Verslas

2013.06.28 11:29

Premjeras: savivaldybėms siūlysime nustatyti konsoliduotos skolos limitus

ELTA 2013.06.28 11:29

Vyriausybė siūlys šalies savivaldybėms kitąmet nedidinti nominaliųjų skolinimosi limitų, o 2015 metais, tikėtina, juos mažinti.

Vyriausybė siūlys šalies savivaldybėms kitąmet nedidinti nominaliųjų skolinimosi limitų, o 2015 metais, tikėtina, juos mažinti.

Tokius pasiūlymus miestų ir savivaldybių merai išgirdo penktadienį Vyriausybėje vykusiame susitikime su Ministru Pirmininku Algirdu Butkevičiumi.

„Siūlysime nustatyti konsoliduotos skolos limitus, neleisiančius ateityje „kurti“ paslėptos skolos. Savivaldybės turi teikti operatyvią ir teisingą informaciją Finansų ministerijai, o Vyriausybės atstovai galės ir privalės įsitikinti tos informacijos teisingumu. Pasiūlysime 2014 metams priemones, skirtas neutralizuoti buvusius „politizuotus“ sprendimus, negatyviai paveikusius Vilniaus miesto finansinę būklę“, – sakė Premjeras A. Butkevičius.

Susitikime su miestų ir rajonų savivaldybių merais buvo kalbėta apie savivaldybių finansinius reikalus ir šilumos ūkį. Savivaldybių įsiskolinimas buvo išskirtas kaip vienas svarbiausių susirūpinimą keliančių klausimų.

Šių metų savivaldybių biudžetų apimtis yra 3239,8 mln. litų, o jų įsiskolinimas kredito institucijoms kartu su kreditoriniu įsiskolinimu balandžio 1 dieną sudarė 2125,4 mln. litų (iš jų skola bankams – 1 794,5 mln. litų, kreditorinis įsiskolinimas – 331 mln. litų), rašoma Ministro Pirmininko Spaudos tarnybos išplatintame pranešime.

„Girdime savivaldybių nemokumo, bankroto sąvokas – teisiškai tai netinkamos frazės, tačiau jos atkreipia dėmesį į labai svarbią įsiskolinimo problemą. Vyriausybė atidžiai išanalizavo susirūpinimą keliančią situaciją.

Savivaldybių nominalioji skola augo iš esmės adekvačiai valstybės skolai, ir savivaldybių skola turės keisti kryptį kartu su valstybės skolos kryptimi, o vėliau siekti grįžti prie de facto nedeficitinių biudžetų. Savivaldybių biudžetai skolintis turi turėti teisę tik europinių projektų bendram finansavimui.

Biudžetai turi būti kuriantys darbo vietas, pridedamąją vertę, o ne išlaidaujantys. Nepakanka tik pastatyti naują pastatą ar nutiesti naują kelią, net jei tai ir Europos pinigai, būtina aiškiai skaičiuoti naudą arba matyti, kada ir kaip tai atsipirks“, – kalbėjo A. Butkevičius.

Su savivaldybių merais taip pat aptarta valstybėje planuojama šilumos ūkio pertvarka, šilumos gamybos finansavimo galimybės panaudojant ES struktūrinių fondų paramą.

„Jau šiemet savivaldybės turėtų ruoštis šilumos ūkio pertvarkai, leisiančiai sumažinti šildymo kainas iki 20 procentų“, – tikino Ministras Pirmininkas A. Butkevičius.