Verslas

2018.03.21 10:32

Finansų ministerija prognozuoja spartesnį ekonomikos augimą

ELTA 2018.03.21 10:32

Finansų ministerija prognozuoja, kad šalies ekonomika šiemet ir kitąmet augs sparčiau. Atlyginimai taip pat turėtų augti sparčiau nei prognozuota, tačiau didėja ir infliacijos prognozė. 

Ministerijos prognozėmis, šiemet bendrasis vidaus produktas (BVP) sieks 3,2 proc., o kitąmet – 2,8 proc. Anksčiau ministerija prognozavo, kad BVP šiemet augs 2,9 proc., o kitąmet – 2,5 proc. 

„Žinia labai aiški: mes augame, augame sparčiai ir augame sparčiau negu euro zonoje“, – pristatydama prognozes teigė finansų viceministrė Miglė Tuskienė.

Anot jos, viena pagrindinių geresnių prognozių priežasčių yra tai, kad ekonomika auga sparčiau visame pasaulyje.

Suderinta metinė vidutinė infliacija, anot ministerijos, šiemet turėtų siekti 2,9 proc. – 0,2 proc. punkto daugiau nei prognozuota rudenį. Kitąmet infliacija turėtų siekti – 2,4 proc., arba 0,1 proc. punkto mažiau nei prognozuota anksčiau. 

„Mes norime, kad atlyginimai augtų, bet taip tada daugiau vartojame ir stumiame kainas į viršų. Svarbu, ar infliacija suvalgo mūsų darbo užmokestį, bet matome, kad tikrai ne“, – tikino viceministrė. 

Vidutiniškai algos šiemet turėtų augti 6,6 proc. – 0,4 proc. punkto daugiau nei prognozuota anksčiau. Tuo metu 2019 metų atlyginimų prognozė nesikeičia ir sieks 6,2 proc.

Finansų ministro Viliaus Šapokos teigimu, šalies perkamoji galia auga dėl subalansuotų investicijų į gamybą.

„Perkamoji galia didės, pagrindinė to priežastis, produktyvios investicijos. (...) Tai leidžia didinti darbo užmokestį tvariai“, – prognozių pristatyme sakė V. Šapoka.

BNS nuotr.

Pasak ministerijos, eksportas šiemet turėtų augti 7 proc., o kitąmet – 5,7 proc. Praėjusiais metais eksporto augimas siekė 13,2 proc. 

„Mūsų gamybiniai pajėgumai taip pat yra beveik išnaudoti, tad eksportas augs, bet šiek tiek nuosaikiau“, – sakė M. Tuskienė.

Ji pabrėžė, kad Lietuvoje auga darbo našumas, todėl šalies ekonomikos augimas yra subalansuotas. Tačiau M. Tuskienė neatmetė, kad išoriniai veiksniai, kaip „Brexit“ ar galimas prekybos karas tarp JAV ir Europos Sąjungos, gali neigiamai paveikti ekonomikos augimą.

„Yra tam tikros įtampos, prekybos karai ir yra neigiama rizika, kad prognozės bus mažiau pozityvios negu dabar“, – tikino viceministrė.

Prognozuojama, kad nedarbo lygis šiemet sieks 6,5 proc., o kitąmet – 6,1 proc. Investicijos turėtų augti 7,6 proc. šiemet ir 5,3 proc. kitąmet.