Verslas

2018.04.03 08:27

Pasirašomas susitarimas su nauja dujų tiekėja iš JAV

ELTA 2018.04.03 08:27

Lietuvos bendrovės antradienį pasirašys susitarimą su nauja potencialia dujų tiekėja iš Jungtinių Amerikos Valstijų.

Dujų prekybos bendrovė „Lietuvos dujų tiekimas“ bei suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo operatorė „Klaipėdos nafta“ pasirašys supratimo memorandumą su JAV SGD eksporto terminalą valdančia „Freeport LNG“.

Tikimasi, kad memorandumo pasirašymas atvers galimybę dar vienai JAV bendrovei eksportuoti dujas į Lietuvą, tačiau tai nereiškia, kad „Freeport LNG“ tikrai tai darys. Lietuvos dujų bendrovės „Litgas“ ir „Lietuvos dujų tiekimas“ yra pasirašiusios susitarimų su 15 įmonių, tačiau SGD iš jų visų neperka, nes tai priklauso nuo tuo metu siūlomos kainos.

Kovą JAV viešėjęs Lietuvos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas Eltai teigė iš viso susitikęs su maždaug 10 potencialių dujų eksportuotojų iš JAV. Jis teigė besitikintis, kad ateityje SGD eksportas į Baltijos šalis iš Naujojo žemyno tik augs. Be to, neatmetė galimybės, kad Lietuva SGD pirkti galėtų kartu su Lenkija.

Eltos kalbinti ekspertai teigia, kad ateityje iš JAV galima tikėtis vis didesnio dujų eksporto į Europą. „Litgas“ analitikės Viktorijos Ditmonaitės teigimu, dabartiniai nominalūs JAV SGD eksporto pajėgumai siekia 24,6 mlrd. kubinių metrų dujų, o iki 2020 metų pabaigos pajėgumai kartu su kovą pradėjusiu veikti „Cove Point“ terminalu padidės iki 95,5 mlrd. kubinių metrų. Be to, dalis naujų terminalų statomi Rytinėje pakrantėje, iš kurios labiau apsimoka dujas tiekti Europai, o ne Azijai.

Energetikos ekspertas Romas Švedas Eltai taip pat teigė, kad eksportas turėtų tik augti, nes prognozuojama, kad JAV taps didžiausia SGD eksportuotoja pasaulyje.

Pernai du dujų krovinius iš Amerikos įsigijusi Lietuva yra antra pagal dydį JAV SGD eksporto rinka Europoje. Ją lenkia tik Turkija, įsigijusi 10 krovinių, o Lenkija, nusipirkusi vieną krovinį, yra trečia.