Verslas

2018.03.12 11:43

Įvedus „Sodros“ įmokų grindis šalyje ėmė augti nedarbas

15min.lt2018.03.12 11:43

Šalyje 9,1 proc. darbingo amžiaus gyventojų yra bedarbiai – tai 0,3 proc. punkto daugiau nei prieš metus ir 0,1 proc. daugiau nei sausį, naujausius Lietuvos darbo biržos duomenis paskelbė Statistikos departamentas.

Paskutinę žiemos dieną darbo neturėjo 85,6 tūkst. vyrų ir 75,3 tūkst. moterų. 40 tūkst. žmonių laikomi ilgalaikiais bedarbiais.

Vasarį gauti 5 pranešimai apie masinius atleidimus, pagal juos numatyta atleisti 206 darbuotojus. Pernai tuo pat metu gautas tik vienas toks pranešimas apie 28 darbuotojų atleidimą.

Telšių teritorinė darbo birža gavo pranešimą iš siuvimo paslaugų įmonės UAB „Irkvesta“ – joje atleisti 54 darbuotojai.

Vilniuje Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pranešė apie 67 tarnautojų atleidimą.

Šiemet per du pirmuosius mėnesius gauta 18 pranešimų apie masinius atleidimus – atleisti 502 darbuotojai. Pernai tuo pačiu metu buvo gauti 2 pranešimai, pagal juos darbo neteko 239 darbuotojai.

Iš viso į darbo biržą per du mėnesius kreipėsi 48,1 tūkst. darbo ieškančių asmenų – pernai tuo pačiu metu jų buvo 47,4 tūkst. Kas trečias bedarbis ieško nekvalifikuoto darbo, 41,7 proc. – įsidarbintų kvalifikuotais darbininkais, o kas penktas – specialistais ir technikais.

Tarp specialistų dažniausi bedarbiai – reklamos ir rinkodaros specialistai, taip pat sekretoriai, verslo paslaugų vadybininkai, apskaitininkai, sandėlininkai.

15min jau rašė, kad įvestos „Sodros“ įmokų grindys privertė mažesnius nei minimalius atlyginimus mokančias įmones mažinti darbuotojų skaičių. Taip pat didesnė našta darbdaviams lėmė ir kuriozinių situacijų – sudėtingiau įdarbinti neįgaliuosius.

Daugiausia bedarbių registruota Lazdijų ir Ignalinos rajonuose – po 16,1 proc., taip pat Zarasų r. (15,2 proc.). Mažiausias nedarbas – Kretingoje, čia darbo neturi 5,2 darbingų gyventojų. Neringoje nedarbo lygmuo siekia 5,9 proc., o Šiaulių mieste – 6,1 proc.

Daugiau darbo – kvalifikuotiems darbuotojams

Vasarį darbo biržoje buvo registruota 21,7 tūkst. laisvų darbo vietų, iš jų 12,9 tūkst. įregistruotos per vasarį. Panašus (21,3 tūkst.) darbo pasiūlymų skaičius buvo registruotas ir sausį.

Didžioji dalis visų registruotų laisvų darbo vietų, apie 96 proc. – neterminuotam darbui. Vasario mėnesį didėjo darbo pasiūlymų dalis kvalifikuotiems darbininkams, rašoma pranešime.

„Labiausiai augo statybos sektoriaus darbuotojų poreikis: registruota daugiau darbo vietų statybos vadovams, dažytojams, statybininkams. Daugiausia laisvų darbo vietų vasario mėnesį buvo registruota pardavėjams, lengvųjų automobilių, taksi ir furgonų vairuotojams, sunkiasvorių sunkvežimių ir krovininių transporto priemonių vairuotojams, virėjams“, – skelbiama pranešime.

Kovo 1 d. bedarbiais buvo registruoti 26,5 tūkst. jaunesnių kaip 30 metų amžiaus asmenų. Neturintys darbo jaunuoliai sudarė 5,3 proc. šalies 16–29 metų amžiaus gyventojų, tai yra 0,3 proc. daugiau negu prieš metus.