Verslas

2018.03.14 17:35

EP nariai ragina su JK pasirašyti „Ukrainos stiliaus“ asociacijos sutartį

BNS2018.03.14 17:35

Europos Parlamento nariai trečiadienį priėmė rezoliuciją, kurioje pateikė Europos Sąjungos (ES) santykių su Jungtine Karalyste rėmus po šios išstojimo iš Bendrijos, vadinamojo „Brexit“, ir pažymėjo, kad jokie glaudūs ryšiai su ES neatsvers visavertės narystės Sąjungoje privalumų.

Europarlamentarai paragino su Britanija pasirašė asociacijos susitarimą, koks yra pasirašytas su Ukraina ar Gruzija.

Europarlamentarų manymu, ES ir JK asociacijos susitarimas galėtų apimti keturias sritis: prekybą ir ekonominius santykius, vidaus saugumą, užsienio ir gynybos politiką bei bendradarbiavimą kitose srityse, pavyzdžiui, mokslinių tyrimų ir inovacijų.

EP narių nuomone, svarbu, kad susitarimas nekeltų pavojaus ES vidaus rinkos nedalomumui, muitų sąjungai, keturioms laisvėms, ES sprendimų autonomijai ir Europos teisingumo teismo galioms, pažymi EP nariai.

Europarlamentarai taip pat siūlo susitarime nustatyti santykių plėtojimo ir valdymo bei ginčų sprendimo mechanizmus.

Rezoliucijoje pabrėžiamas ES unikalumas, nes joje vadovaujamasi bendromis taisyklėmis ir institucijomis, kurios užtikrina bendrų taisyklių priėmimą ir vykdymą. Todėl trečiosios šalys, net jei jų teisės aktai būtų identiški, negalėtų naudotis tais pačiais privalumais (įskaitant patekimą į rinką) kaip Sąjungos narės, įsitikinę EP nariai.

Europarlamentarai sveikina vasario 28 d. Europos Komisijos pristatytą JK pasitraukimo iš ES susitarimo projektą ir pasiūlytas pereinamojo laikotarpio gaires. Jie ragina užtikrinti JK gyvenančių ES piliečių ir ES gyvenančių JK piliečių teisių apsaugą, taip pat gerbti „Penktadienio susitarimą“ dėl Airijos sienos.

AFP/Scanpix nuotr.

Rezoliucija, kuriai pritarė 544 EP nariai, 110 nepritarė, o 51 susilaikė, prisidės prie kovo 22–23 d. Briuselyje vyksiančio ES valstybių ir vyriausybių vadovų susitikimo, kuriame bus tvirtinamos derybų dėl būsimų ES ir JK santykių gairės.

Visi būsimi ES susitarimai su Jungtine Karalyste turės būti tvirtinami Europos Parlamente.

Europos Parlamento „Brexit“ koordinatorius Guy Verhofstadtas sakė, kad po praėjusios savaitės derybų su T. May ir jos „Brexit“ ministru Davidu Davisu jis yra įsitikinęs, kad Londonas „pamatys tokio požiūrio privalumus“.

Asociacijos sutartis ES ir Britanijos santykiams po „Brexit“ suteiktų „architektūrinę viziją“ ir padėtų išvengti sudėtingų individualių sutarčių paketo, kokį ES yra sudariusi su Šveicarija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.