Verslas

2018.03.22 14:17

Baltijos šalys su EK aptarė „Rail Baltica“ įgyvendinimą

LRT.lt2018.03.22 14:17

Trečiadienį Rygoje įvykusiu trijų Baltijos valstybių ir Europos Komisijos (EK) atstovų aukšto lygio susitikimu baigta serija darbinių susitikimų, kurių tikslas – esant poreikiui patobulinti projekto „Rail Baltica“ įgyvendinimo valdymą, įvertinti projekto pažangą ir nustatyto grafiko laikymąsi bei aptarti visai „Rail Baltica“ geležinkelio linijai taikytinus unifikuotus techninius standartus.

Kaip rašoma Susisiekimo ministerijos pranešime žiniasklaidai, šešis mėnesius trukusiose derybose Lietuvos, Latvijos ir Estijos atstovai pristatė bendrus pasiūlymus, kaip efektyviau įgyvendinti „Rail Baltica“ projektą, siekiant glaudesnio bendradarbiavimo tarp Baltijos šalių atsakingų ministerijų, projektą įgyvendinančių įmonių ir projektui koordinuoti sukurtos „RB Rail“ kompanijos. Pasak ministerijos, pasiūlymais siekiama užtikrinti reguliarią įgyvendinimo priežiūrą politiniu lygmeniu, greičiau derinti ir priimti sprendimus, tinkamai koordinuoti veiklą, vengti vėlavimų ir efektyviai panaudoti skiriamas lėšas.

2016 m. Baltijos šalys, dalyvaujant Europos Komisijai, susitarė dėl darbų pasidalinimo įgyvendinant projektą – kokius darbus inicijuoja ir atlieka nacionaliniai projekto įgyvendintojai ir koordinatorius –  bendra įmonė „RB Rail“. Tai buvo subalansuotas ir tvarus sprendimas, leidęs užtikrinti glaudžią sąveiką nacionaliniu, regioniniu ir Europos Sąjungos lygmeniu. Bandymai revizuoti sudarytus susitarimus ir šį nusistovėjusį įgyvendinimo valdymo balansą sukeltų daug politinių ir teisinių rizikų ir neabejotinai pavėlintų projekto įgyvendinimą.

Ministerijos teigimu,  šalims itin svarbu užtikrinti projekto „Rail Baltica“ brandą, nes šiais metais prasidedančiose diskusijose dėl ES 2021–2027 m. finansinės perspektyvos bus sprendžiamas klausimas dėl tolesnio projekto finansavimo. Baltijos valstybės yra tiesiogiai atsakingos už sėkmingą „Rail Baltica“ įgyvendinimą, tai atlikti jas įpareigoja pasirašyta tarpvyriausybinė sutartis ir kiti susitarimai, todėl Lietuva yra suinteresuota kuo glaudesniu visų projekto dalyvių bendradarbiavimu. Koordinuojančios „RB Rail“ įmonės vaidmuo šiame etape tampa ypatingai svarbus, nes būtent bendrai įmonei tenka įsiklausyti, apibendrinti ir pateikti šalių sprendimui pasiūlymus, kurie leistų sparčiai ir maksimaliai taupiai vykdyti projekto įgyvendinimo darbus.

Apsvarstę iškeltą idėją sutelkti projekto „Rail Baltica“ įgyvendinimo ir priežiūros veiklą vienoje institucijoje, t. y. bendroje įmonėje „RB Rail“, trys Baltijos šalys siūlo vietoje to tobulinti komunikaciją tarp bendros įmonės ir nacionalinių įgyvendintojų, efektyviau naudotis nacionaliniais ekspertų resursais, taip pat stiprinti aukšto lygio projekto įgyvendinimo priežiūrą. Tai leistų projektą įgyvendinti efektyviau ir taupiau valdant įgyvendinimo kaštus, padėtų išvengti nesklandumų, kurie neabejotinai kiltų bendrai įmonei susidūrus su nacionaliniais reikalavimais žemės paėmimo, teritorijų parengimo ir projektavimo etapuose.

Susitikime aptartos bendros geležinkelio techninio projektavimo gairės. Visi projekto partneriai sutarė, kad vieningi parametrai padės projektuotojams matyti būsimo geležinkelio charakteristikas, užtikrins sąveiką visoje geležinkelio linijoje.

Šalys taip pat aptarė pažangą, pasiektą nustatant geležinkelio atkarpos „Kaunas–Lietuvos ir Lenkijos siena“ plėtros alternatyvas bei atliekant Rygos centrinio mazgo techninio projektavimo parengiamuosius darbus. Dėl atkarpos „Kaunas–Lietuvos ir Lenkijos siena“ siekiama plataus sutarimo dėl kelių esminių tolesnės plėtros alternatyvų analizės, taip pat dėl visas šalis, ypač Lietuvą, tenkinančių techninių sprendimų Kauno transporto mazge, kuris yra ypatingas urbanistiniu ir reljefo požiūriu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.