Verslas

2015.09.08 13:45

Verslo konfederacija – prieš progresinius mokesčius ir PVM lengvatą šildymui

Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) atstovai teigia, jog mokesčių sistemos pakeitimai daromi skubotai, sprendimus priimant už uždarų durų ir ne visada atsižvelgiant į ekspertų rekomendacijas. Kai kurių mokesčių administravimas valstybei kainuos daugiau, nei bus surinkta lėšų.

Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) atstovai teigia, jog mokesčių sistemos pakeitimai daromi skubotai, sprendimus priimant už uždarų durų ir ne visada atsižvelgiant į ekspertų rekomendacijas. Kai kurių mokesčių administravimas valstybei kainuos daugiau, nei bus surinkta lėšų.

„Mokesčių įstatymų pakeitimai įsigalioja prieš pusmetį arba kartu su biudžetu. Yra įvairių vertinimų. Reikia pasigilinti, kad suprasti iš kur vienos ar kitos iniciatyvos“, – teigė konfederacijos vadovas.

Progresiniams mokesčiams – ne laikas

„Mus neramina progresiniai mokesčiai. Tai nuolat eksploatuojamas klausimas. Pateikti bent du mums žinomi variantai. Progresiniams mokesčiams šiuo metu netinkamas laikas ir ekonominė situacija. Progresyvumas egzistuoja per neapmokestinamą minimumą, kurį siekiama didinti“, – sakė V. Sutkus.

Pasak jo, vakaruose vidutinis atlyginimas Lietuvoje laikomas dideliu ir jei jis būtų papildomai apmokestintas, tai paliestų apie 5 tūkst. žmonių. Tai būtų blogas signalas aukštos kvalifikacijos specialistams, o ekonominis efektas būtų labai mažas.

„Išplėtus mokesčių bazę būtų stabdomas vidutinės klasės formavimasis. Prie to klausimo galima būtų grįžti ateityje“, – sakė V. Suktus.

Betikslė lengvata

Pasak V. Stukaus, PVM lengvatos šildymui taikyti nereikėtų. Ši lengvata turėtų būti skirta gyventojams gaunantiems mažas pajamas, tačiau ji taikoma visiems. Be to ši lengvata stabdo daugiabučių namų renovaciją. Kai žmogus gauna kompensaciją už šildymą jis nesuinteresuotas už savo lėšas renovuoti būsto. Taip būtų galima sutaupyti apie 200 mln. litų.

LVK vadovas teigiamai įvertino siūlomas socialinio draudimo lubos: „Yra išmokų lubos, tačiau nėra įmokų lubų. Šiandien maksimali pensija yra apie 1700 Lt. Lubų įvedimas turėtų socialinio teisingumo aspektą. Įvedus „Sodros“ lubas Lietuvoje pagerėtų investicinis klimatas. Tai būtų ekonominis stimulas padedantis į Lietuvą grąžinti mūsų išeivius“.

V. Suktus pasigedo politikų susiklausymo. „Šiemet komandinio žaidimo valdančiojoje koalicijoje trūko. Dirbo mokesčių grupė, tačiau kai ji pateikė savo veikos rezultatus kilo nepasitenkinimas iš politikų. Tai rodo, kad ekspertų grupės negali priimti politinių sprendimų“, – sakė jis.

Verslininkas pažymėjo, kad baigiantis plenariniai Seimo sesijai imama teikti pasiūlymus, kurie derinami politinėje taryboje. „Mūsų manymu, čia trūksta viešumo. Kur jau kur, o versle mokesčių pakeitimai yra skausmingi. Gyvenant nežinioje kyla daug nerimo“, – sakė V. Sutkus.

Per aukšta riba

LVK Mokesčių komisijos pirmininkas Marius Dubnikova teigiamai įvertino vyriausybės siūlymą mažinti gyventojų pajamų mokesčio naštą mažiausias pajamas gaunantiems žmonėms. „Taip sumažės mokesčių našta ir verslui ir gyventojams, gaunantiems mažiausias pajamas. Jie prie atlyginimo prisidės 20 litų“, – sakė jis.

Tačiau jam nerimą kėlė palūkanų apmokestinimas: „Matome taisytinų vietų apmokestinant palūkanas. Nepritariam 10 tūkst. litų ribai. Tokią ribą pasiektų indėliai artėjantys prie milijono litų. Tokių indėlių labai mažai. Surinksime mažai, o mokestį teks administruoti. Dalis to mokesčio guls ant paskolų turinčių asmenų pečių. Be to, pajamų apmokestinimas iš valstybės obligacijų gali mažinti jų patrauklumą.“.

LVK pritaria 5 proc. PVM lengvatai vaistams bei tabako akcizo didinimui. „Tabako gaminių akcizo augimas yra pasvertas. Alkoholio akcizas taip pat gerai pasvertas. Akcizo pakeitimai turėtų mažinti alkoholio prieinamumą ir didinti pajamas iš šio sektoriaus. Lengvajam alkoholiui akcizą siūloma didinti 47 proc., o vynui tik 12 proc. Taip pažeidžiamas balansas. Sidrai gaminami čia, Lietuvoje, todėl akcizas galėtų didėti mažiau. O vyno akcizą didinti iki 20 proc.“, – sakė M. Dubnikovas.

Kur kas atsargiau ekspertas vertino siūlomą lengvatą atšaldytai mėsai. Ji biudžetui kainuotų 160 mln. litų. Be to, būtų sunku suprasti kokia mėsa yra šviežia. „Koks skirtumas tarp mėsos ir kruopų pardavėjų? Gal reiktų PVM maisto produktams mažinti. Tačiau žvelgiant į šios dienos biudžetą reiktų būti labai atsargiems“, – teigė ekonomistas.

Pasak jo, lengvata viešbučiams galėtų būti, tačiau šiuo metu ne laikas ją įvedinėti. Šiuo metu aktualesnė šalies pasiekiamumo problema. Reikia turėti ir aiškią turizmo strategiją. Kitaip efekto nebus, o pinigai bus atiduoti viešbučiams.

M. Dubnikovas nurodė, kad šildymo lengvata sudaro tik 12 proc. 500 Lt. sąskaitoje lengvata sudaro 60 litų. Tai nėra labai didelė suma, todėl efektyvesnis šių lėšų naudojimas leistų paramą teikti tikslingiau.