Verslas

2015.09.08 13:45

Sostinėje vyko mitingas prieš viešojo transporto reformas (papildyta)

ELTA 2015.09.08 13:45

Trečiadienį vidurdienį Vilniaus Europos aikštėje vykęs mitingas prieš nuo liepos 1 dienos turinčią įsigalioti sostinės viešojo transporto reformą suvienijo priešingas politines jėgas.

Trečiadienį vidurdienį Vilniaus Europos aikštėje vykęs mitingas prieš nuo liepos 1 dienos turinčią įsigalioti sostinės viešojo transporto reformą suvienijo priešingas politines jėgas.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Vilniaus miesto Sueigos, sostinės visuomenininkų, judėjimo „Už troleibusus Vilniuje“ rengtame jungtiniame viešojo transporto reformos priešininkų mitinge „Mums rūpi Vilniaus viešojo transporto ateitis“ dalyvavo ne tik konservatoriai, bet ir liberalų, tautininkų, žaliųjų, Socialistinio liaudies fronto atstovai.

Į protesto akciją, kuri surengta prieš prasidedant planuotam Vilniaus miesto savivaldybės tarybos posėdžiui, kuris, kaip vėliau paaiškėjo, buvo atidėtas, ir kuriame turėjo būti svarstytas viešojo transporto reformos atšaukimo klausimas, susirinko per 100 mitinguotojų – judėjimo „Už troleibusus Vilniuje“ veikėjai, privačių vežėjų, savivaldybės tarybos opozicinių politinių partijų atstovai, vairuotojų profesinės sąjungos, aplinkosauginių judėjimų atstovai.

Susirinkusieji laikė plakatus su užrašais „Gyventojų nuomonė aukščiau už asmeninius interesus“, „Ne eksperimentams! Mes norime važiuoti patogiai“, „Zuokai, klausyk gyventojų!“, „Stop gyvybiškai svarbių maršrutų naikinimui“, „Kas geriau: 1 tramvajus ar 40 naujų troleibusų?“, „Zuokai, skraidyk – mes važiuosime mikriukais“, „Vienas metro – 400 000 gerų arklių“. Mitingo metu aplink savivaldybės pastatą važinėjo daug mikroautobusų, ant kurių priekinio stiklo buvo užrašas „In memoriam“.

Mitinguotojai situaciją Vilniaus viešajame transporte vadino tragiška. Daugiausiai kritikos sulaukė miesto meras Artūras Zuokas, kuris, pasak protestuotojų, savo reformomis įneš chaosą į sostinės transportą, juolab kad Lietuva nuo liepos pradeda pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai. Jie ragino išsaugoti transporto maršrutus, atnaujinti Vilniaus troleibusų parkus, o ne išlaidauti įgyvendinant naujus – pavyzdžiui, tramvajaus ar metro – projektus, buvo prieš autobusų sistemos keitimą.

„Visi puikiai suprantame, kad Vilniaus valdžia su meru Artūru Zuoku priešakyje turi rimtą priežastį taip elgtis. Toji priežastis – pinigai. Švarūs ir ekologiški troleibusai kainuoja kur kas pigiau nei tramvajus. Pavyzdžiui, visus esamus troleibusus, važinėjančius 22 maršrutais, pakeisti naujais lietuviškais („Amber“) tereikėtų apie 200 mln. litų per kelerius metus, tuo tarpu viena tramvajaus linija kainuotų trigubai daugiau, neskaitant pačių tramvajų, kurių vieno kaina – nuo 7 mln. litų. Bet galite įsivaizduoti, kokio dydžio asmeninė nauda galima valdininkams, stumiantiems brangų ir abejotiną tramvajaus projektą?“, – rašoma judėjimo kreipimesi.

Pasak mitingo organizatorių, kol bus laukiama brangaus tramvajaus, „reformatoriai“ sunaikins elektrinį troleibusą ir siūlys važinėti senais dyzeliniais autobusais, kurie stos ne visose stotelėse ir važinės daug rečiau nei troleibusai. Anot jų, praskolintame mieste tokia avantiūra neišvengiamai baigsis nauju bilietų branginimu, nors ūkiškai tvarkantis su esama transporto sistema galima ne tik nedidinti, bet ir sumažinti važiavimo viešuoju transportu kainą.

„Pirmiausia, netenkina tai, kad pagal savivaldybės užmojus mūsų turėtų nelikti nuo liepos 1 dienos. Ko mes tikimės? Mūsų žiniomis, artimiausiame Tarybos posėdyje yra pateiktas svarstymui sprendimas, kuriuo numatoma atidėti dabartinę viešojo transporto reformą iki 2015 m. Jeigu ta reforma bus atidėta, akivaizdu, kad mes išliksime bent iki 2015 m. pradžios“, – Eltai sakė Vilniaus miesto vežėjų asociacijos prezidentas Saulius Matulionis.

Jis taip pat atkreipė dėmesį į Konkurencijos tarybos nutarimą, pagal kurį nustatyta, kad Vilniaus miesto savivaldybė, neskelbdama konkursų ir neįsileisdama kitų potencialių dalyvių į sostinės viešojo transporto sistemą, pažeidžia Konkurencijos įstatymą. Tai esą Vilniaus valdžiai gali atsiliepti teismais.

„Jeigu mes būsime pašalinti iš rinkos pažeidžiant įstatymą, tai Vilniaus miesto vežėjų asociacija kreipsis į teismą ir prašys atlyginti nuostolius dėl galimai patirtos žalos“, – įspėjo S. Matulionis.

Vilniaus miesto vežėjų asociacija vienija 7 transporto įmones, kuriose dirba 350 žmonių. Savivaldybės duomenimis, privatūs vežėjai perveža 4,6 proc. viso keleivių srauto Vilniaus mieste.

„Dėl šitų 5 proc. šiai dienai yra laužomos ietys ir nežinau, ko siekiama“, – teigė Vilniaus miesto vežėjų asociacijos vadovas.

Per mitingą buvo renkami parašai po rezoliucija, kurioje išdėstyti mitinguotojų reikalavimai.

Viešąją tvarką prižiūrėjo policijos pareigūnai.