Verslas

2018.03.08 17:59

Lietuva jau pradeda ruoštis „EXPO 2020“ parodai Dubajuje

LRT.lt 2018.03.08 17:59

Mūsų šalis jau pradeda ruoštis pasaulinei parodai „EXPO 2020“, kuri vyks nuo 2020 m. spalio 20 d. iki 2021 m. balandžio 10 d. Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Dubajuje. Per ketvirtadienį Aplinkos ministerijoje sukviestą Lietuvos dalyvavimo šioje parodoje koordinavimo komisijos posėdį buvo tartasi, kaip galėtų būti pristatyta mūsų valstybė. Šiame išskirtiniame tarptautiniame renginyje dalyvaus 180 šalių ir, kaip prognozuojama, apsilankys apie 25 mln. žmonių.

Kaip skelbiama Aplinkos ministerijos pranešime spaudai, jau aiškėja parodoje dalyvausiančių valstybių šiam tikslui numatomi biudžetai. Vokietija planuoja skirti 50 mln., Liuksemburgas – 25 mln., Šveicarija – 19 mln., Čekija – 10 mln., Lietuva, kaip ir Estija, – 6,5 mln. eurų.

Organizuoti mūsų šalies pristatymą vyriausybė pavedė Aplinkos ministerijai, bendradarbiaujant su Ūkio ir Susisiekimo ministerijomis.

Pasak Lietuvos ekspozicijos „EXPO 2020“ generalinio komisaro, Aplinkos ministerijos Parodų organizavimo skyriaus vedėjo Romo Jankausko, dar šiemet parodoje dalyvausiančioms valstybėms bus išdalinti 12-60 arų žemės sklypai, kuriuose iki 2019 m. pabaigos turėtų iškilti individualių paviljonų pastatai. Jie bus skiriami pagal valstybės pasirinktą vieną iš trijų parodos pagrindinės temos („Sujunkime protus, kurkime ateitį“) potemių. Tai „Galimybės“, Tvarumas“ ir „Judumas“. Kiekvienai šiai potemei numatyta atskira parodos teritorijos zona. Jau žinoma, kad Judumo zoną renkasi Prancūzija, Rusija, Vengrija, Galimybių – Jungtinė Karalystė, Šveicarija, Baltarusija, Monakas, Liuksemburgas, Tvarumo – Vokietija, Ispanija, Čekija, Švedija, Austrija, Latvija. Lietuva irgi turi apsispręsti.

Parodos organizatoriai mūsų šaliai preliminariai pasiūlė Tvarumo zoną, kuri yra labai universali ir leistų plėtoti bet kurią temą (atsinaujinanti energetika, transportas, turizmas, gyvybės mokslai ir kt.). Ketvirtadienį per posėdį tokiam siūlymui pritarė Aplinkos ir Ūkio ministerijų, Lietuvos pramonininkų konfederacijos, Turizmo departamento, Savivaldybių asociacijos, Seimo kanceliarijos ir kitų institucijų atstovai. Vyriausybės kanceliarijos, „Verslios Lietuvos“ ir Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros atstovams patrauklesnė pasirodė Galimybių potemė.

Posėdžio dalyviai sutarė, kad pasirenkant potemę iniciatyvą turėtų rodyti Ūkio ministerija. Į diskusijas bus kviečiami verslo atstovai, mokslininkai, inovatyvių technologijų kūrėjai. Ūkio ministerija ir jai pavaldžios institucijos, verslo asociacijos ir Lietuvos parodų ir kongresų centras „LITEXPO“ pažadėjo sudaryti visas galimybes pristatyti pasirengimą dalyvauti parodoje „EXPO 2020“ per jų organizuojamus renginius. Ruošiantis skelbti projekto konkursą, Aplinkos ministerijai padės Architektų sąjunga. Tikimasi, kad per kitą komisijos posėdį, kuris vyks balandį, jau bus pristatyta konkreti Lietuvos dalyvavimo „EXPO 2020“ koncepcija ir pasirengta skelbti konkursą.