Verslas

2018.03.16 17:12

Parodė, kaip atrodys projektas prie Šv. Jokūbo bažnyčios

15min.lt2018.03.16 17:12

Po to, kai visuomenėje kilo pasipiktinimas, o valstybinių institucijų atstovai išsakė kritiką planuojamiems stikliniams pastatams prie Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios, statytojai investicijų valdymo bendrovė „Lords LB Asset Management“ nusprendė atskleisti, kaip jie turėtų atrodyti.

15min skelbė, kad buvusioje Šv. Jokūbo bažnyčios teritorijoje investicijų valdymo įmonės „Lords LB Asset Management“ planuoja statyti viešbutį ir biurus. Po to, kai socialiuose tinkluose pasklido projekto vizualizacija, visuomenėje kilo sujudimas dėl fasaduose naudojamo stiklo. Dalis architektų, visuomenininkų ir politikų viešai suabejojo, ar tai tinkamiausias sprendimas – apgaubti bažnyčią stikliniu biurų ir viešbučio ansambliu. Projekto autoriai žadėjo papildomai viešinti jo sprendinius.

Dabar su projekto projektiniais sprendiniai bendrovė siūlo susipažinti interneto svetainėje.

„Lords LB Asset Management“: planai buvo viešinami

Pasak „Lords LB Asset Management“ fondų valdytojo Mariaus Žemaičio, buvusios ligoninės senuosius pastatus numatoma sutvarkyti, atlikti kapitalinį remontą ir pritaikyti juos biurų poreikiams, o vietoje 2014 metų nugriauto sovietinio ligoninės pastato vietoje pastatyti „tarptautinio tinklo valdomą gyvenimo būdo“ viešbutį su konferencijų centru.

Planuojamas biurų plotas – 6 tūkst. kv. metrų, o viešbučio su konferencijų centru – 13,2 tūkst. kv. metrų. Viešbutyje turėtų būti įrengta 299 kambariai. Po žeme taip pat numatyta 238 vietų požeminė automobilių stovėjimo aikštelė. Investicijos į projektą turėtų siekti 45 mln. eurų.

Organizatorių vizualizacija

Pasak projekto autorių, architektų studijos „Archinova“ iš Lietuvos vadovo Antano Gvildžio ir „PLH Arkitekter A/S“ iš Danijos vadovo Steeno Enrico Anderseno, paruošti sprendiniai yra dvejų metų darbo rezultatas.

„Sprendiniai buvo paruošti atsižvelgiant į platų poreikių spektrą ir vadovaujantis visa eile principų. Tai – paveldo išsaugojimas ir išryškinimas pritaikant šiandienos poreikiams, pagarba istorinei praeičiai ir besivystančiam miestui, ryšiai tarp istorinio ir naujojo miesto centro, taip pat visuomenės intereso į kokybišką architektūrą užtikrinimas ir pagalba įveiklinant atnaujintas erdves“, – pranešime spaudai cituojami projekto autoriai.

Projektą atstovaujančios advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ teisininko Evaldo Klimo teigimu, planai buvusioje ligoninės teritorijoje buvo viešinami ir anksčiau.

„Privačios nuosavybės teise valdomam buvusios ligoninės žemės sklypui, esančiam Vasario 16-osios g. 1, detalusis planas su visomis privalomomis viešinimo procedūromis buvo parengtas dar 2008 metais ir Vilniaus miesto savivaldybės tarybos patvirtintas tų metų balandžio 23 dieną. Papildomas viešinimas buvo atliktas ir 2017 metais, rengiant minėto detaliojo plano korektūrą“, – sakė E. Klimas.

Kritiką išsakė visuomenė ir valdininkai

Istorikas Alfredas Bumblauskas Seime vykusioje diskusijoje sukritikavo projektuotojus.

„Ko architektai lenda prie to baroko? Ir prie Misionierių (plėtojamo projekto šalia Misionierių bažnyčios – aut. past.). O dabar šitas... šokas ištiko, kai pamačiau. Kam dabar ją (bažnyčią – 15min past.) apstatyti iš visų pusių? Mielieji, tada padarykite gerą architektūrą, tokią, kad išsižiotume. O Jokūbo bažnyčia pradėtų dar geriau veikti. Dabar kaip tik ji yra užgožiama, bet aš manau, kad čia jau lendu į architektų reikalus“, – kalbėjo jis.

Organizatorių vizualizacija

Kultūros paveldo departamento Vilniaus skyriaus vadovas Vitas Karčiauskas sakė, kad šiame projekte jo netenkina tūriai ir medžiagiškumas. Tačiau Architektų sąjungos pirmininkės nuomone, „stiklainiai“, kuriais nepatenkinta visuomenė, čia niekuo dėti – gerą architektūrą lemia sprendiniai, o ne medžiagos.

„Statybinė medžiaga yra nieko dėta. Architektūrinis sprendimas yra blogas ne todėl, kad jame naudojamas stiklas, betonas ir metalas, bet todėl, kad yra prasti erdviniai sprendimai, prastos proporcijos ir prasta architektūrinė išraiška. O tai jau yra architekto profesionalumo ir sugebėjimo meniškai pateikti savo idėją reikalas“, – aiškino ji.

Projektą vysto įmonė „Orkela“, priklausanti „Lords LB Special Fund IV“ fondui, kurį valdo investicijų valdymo bendrovė „Lords LB Asset Management“.

Organizatorių vizualizacija

„Lords LB Asset Management“ akcininkai yra trys asmenys ir jų valdomos įmonės: 47 proc. akcijų priklauso verslininkui Mindaugui Marcinkevičiui, 44 proc. – verslininkui Andriui Stonkui ir 9 proc. – Antanui Vainauskui.

Šv. Jokūbo ligoninė Vilniuje buvo įkurta 1809 m. prie Šv. apaštalų Jokūbo ir Pilypo dominikonų bažnyčios esančiame dominikonų vienuolyne, pastatytame 1722 metais. Savo veiklą ligoninė nutraukė 2003 metais.

Populiariausi