ekonomikos komitetas užsimojo dar plačiau – pasiūlė , kad pertvarkai nepritariančių ar jos finansuoti nesugebančių savivaldybių šilumos ūkį galėtų perimti valstybė.

„Jeigu savivaldybės bus nepajėgios įgyvendinti projektus ar dėl finansinių įsipareigojimų, skolų ar kitų dalykų to nepajėgs daryti, tai specialiu įstatymu šilumos tinklai bus perduodami vyriausybei. Vyriausybė ar kita įgaliota instituciją tą dalyką tvarkys. Kitas svarbus dalykas: įpareigojimas iš biržos pirkti tam tikrą kiekį atsinaujinančių išteklių, pradžioj 10, vėliau iki 30 procentų“, – sako Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas, „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos narys Remigijus Žemaitaitis.

R. Žemaitaičio skaičiavimu, dėl per brangiai perkamo biokuro, pinigų pertvarkymams neturi daugiau kaip 20 šilumos tiekimo įmonių. Tarp jų ir stambieji – Vilniaus bei  Kauno šilumos tiekėjai. Energetikos ministerija per pusmetį turėtų įvertinti visų šilumininkų padėtį, kainas, galimybes ir parengti nacionalinę šilumos ūkio plėtros programą septyneriems metams.

Premjeras tikina, kad būsimas procesas toli gražu nebus nacionalizacija.

„Funkcija iš savivaldybių nėra atimama ir aš kaip pavyzdį galėčiau pasakyti Vilniaus miesto savivaldybę, kuri faktiškai  negalėtų įdėt nė vieno lito į šilumos ūkio pertvarką. Jūs žinote, kad  termofikacinės elektrinės, kurios dirba Vilniaus mieste savo egzistenciją turi baigti 2016 metais ir kol kas niekas nieko nesiruošia daryt. Tai mes šiandien šitais įstatymais sudarėme galimybę valstybei kaip nacionalinę programą įgyvendint ir skirti lėšas“, – sako Ministras Pirmininkas A. Butkevičius.

Premjeras ramina, kad nepakeitus savivaldos įstatymo, nė viena šilumos įmonė valstybės žinion nepereis, Seimas esą įteisino tik galimybę joms lengviau pritraukti investicijų.

Opozicija būgštauja, kad pernelyg skubiai priimti įstatymai neatneštų daugiau žalos, negu naudos.

Seime netikėtai pakeistomis įstatymų pataisomis piktinasi ir Savivaldybių asociacija.

„Pasakykit, kurioje vietoj pono Žemaitaičio pasiūlymas išsprendžia finansavimo klausimus? Tai gali valstybė iš fondų ar iš dar kur nors duoti lėšų tų projektų vykdymui? Lėšų nuo tų pasiūlymų nepadaugėja nei valstybei nei savivaldybei. Tai ne pirmas ir ne paskutinis žingsnis grįžimo prie vykdomųjų komitetų – tai  Lietuvoje paskutiniu metu labi dažnai būna“, – sako Savivaldybių asociacijos prezidentas, socialdemokratas Ričardas Malinauskas.

Pasak asociacijos vadovo, taisant įstatymus palikta daug spragų, kurios leis rinkoje įgudusiems verslininkams vėl greitai diktuoti savo sąlygas. Viena iš tokių – ilgas pereinamasis laikotarpis įvedant prievolę dalį biokuro pirkti biržoje.