Verslas

2018.03.09 15:20

Plieno importo muitai JAV gali turėti nenumatytų padarinių

BNS 2018.03.09 15:20

Pasaulį papiktinę JAV prezidento Donaldo Trumpo nustatyti plieno ir aliuminio importo muitai gali turėti nenumatytų pasekmių pramonei tose JAV valstijose, kurių palaikymas jam padėjo pelnyti pergalę rinkimuose.

Naujieji importo muitai – 25 proc. muitas plienui ir 10 proc. muitas aliuminiui – įsigalios po 15 dienų ir šios priemonės, kaip tikina Baltieji Rūmai, Amerikos pramonei padės atsigauti nuo nesąžiningos prekybos praktikos poveikio.

Tačiau Viskonsine, Minesotoje, Mičigane ir kitose valstijose, kuriose rinkėjai tikėjosi, kad D. Trumpas, pasitelkęs savo įžvalgumą versle, sugebės paskatinti ekonomikos augimą ir darbo vietų kūrimą, dabar nuogąstaujama, kad naujieji muitai gali padaryti priešingą poveikį.

„Nerimaujama, kad tai yra politinis atsakas, kuriuo siekiama padėti tam tikroms bendruomenėms, tačiau tai galiausiai joms gali pakenkti“, – agentūrai AFP pareiškė Brukingso instituto ekspertas Josephas Parilla.

„Kaimo vietovės, mažesni miestai, tos bendruomenės, kurios daugiau balsavo už D. Trumpą, yra ypač priklausomos nuo eksporto“, – pažymėjo jis ir pridūrė, kad tuo atveju, jeigu kitos šalys imtųsi atsakomųjų priemonių, tas eksportas nukentėtų.

Kas bus toliau?

Galima net neabejoti, kad vietovėse, kurios yra tiesiogiai susijusios su plieno ir aliuminio gamyba, naujieji muitai yra palaikomi. Minesotoje, pavyzdžiui, geležies rūdos gavybos pramonės vertinama 3 mlrd. JAV dolerių.

„Grobuoniška prekybos praktika kenkė mūsų plieno ir aliuminio sektoriams“, – pareiškė plieno sektoriaus profsąjungos „United Steelworkers International“ prezidentas Leo Gerardas.

„Mūsų nariai aktyviai siekė, kad būtų imtasi veiksmų“, – pažymėjo jis.

Tačiau sektoriai, kuriuose plienas ir aliuminis naudojami kitų produktų gamyboje, yra susirūpinę, kas gi bus toliau.

Mičigane automobilių pramonė nuogąstauja dėl sąnaudų augimo tuo metu, kai automobilių pardavimai JAV rinkoje mažėja.

„Gamintojai nėra pasirengę absorbuoti staigaus automobilių ir sunkvežimių gamybos sąnaudų Amerikoje padidėjimo“, – įspėjo Cody Luskas, Amerikos tarptautinių automobilių pardavėjų asociacijos vadovas.

Minesotos ir Viskonsino žemės ūkio produktų eksportuotojai taip pat nuogąstauja dėl atsakomųjų muitų, kurie galėtų būti nustatyti jų eksportuojamiems produktams, kaip antai sojos pupelėms.

„Esame labai susirūpinę dėl pasekmių, kurių galime sulaukti dėl šių muitų, dėl to, kaip šios priemonės gali atsiliepti žemės ūkiui, ypač dabar, kai žaliavų kainos bet kuriuo atveju nėra palankios“, – pareiškė prekybos grupės „Agrigrowth Council“ atstovas Perry Aasnessas.

„Jeigu (D. Trumpo administracijos) tikslas yra apsaugoti darbo vietas Amerikoje, ši jų politika padarys priešingą poveikį, taigi tikiuosi, kad jie apsigalvos“, – šią savaitę pareiškė Viskonsino gubernatorius, respublikonas Scottas Walkeris.

Gubernatoriaus biuras parengė sąrašą įmonių, kurios taip pat gali nukentėti nuo D. Trumpo muitų. Į jį pateko ir įmonės, gaminančios brangesnes skardines alaus gamintojai „MillerCoors“, ir legendinė motociklų gamintoja „Harley-Davidson“, kurios gaminiams gresia ES muitai.

„Praktiškai taikant plieno ir aliuminio muitus, Viskonsine bus prarasta nemažai darbo vietų, kurios bus perkeltos – ir ne į kitas valstijas, bet į kitas šalis“, – pareiškė S. Walkeris.