Naujienų srautas

Verslas2018.03.20 10:49

Apklausa: uždirbti iš nuosavo verslo tikisi pusė šalies gyventojų

ELTA 2018.03.20 10:49

Pusė šalies gyventojų tikisi, kad nuosavas verslas per pirmuosius penkerius metus imtų generuoti investicijų grąžą. Taip parodė „Investicijų ir verslo garantijų“ („Invega“) užsakymu atlikta apklausa.

Lūkesčiai tarp santūrios ir didelės investicijų grąžos pasiskirsto beveik tolygiai, o net iki 50 proc. siekiančios grąžos tikėtųsi ketvirtadalis apklaustųjų.

Per pirmus penkerius metus iki 5 proc. vidutinės metinės investicijų grąžos tikėtųsi 9,6 proc., o 5–10 proc. grąžos – 15,4 proc. apklausos dalyvių.

Viltį, kad investicijos per pirmuosius penkerius veiklos metus sukurs ne mažesnę kaip 50 proc. vidutinę grąžą, puoselėja 6,3 proc. respondentų. Anot pranešimo, tokiu optimizmu pasižymi ne tik bedarbiai, kurių lūkesčiai teoriškai gali būti kiek išpūsti, bet ir aukščiausio bei vidutinio lygio įmonių vadovai.

„Invegos“ generalinis direktorius Kęstutis Motiejūnas teigia, kad Lietuvos gyventojų ir verslo atstovų apklausos rezultatai atspindi šių dienų ekonomikos realybę.

„Lietuvoje finansinis raštingumas auga, apie nuosavo verslo pradžią galvojantys žmonės įvertina ne tik savo norus, bet ir galimas rizikas, todėl tiek santūrius, tiek optimistinius lūkesčius laikyčiau pagrįstais. Investicijų grąžos iš nuosavo verslo per pirmuosius penkerius metus tikisi 55 proc. Lietuvos gyventojų, vadinasi, žmonės turi ambicijų ir supranta, kad verslas turi nešti pelną ir naudą. Įdomu tai, kad 25 proc. iš jų mano, kad grąža sieks iki 10 proc., o 24 proc., tikisi, kad ji turėtų siekti net iki 50 proc.“, – sako K. Motiejūnas.

Apklausos duomenimis, per pirmuosius penkerius nuosavo verslo metus 35,9 proc. smulkiųjų verslininkų tikėtųsi vidutinės 10–30 proc. investicijų grąžos.

17,2 proc. apklausoje dalyvavusių žmonių tvirtino, kad pirmaisiais veiklos metais nesitikėtų iš verslo jokios grąžos, tad tikėtina, kad ši respondentų grupė tiesiog planuoja savo verslą ilgam, o grąžos tikisi vėlesniais laikotarpiais.

Tuo metu 39 proc. apklaustų verslo atstovų tvirtina, kad realiai jų įmonė grąžą uždirbo jau iškart, kai gavo išorinio finansavimo, dar 24 proc. – praėjus vieneriems metams po pasinaudojimo papildomais finansiniais instrumentais.

„Tiek ką tik pradėjusiam, tiek veiklą jau vykdančiam verslui išorinis finansavimas yra vienas svarbiausių stabilaus ir užtikrinto verslo veiksnių. Jis padeda ne tik įsitvirtinti rinkoje, bet ir plėsti savo veiklą tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų“, – teigė K. Motiejūnas.

Pasak jo, „Invega“ smulkiajam ir vidutiniam verslui per įvairias finansines bei dotacijų priemones suteikė 192,32 mln. eurų verslo finansavimui lengvinti.

Reprezentatyvią apklausą „Spinter Research“ atliko 2017 metų gruodį, joje dalyvavo daugiau nei 1000 respondentų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi