Verslas

2018.03.13 16:57

Siūlymas tirti padėtį žemės ūkyje sulaukė pritarimo Seime

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, ELTA2018.03.13 16:57

Seimas po pateikimo pritarė Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos (TS-LKD) seniūno Gabrieliaus Landsbergio pateiktam siūlymui sudaryti laikinąją tyrimo komisiją dėl nerimą keliančios padėties Lietuvos žemės ūkio sektoriuje, tačiau tai dar negalutinis sprendimas.

Po svarstymo Teisės ir teisėtvarkos, Kaimo reikalų komitete, projektą Seimo posėdyje toliau numatoma svarstyti kovo 20 d.

Tyrimo komisiją siūloma įpareigoti atsakyti į 26 klausimus. Projektu siūloma įpareigoti komisiją: nustačius galimos neteisėtos veiklos atvejus nedelsiant kreiptis į teisėsaugos institucijas; nustačius įstatymų spragas kartu su išvadomis Seimui pateikti reikiamas įstatymų pataisas ir rekomendacijas kitų teisės aktų pakeitimams.

Siūloma kartu su tyrimo išvadomis pateikti pasiūlymus dėl esminės Lietuvos žemės ūkio politikos nuostatų peržiūros, siekiant išvaduoti smulkiuosius šeimos ūkius ir nepriklausomas žemės ūkio bendroves iš stambiųjų žemvaldžių ir su jais susijusio verslo dominavimo.

Taip pat siūloma pateikti priemones, kurių įgyvendinimas leistų ateityje užtikrinti, kad Lietuvos žemės ūkyje bus išvengiama žemės koncentracijos stambiųjų žemvaldžių rankose, o jau susiformavusios koncentracijos viršijančios nustatytą 500 ha ribą nepažeidžiant laisvos rinkos principų, būtų pertvarkomos į ūkius, kurie neviršija 500 ha žemės ūkio paskirties žemės.

Tyrimo komisijai siūloma pateikti priemones, kurių įgyvendinimas leistų apsaugoti ūkininkus nuo dominuojančią padėtį trąšų ir sėklų tiekimo, žemės ūkio technikos, grūdų supirkimo rinkose užimančių subjektų diktato. Tyrimą inicijuojantys 37 parlamentarai iš konservatorių, liberalų bei „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijų norėtų, kad būtų pateiktos priemonės, kurių įgyvendinimas skolos vekselių finansinį mechanizmą priartintų prie komercinių bankų atsakingo skolinimo kokybės standartų.

Komisijos sudarymo nepalaikė nė vienas Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos, su kuria ir siejamas šis tyrimas, narys

Tačiau dar sausio viduryje pritarimą tyrimui dėl žemės valdymo ir įsigijimo procesų išsakė ir „valstiečių“ deleguotas premjeras Saulius Skvernelis.

Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis balsavimą dėl komisijos pavadino išbandymu parlamentui ir teigė, kad jei valdantieji nepalaikys šios opozicijos iniciatyvos, konservatoriai ateityje gali neremti svarbių valdančiųjų pasiūlymų.

Numatoma pavesti komisijai tyrimą atlikti ir pateikti Seimui išvadą iki 2018 m. lapkričio 1 d.

Už nutarimo projektą dėl laikinosios tyrimo komisijos sudarymo dėl nerimą keliančios padėties Lietuvos žemės ūkio sektoriuje po pateikimo balsavo 63, prieš buvo 25, susilaikė 23 Seimo nariai.

Parlamentarų iniciatyva tirti šalies žemės ūkio sektorių kilo portalui 15min.lt pranešus apie tai, kad valdančiųjų „valstiečių“ lyderiui Ramūnui Karbauskiui priklausantis „Agrokoncernas“ naudojasi politikui artimų asmenų valdoma žeme ir galbūt apeina įstatymo nustatytą ribą vienam asmeniui valdyti ne daugiau kaip 500 hektarų žemės ūkio paskirties žemės. Pats R. Karbauskis aiškina, kad viskas teisėta.