Verslas

2018.02.28 11:05

Ekonomistai giria Kinijos prezidentą už sukurtą stabilumą, kinai svarsto apie emigraciją

BNS2018.02.28 11:05

Kinijos prezidentui Xi Jinpingui artėjant prie prezidentavimo iki gyvos galvos, ekonomistai giria jį už šalyje sukurtą stabilumą. Tačiau dėl jo įsitvirtinimo valdžioje kai kurie kinai svarsto apie turto perkėlimą į užsienį ir emigraciją.

Komunistų partijos planas atsisakyti prezidento kadencijų yra dar vienas ženklas, kad Xi Jinpingas grąžina Kiniją prie vienos rankos valdymo. Tačiau ilgas stabilumo laikotarpis jam valdant (jo prezidento kadencija turėtų pasibaigti 2023 metais) suteikia Kinijos valdžiai galimybę įgyvendinti labai reikalingų reformų, už kurias jis kovoja, sako ekonomistai.

Kinijos prezidentas ir jo ekonomistų komanda pažadėjo sumažinti didžiulę Kinijos valstybės skolą, reformuoti šalies ekonomiką ir pereiti prie tvaraus vartojimo paremto ūkio augimo, o taip pat kovoti su endemine korupcija Komunistų partijoje.

„Ir tokias priemones sėkmingai galima įgyvendinti esant tvirtai ir stabiliai lyderystei, – pabrėžė „ING Bank“ ekonomistas Robertas Carnellis. – Pavyzdžiui, Europoje valdančios silpnos koalicijos viską atiduotų už gebėjimą užtikrinti, kad reikalai judėtų į priekį.“

Sausį Davose vykusiame Pasaulio ekonomikos forume pagrindinis Kinijos prezidento patarėjas ekonomikos klausimais Liu He pasaulio elitui sakė, kad Kinija ketina per trejus metus suvaldyti finansinę riziką.

„Ši reformų darbotvarkė bus vykdoma kelis dešimtmečius“, – mano „ANZ Bank“ ekonomistas Raymondas Yeungas.

Valdžios telkimas

Liu He, kuris, anot analitikų, gali tapti kitu Kinijos centrinio banko vadovu ir šiuo metu eina vicepremjero pareigas, šią savaitę lankosi Jungtinėse Valstijose, kur sprendžia nesutarimų tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų keliančius prekybos klausimus.

Jo viršininko Xi Jinpingo įsitvirtinimas Kinijoje suteikia jam daugiau svertų derėtis su Donaldo Trumpo administracija. Tiesa, kiti mano, kad tai, priešingai, apsunkins padėtį.

Jungtinės Valstijos ir Europa ne kartą skundėsi, kad Pekinas vis laužo pažadą atverti savo rinką užsienio firmoms, kurios ir toliau susiduria su daugybe kliūčių.

Reuters/Scanpix nuotr.

Istorija rodo kad vieno žmogaus valdymas gali kliudyti efektyviam ekonominių sprendimų priėmimui. Daugelis Kinijoje vis dar prisimena Mao Zedongo kultūrinės revoliucijos ir Didžiojo šuolio baisumus.

Todėl siekdama išvengti siaubingų politinių priemonių, Komunistų partijos vadovybė sukūrė sistemą, kuria ribojamos prezidento galios, ir didžiausią galią dabar turi galingasis Komunistų partijos Politinio biuro Nuolatinis komitetas.

„Trivium Research“ ekonomistas Andrew Polkas teigia, kad numatomi pokyčiai sustiprins Xi Jinpingo valdymą ir jo politikos įgyvendinimą. „Tačiau kurti šalies likimą remiantis vieno ar dviejų žmonių šlove yra nesveika ir labai pavojinga“, – A. Polkas.

Žmonės „kalba“ kojomis

Baimė ir prisiminimai apie Mao Zedongo valdymą skatina kai kuriuos kinus svarstyti apie išvykimą. Vis dažniau kalbama apie emigraciją ir turto perkėlimą į užsienį.

Vienas nekilnojamojo turto agentas Silicio slėnyje, Kalifornijoje, teigė, jog kinų pirkėjai tiesiog plūsta.

Kinams emigruoti padedančios agentūros teigia sulaukiančios vis daugiau užklausų. „Viskas dėl valdžios“, – sakė kinams emigruoti į Jungtines Valstijas ir Kinijai padedančios agentūros atstovė.