Naujienų srautas

Verslas2018.02.28 11:23

5 dažnai padirbinėjami prekių ženklai: kaip atpažinti – originalas ar ne?

LRT.lt 2018.02.28 11:23

Remiantis Tarptautinės prekių ženklų asociacijos duomenimis, praėjusiais metais žmonės suklastotų produktų įsigijo net už 370 mlrd. Eur. 18 proc. šių klastočių sudarė avalynės gaminiai, 15 proc. – elektronikos prietaisai ir 13 proc. akiniai. Klastočių pirkimas gali būti sąmoningas – jos kainuoja daug pigiau nei originalas, netrūksta „tobulų“, beveik identiškai kaip originalas atrodančių daiktų. Tačiau pasitaiko ir taip, kad mokėdamas originalui artimą kainą nusiperki nebūtinai jį. Tokiu atveju svarbi ne tik daikto kaina ar prestižas, kuris asocijuojasi su originalo turėjimu, bet ir daikto kokybė, funkcionalumas ar net poveikis sveikatai.

Pranešime spaudai pateikiami 5 dažnai falsifikuojami prekės ženklai ir patarimai, kaip atpažinti originalą nuo padirbinio.

„Rya-Ban“ akiniai nuo saulės. Nekokybiški akiniai nuo saulės neapsaugo akių tiek nuo matomo, tiek nuo ultravioletinio saulės spindulių spektro. Skaičiuojama, jog net 20 proc. suprastėjusio regėjimo atvejų, išsivystančių į kataraktą, yra sukelti per didelio akį pasiekiančio saulės spindulių kiekio. Dažniausiai prie to prisideda saulės akinių nenešiojimas arba tiesiog pasirinkti nekokybiški gaminiai.

Originalūs „Rya-Ban“ prekės ženklo akiniai yra gaminami Italijoje iš kruopščiai parinktų medžiagų. Pagrindinis rodiklis, leidžiantis spręsti, ar akiniai yra originalūs, – akinių stiklai. Jie turi būti pagaminti ne iš plastiko. Visi „Ray-Ban“ akiniai ant vieno iš stiklų turi išgraviruotas „RB“ raides ir ant kito viršuje baltai išgraviruotą „Ray-Ban“ užrašą. Jei akiniai yra su poliarizuotais stiklais, graviruotas tekstas turi būti „Ray-Ban P“. Tuo atveju, jei užrašas yra nupieštas arba priklijuotas, – akiniai padirbti. Atitinkamai ant akinių nosies padelių taip pat turi būti išgraviruotas užrašas, o visi akinius laikantys vyriai turi būti geros kokybės, tvarkingai ir kruopščiai įsriegti be plastiko ar klijų pėdsakų.

Geras laikrodis – viena pagrindinių stilingo žmogaus detalių. Atrodo, kad dabar daugelis turi laikrodžius, ypač populiariuosius „Daniel Wellington“. O kiek iš jų – originalai? Vienas svarbiausių originalaus laikrodžio bruožų – ilgaamžiškumas ir tikslumas. Šiuose laikrodžiuose įmontuotos baterijos vidutiniškai veikia 2–3 metus, o tai yra neįtikėtina klastotei.

Žinoma, to pirkdamas nepatikrinsi, tad verta atsižvelgti į kitas originalo savybes. Greičiausiai įsitikinti, ar įsigytas „Daniel Wellington“ laikrodis yra originalus, padeda nugarėlėje išgraviruotas unikalus numeris. Taip pat padirbti laikrodžiai dažniausiai būna lengvesni, pagaminti iš pigių medžiagų, matomos nelygios siūlės, skiriasi korpuso spalva, nėra originalios laikrodžio kodacijos bei randami logotipai neatitinka dydžių ir formų.

Šiltuoju metų sezonu poilsiautojai mėgsta įsispirti į „Crocs“ batus. Avalynė – vienas iš tų daiktų, kuriuos reikia rinktis itin atsakingai. Remiantis Vokietijoje atliktų tyrimų duomenimis, net 6 iš 10 neoriginalių plastikinių batų porų, kopijuojančių šio prekės ženklo batų dizainą, rasta kancerogeninių medžiagų, prasiskverbiančių į odą bei galinčių sukelti vėžį. Be to, padirbiniai gali iškraipyti eiseną, varginti pėdas ar pan. Originalūs „Crocs“ yra išliejami iš specialios „Croslite“ medžiagos, kuri pasižymi lengvumu, ortopedinėmis savybėmis, oro ventiliacija bei yra atspari kvapams ar net šalčiui.

Esminis indikatorius, padedantis įsitikinti, ar „Crocs“ originalūs, – batų pardavimo vieta. Rekomenduojama ieškoti šios avalynės tik oficialiose ir patikimose prekės ženklo prekybos vietose. Vienas lengviausiai atpažįstamų klastotės elementų – išblukęs, netvarkingas „Crocs“ logotipas. Jis dažnu falsifikato atveju yra tiesiog klijuojamas arba piešiamas ant bato. Taip pat klastotes lengva atpažinti palyginus originalių batų dizainą, svorį bei lankstumą. Falsifikatai yra žymiai sunkesni, nelakstūs bei dažnu atveju pasižymi stipriu plastmasės kvapu.

Pranešimo spaudai autorių nuotr.

Turbūt nerasime vaiko, kuris nebūtų žaidęs „Lego“ kaladėlėmis. Tai vienas populiariausių žaislų pasaulyje, tačiau kartu ir vienas dažniausiai padirbinėjamų. Originalių kaladėlių sudėtis yra kruopščiai testuojama, kad žaislas būtų saugus vaikams. To nepasakysi apie pigias klastotes – jose dažnai randama cheminės medžiagos – ftalatų pėdsakų, kurie yra pavojingi ir kenksmingi sveikatai. Per didelis ftalatų kiekis gali sutrikdyti vaiko lytinį brendimą, sukelti dermatito paūmėjimą, padidinti tikimybę susirgti sėklidžių vėžiu ir t. t.

Esminė detalė, padedanti atpažinti tikrą „Lego“ nuo falsifikuoto, – logotipas. Tiek ant „Lego“ kaladėlių, tiek ant figūrėlių rasite logotipą. Užrašas turi būti ant kiekvienos kaladėlės sąsajos arba apvertus kaladėlę. Kiekviena originali figūrėlės dalis taip pat turi būti pažymėta logotipo ženklu: galva, kūnas, klubai ir kojos visos atskirai pažymėtos „Lego“.

Neoriginalūs elektronikos prietaisų priedai tikrai neprideda „sveikatos“. Pavyzdžiui, nepriklausomos laboratorijos duomenimis, iš ištirtų 400 falsifikuotų „Apple“ kroviklių net 397 prietaisai neišlaikė paprasčiausių saugos testų. Nustatyta, kad klastoti krovikliai naudoja daugiau elektros, kenkia originaliai baterijai, greičiau baigia galioti ir tiesiog prastai veikia.

Vienas paprasčiausių būdų, padėsiančių įsitikinti, ar įsigyti elektronikos prietaisų priedai nėra sufalsifikuoti, – pakuotė. Visi originalūs priedai turi būti tvarkingoje, vienodomis raidėmis ir šriftu dekoruotoje bei taisyklingu logotipu pažymėtoje pakuotėje. Priedai turi būti pagaminti iš kokybiškos, tvarkingos, lygios, be brokų medžiagos, net jei tai plastikas. Svarbu atkreipti dėmesį į įsigyto daikto spalvą – jei pastebimi netolygumai, nublukimas ar pan., greičiausiai produktas yra klastotė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi