Verslas

2012.07.09 16:52

Ekspertai šilumos ūkio pertvarkos nauda abejoja

Vyriausybė pasitarime pritarė, kad didžiuosiuose miestuose šilumos ūkis būtų skaidomas – šilumos gamintojai negalės valdyti šilumos perdavimo tinklų, juos prižiūrės steigiama valstybinė Lietuvos šilumos tinklų įmonė.

Vyriausybė pasitarime pritarė, kad didžiuosiuose miestuose šilumos ūkis būtų skaidomas – šilumos gamintojai negalės valdyti šilumos perdavimo tinklų, juos prižiūrės steigiama valstybinė Lietuvos šilumos tinklų įmonė.

Energetikos ekspertai abejoja šilumos ūkio pertvarkos nauda galutiniam vartotojui, praneša LTV naujienų laida „Šiandien“.

Vadinamąjį Europos sąjungos Trečiąjį energetikos paketą valdantieji sutarė diegti ne tik dujų ir elektros, bet ir šilumos ūkyje.

Pasak energetikos ministro Arvydo Sekmoko, atskyrus šilumos tiekimo tinklus, o gamintojams besirūpinant tik gamyba, bus atvertas kelias konkurencijai, esą laimės ir vartotojai. 

„Būtų tikslinga turėti bendrą šilumos tinklų įmonę, kur būtų sukoncentruoti visos Lietuvos tinklai, ji galėtų efektyviai investuoti. Jei tinklai yra prastos būklės, tai būtų efektyvus sprendimas. Tuo metu mažose savivaldybėse galėtų gamyba likti prie tinklų, jei jas atskirti nebūtų tikslinga, o didžiuosiuose miestuose būtų konkurencija“, – kalbėjo ministras.

Kol kas svarstoma šilumos tinklus nuo šilumos gamintojų atskirti Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Kitur, preliminariai skaičiuojama, jei  pagaminamos šilumos kiekis bus mažesnis nei 30 megavatų, pačios savivaldybės galės rūpintis ir gamyba, ir šilumos tiekimo tinklu. Kitos, perdavusios juos Lietuvos šilumos tinklų įmonei, galėtų būti įmonės akcininkėmis arba parduoti tinklą kitai įmonei.

Šilumos tiekėjų asociacijos vadovas Vytautas Stasiūnas tikina, kad Vyriausybės siekis šilumos ūkį skaidyti pagal Trečiąjį paketą neduos naudos. Esą skaičiavimai rodo, kad toks šilumos ūkio valdymas brangesnis.

Energetikos ekspertai abejoja nauda ir galutiniam vartotojui.

„Manau, kad iš tikrųjų daromi kai kurie dalykai, kurie, atrodytų, skirti vienam Vilniaus miestui. O realiai tokia ar panaši reforma, kaip elektros ar dujų ūkyje, šilumos ūkiui netinka. Šilumos ūkyje atskirti šilumos gamybą nuo šilumos tinklų nėra racionalu. Nebus konkurencijos tokios, kaip mes įsivaizduojame, ir dėl to nebus pasirinkimo vartotojams. Tuo labiau nebus ir tų mažesnių kainų“, – įsitikinęs energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas.

Iki kada bus baigta šilumos ūkio pertvarka, kol kas nežinia, kaip ir kada – iš Vyriausybės Seimo link – pajudės pertvarkos įstatymo projektas.