Verslas

2018.03.09 15:16

Lenkams tiesiamas kelias į Lietuvai priklausančius naftos telkinius jūroje

Marius Jokūbaitis, 15min.lt2018.03.09 15:16

Lenkijos valstybinė energetikos kompanija „Lotos“ gali žvalgyti ir pumpuoti naftą Lietuvai priklausančiame Baltijos jūros plote. Apie tai vis garsiau kalbama tarp energetikų, o penktadienį norą, kad lenkai galėtų žvalgytis naftos, išreiškė į Vilnių atvykęs Lenkijos energetikos ministras Krzysztofas Tchorzewskis. Geologai teigia, kad tai gera žinia – naftos po jūros dugnu yra, o vizito išvakarėse vyriausybė šią savaitę uždegė žalią šviesą naftos paieškoms, tačiau nežinia, kaip į tai pažiūrės Seimas.

„Lotos“ neslepia, kad juos domina naftos gavyba Baltijos jūroje, šalia Lietuvos krantų, tačiau iki šiol nebuvo parengti įstatymai. Lenkijos premjero vizito išvakarėse vyriausybė šią savaitę uždegė žalią šviesą naftos žvalgybai ir gavybai Lietuvai priklausančioje Baltijos jūros dalyje. Dabar laukia svarstymai Seime.

Lenkai jau norėtų žvalgytis

„Susitikimo metu Lenkijos pusė išreiškė susidomėjimą naftos gavyba jūroje“, – 15min patvirtino energetikos ministro patarėja Aurelija Vernickaitė. Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas kolegą informavo, kad šią savaitę vyriausybė priėmė sprendimus dėl to ir „informavo, kad toliau svarstymai vyks Seime“.

Tiesa, pokalbio metu „Lotos“ kompanijos pavadinimas nebuvo minėtas, tačiau ši kompanija Lenkijoje turi didžiausią patirtį žvalgant ir pumpuojant naftą Baltijos jūroje. Be to, ji priklauso valstybei.

„Ši kompanija siurbia naftą Lenkijai priklausančioje teritorijoje Baltijos jūroje, todėl natūralu, kad grupė domisi galimybėmis imtis tokios pačios veiklos ir Lietuvai priklausančioje dalyje“, – 15min sakė verslo konsultantas, gerai susipažinęs „Lotos“ plėtra, Česlavas Okinčicas.

Ar pritars Seimo valstiečiai ir žalieji?

Nors Lietuvos valdžioje dominuoja valstiečiai ir žalieji, tačiau būtent jų valdymo laikotarpiu Baltijos jūroje, Lietuvai priklausančiame plote, gali būti pradėta siurbti nafta. Kalbos apie tai trunka jau per 20 metų, tačiau trečiadienį vyriausybė teigia padėjusi tašką – pritarė Žemės gelmių įstatymo redakcijos projektui, kuriame įteisinta galimybė pradėti angliavandenilių žvalgybą ir gavybą Lietuvai priklausančioje Baltijos jūros dalyje. Tiesa, dar laukia svarstymai Seime, kur gali būti sulaukta ir pasipriešinimo.

Dabartiniame Seime dirbantys kai kurie valstiečiai ir žalieji prieš ketverius metus buvo aktyvūs kovotojai prieš „Chevron“ planus Lietuvoje išgauti dujas. Valstiečių ir žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis taip pat buvo vienas aktyvių protestuotojų prieš skalūnų dujų žvalgymą Vakarų Lietuvoje. Tiesa, jie protestavo prieš hidraulinį uolienų ardymą – būdą, kaip išgaunamos skalūnų dujos.

Kita vertus, naftos gavyba sausumoje Lietuvoje smunka kasmet – juodąjį auksą išgaunančios kompanijos teigia, kad daryti gilesnius gręžinius jau nebeapsimoka, o paviršiniai telkiniai jau baigiami išsiurbti.

Rusai siurbia netoli Lietuvos

„Jei visi reikiami įstatymai bus priimti, „Lotos“ dalyvaus šiame procese, dalyvaus konkurse žvalgytis naftos. Lietuva turi žinoti, kas yra jos gelmėse“, – svarstė Č. Okinčicas. Beje, jis priminė, kad Baltijos jūroje, Kuršių Nerijoje, Rusijai priklausančioje dalyje, naftą iš jūros jau jau keleri metai siurbia kompanija „Lukoil“.

„Taigi reikia matyti ir Rusijos aktyvumą. Rusai naftą siurbia visai netoli, tad klausimas, ar jie vieną dieną nepradės siurbti ir lietuviškos naftos. Todėl svarbu atlikti tyrimus“, – dėstė jis.

Lietuvos geologai sveikintų lenkų kompanijos žingsnius Lietuvoje. Geologas Saulius Šliaupa teigia, kad atlikti tyrimus Baltijos jūroje yra būtina, o pati valstybė to nesugebėtų padaryti.

„Nors Kaliningrade struktūra yra išimtinė, tačiau naftos yra ir Lietuvoje, ypač prie Latvijos sienos. Būtent ten ir reikėtų pirmiausia pradėti tyrimus“, – įsitikinęs Gamtos tyrimų centro Giluminės geologijos laboratorijos vyriausiasis mokslo darbuotojas S. Šliaupa.

Tiesa, Latvijoje valdžia jau keleri metai atvėrė Baltijos jūrą tyrimams, tačiau nei viena kompanija taip ir nepradėjo naftos išgavimo. „Jei Lietuvos vyriausybė irgi uždegė žalią šviesą, tai reikia tik džiaugtis, geologams tai geros žinios“, – teigė S. Šliaupa.

Siurbia naftą jūroje 25 metus

Energetikos grupė „Lotos“ Baltijos jūroje naftą siurbia jau 25 metus. Lietuvoje lenkai valdo bendrovę „Lotos Genčių nafta“, kuri išgauna naftą Vakarų Lietuvoje.

„Neabejoju, kad Lietuvoje, kai bus skelbiamas konkursas, bus ir daugiau kandidatų žvalgyti naftos Baltijos jūroje. Bet ši Lenkijos grupė turi ilgą patirtį šioje veikloje“, – sakė verslo konsultantas Č. Okinčicas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.