Verslas

2018.03.21 17:20

Alkoholio pardavimai šįmet smarkiai krito

Jurgita Lapienytė, 15min.lt2018.03.21 17:20

Nuo sausio sugriežtinta prekybos alkoholiu tvarka ir reklamos draudimas lėmė, kad smarkiai krito visų alkoholinių gėrimų pardavimai. Daugiausia smuko stipriųjų alkoholinių gėrimų pardavimai, rodo Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenys.

Sausį buvo smarkiai apribota alkoholio rinka – prekyba alkoholiu šiokiadieniais ir šeštadienį sutrumpinta iki 10 valandų, o sekmadieniais tokiais gėrimais prekiaujama vos 5 valandas. Be to, dvejais metais padidintas amžiaus cenzas – alkoholio įsigyti gali tik 20 metų sulaukę asmenys.

Tokie pokyčiai lėmė, kad alkoholio, bent jau sprendžiant iš VMI turimos informacijos, rinka pirmuosius du šių metų mėnesius smuko.

Iš viso per sausį ir vasarį šiemet deklaruota alkoholio akcizų už beveik 43 mln. eurų. Pernai per sausį vasarį surinkta beveik 93 mln. eurų alkoholio akcizų – tai žymiai daugiau nei šiemet. Tiesa, pernai sausį ir vasarį alkoholio akcizų surinkimas galėjo būti kiek didesnis dėl to, kad visi skubėjo pildyti savo alkoholio sandėlius – nuo praėjusių metų kovo smarkiai „valstiečių“ valdžios pakeltas akcizas išpūtė ir svaigalų kainas.

Labiausiai, rodo VMI, smuko stipriųjų gėrimų akcizų surinkimas. Šiemet jų deklaruota už beveik 26 mln. eurų – tai maždaug 43 mln. eurų mažiau nei atitinkamu praėjusių metų laikotarpiu.

Smuko ir kitų gėrimų grupių deklaruojami akcizai. Jei pernai iš vyno per sausį ir vasarį surinkta 7 mln. eurų, tai šiemet į biudžetą įkris jau tik kiek daugiau nei 4 mln. eurų iš vyno akcizų.

Tiesa, alaus akcizo surinkimai, nors sausį kiek ir traukėsi, vasarį atšoko, ir šių metų pradžioje surinkimas planuojamas maždaug dešimtadaliu didesnis nei praėjusiais metais. Per sausį ir vasarį šiemet iš alaus akcizų į biudžetą įkris apie 11,5 mln. eurų, kai pernai per tą patį laikotarpį įkrito 10,5 mln. eurų.

Iš aukščiau pateikto infografiko matyti, kad akcizų surenkama panašiai, kaip ir 2016 metais. Tačiau, turint omenyje, kad akcizai už gėrimus yra smarkiai didesni, palyginti su 2016 metais, akivaizdu, kad alkoholio rinka yra smukusi.

Aludariai neseniai skundėsi, kad alaus rinka pernai traukėsi dešimtadaliu. Labiausiai dėl jo jie kaltina smarkiai padidintus akcizus. Tokia akcizų politika taikoma ir Estijoje, kur rinka taip pat traukėsi.

Tiesa, estai, išsigandę alkoholio rinkos smukimo, netikėtai nusprendė akcizą didinti kiek mažiau nei anksčiau. Tuo metu kaimynė Latvija, netaikanti tokios agresyvios akcizų politikos, džiaugiasi augančia alkoholio rinka ir pirkėjais iš kaimyninių Lietuvos ir Estijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt