Verslas

2018.03.08 17:44

„Gazprom“ ir Ukrainos santykiai: protestuoja šaldami

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.03.08 17:44

Savaitgalį ukrainiečiams teko pašalti. Jie, paraginti energetikų, sumažino suvartojamos šilumos kiekį. To priežastis – paaštrėję „Gazprom“ ir šalies santykiai. Apie juos LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ pasakojo užsienio naujienų redaktorius Vykintas Pugačiauskas. 

„Istorija tęsiasi jau labai seniai. Ir 2006-aisiais, ir 2009-aisiais per patį viduržiemį, per naujuosius metus, Rusija išjungdavo dujų tiekimą Ukrainai, bet tada nukentėdavo ir Europos Sąjunga. Ir visi pradėjo kalbėti, kad negerai būti priklausomam nuo vieno tiekėjo“, – pasakoja V. Pugačiauskas.

2009-aisiais, po antrojo išjungimo, tuometinė Ukrainos premjerė Julija Tymošenko pasirašė ne itin palankų Ukrainai susitarimą su „Gazprom“ ir už tai buvo įkaltinta.

„Tas susitarimas dėl rusiškų dujų vis dar tebegalioja ir jau nuo 2014-ųjų vyksta arbitražo teismai. „Gazprom“ turi savo ieškinių: iš Ukrainos už tai, kad ji nevykdo sąlygų, norėjo 56 milijardų dolerių, o Ukraina, pateikusi savo ieškinius, [iš Rusijos] norėjo 15–16 milijardų dolerių“, – aiškina LRT užsienio naujienų redaktorius.

Stokholmo arbitražas gruodį „Gazpromui“ priteisė 2 milijardus dolerių iš Ukrainos, bet praėjusią savaitę iš „Gazpromo“ Ukrainai priteisė 4,5 mlrd. dolerių. 

„Kitaip sakant, Arbitražas pasakė, kad, viską sudėjus, „Gazprom“ dabar Ukrainai turi sumokėti maždaug 2,5 mlrd. dolerių“, – pabrėžė V. Pugačiauskas. 

Po tokio sprendimo „Gazprom“ pradėjo skelbti, kad tokie kontraktai su Ukraina bendrovei apskritai nėra tinkami, ir nors J. Tymošenko pasirašytas kontraktas dar turėtų galioti iki kitų metų, Rusija vienašališkai pradeda teisines procedūras tų kontraktų atsisakyti. Reaguodama į tai, Ukraina ieško, kokį „Gazprom“ turtą ieškinių užtikrinimui galėtų areštuoti. 

Ukrainiečiams dėl tokios situacijos savaitgalį teko pašalti. Apie tai – įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt