Verslas

2018.02.26 09:09

Svarstys Latvijos bankų krizę

Latvijos bankus prižiūrinti institucija renkasi į nepaprastąjį posėdį svarstyti, kaip pasielgti žlungant trečiajam pagal dydį bankui ABLV.

Šeštadienį Europos centrinis bankas nusprendė jo negelbėti ir pareiškė, kad jį teks likviduoti. Bankas tvirtina, kad tai yra politinis sprendimas, nes jam esą pakanka lėšų dirbti toliau. Latvijos vyriausybė žada pagaliau spręsti ir platesnes problemas, kai daug pinigų ateina iš neaiškios kilmės Rusijos bei Ukrainos indėlininkų.

ABLV bankas yra trečias pagal aktyvus Latvijoje, bet vyriausybė nevadina jo sisteminiu, todėl sako, kad jo negelbės – žlugimas esą nesukels didelės rizikos šalies ekonomikai.

Prieš savaitę jo veiklą sustabdė Europos centrinis bankas, esą ABLV skaudžiai atsiliepė Jungtinių Valstijų sprendimas įtraukti jį į juodąjį sąrašą.

Bankui uždarytos dolerių rinkos, kai Amerikos iždo departamentas apkaltino jį dėl mėginimo nuslėpti pinigų plovimą, papirkinėti pareigūnus ir laužyti sankcijas, skirtas Šiaurės Korėjai dėl jos balistinių raketų programos. Per kelias dienas atsiimta indėlių, kurių vertė – 600 milijonų eurų.

Šeštadienį Europos centrinis bankas pareiškė, kad ABLV nesugebėjo pritraukti pakankamų lėšų tolesnei veiklai, todėl bus uždarytas kaip žlungantis.

ABLV su tuo nesutinka: sakė, kad įvykdė visus reikalavimus, surinko dar beveik 1,5 mlrd. eurų ir turi užtektinai lėšų visiems klientų ir skolintojų poreikiams patenkinti, o tai, kad jam neleidžiama dirbti – politinis sprendimas.

Išsamiau apie situaciją – Vykinto Pugačiausko reportaže.