Verslas

2018.03.23 09:09

Kinijos atsakas: svarsto apmuitinti prekių iš JAV už 3 mlrd. dolerių

ELTA2018.03.23 09:09

Kinija, reaguodama į JAV prezidento Donaldo Trumpo paskelbtus naujus tarifus produkcijai iš Kinijos, svarsto galimybę apmuitinti prekių iš JAV už 3 mlrd. dolerių.

Į Kinijos svarstomą sąrašą įtrauktos tokios prekės kaip kiauliena, vynas, vaisiai bei riešutai, nerūdijantis plienas bei kita produkcija.

Kinija taip pat paprašė Jungtinių Valstijų vengti stumti JAV-Kinijos prekybinius santykius „į pavojingą lygmenį“. Pekinas išsakė viltį, kad JAV atsitrauks nuo „prekybinio karo slenksčio“.

Ketvirtadienį JAV prezidentas D. Trumpas paskelbė planus pritaikyti importo tarifus prekėms iš Kinijos, kurią prezidentas kaltina nesąžiningomis prekybos praktikomis, už mažiausiai 50 mlrd. dolerių. Taip pat JAV prezidentas žada apriboti kinų įmonių investicijas Jungtinėse Valstijose. Intelektinės nuosavybės vagystėmis Kiniją kaltinantis prezidentas prieš pasirašydamas potvarkį teigė, kad tai bus „pirmas iš daugelio“ veiksmų prekybos srityje.

Penktadienį Kinijos prekybos ministerija pareiškė, kad ekonominis bendradarbiavimas yra „vienintelis teisingas pasirinkimas“ ir paragino JAV išspręsti šį klausimą dialogu, siekiant išvengti ilgalaikės žalos. Tačiau ministerija kartu pranešė apie savo planus imtis atsakomųjų priemonių ir žengti šiuos du žingsnius: įvesti 15 proc. tarifą 120 prekių už beveik milijardą dolerių, įskaitant šviežius vaisius, riešutus bei vyną, ir 25 proc. tarifą aštuonioms prekėms už beveik 2 mlrd. dolerių, įskaitant JAV kiaulieną ir iš JAV importuojamą perdirbtą aliuminį. Pirmasis žingsnis bus žengtas, jei JAV nepavyktų pasiekti prekybinio susitarimo. Antrasis – po vėlesnio JAV tarifų įvertinimo.

Kinija pareiškė, kad nors ji ir nenorinti prekybos karo, ji jo nebijo.

Pekinas taip pat planuoja imtis teisinių veiksmų ir kreiptis į Pasaulio prekybos asociaciją dėl neseniai JAV paskelbtų importo muitų plieno bei aliuminio produkcijai.

Azijos akcijų rinka penktadienį smuko, rinkoms sunerimus, kad JAV ir Kinija atsidūrė ant prekybinio karo slenksčio. 

Akcijų indeksas „Nikkei 225“ penktadienio vėlyvoje rytinėje prekyboje smuko 3,5 proc., Australijos indeksas „S&P/ASX 200“ smuko beveik 2 proc., o Kinijoje visos rinkos atsidūrė neigiamoje teritorijoje.

JAV akcijų rinkos ketvirtadienio prekybą taip pat baigė smukimu. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt