Verslas

2013.06.25 17:49

„Chevron“ įmonė ieškos naftos, bendruomenė nerimauja dėl skalūnų dujų

 „Chevron“ Stemplių kaime ieškos ir naftos, ir skalūnų dujų. Dėl to sunerimo vietos gyventojai – jiems niekas niekada esą nesakė, kad čia gali būti išgaunamos ir dujos. Tiesa, pati bendrovė tikina, kad jei Stemplėse ką ras, tai greičiausiai bus nafta.

 „Chevron“ Stemplių kaime ieškos ir naftos, ir skalūnų dujų. Dėl to sunerimo vietos gyventojai – jiems niekas niekada esą nesakė, kad čia gali būti išgaunamos ir dujos. Tiesa, pati bendrovė tikina, kad jei Stemplėse ką ras, tai greičiausiai bus nafta.

„Kai tik pamačiau vakaro žinias, visą naktį nemiegojau“, – tikina Stemplių bendruomenės buhalterė Genė Sabaliauskienė.
 
Ji, kaip ir dalis kitų bendruomenės atstovų, aiškina, kad apie skalūnų paieškas sužinojo tik iš televizijos, anksčiau esą kalbėta tik apie naftos išgavimą.
 
Skalūnų žvalgybai leidimą jau turėjo

Stemplių kaime birželio 11 dieną pradėtas gręžti gręžinys „Šilalė-5”. Tai – bendrovės „LL investicijos“ projektas. Dalis jos akcijų priklauso su „Minijos nafta“ susijusiai bendrovei, likę 50 proc. – „Chevron“.

„LL Investicijoms“ licencija išduota jau seniai. Ji leidžia žvalgytis ir išgauti naftą ir dujas. Vadinasi, leidimą ieškoti skalūnų dujų „Chevron“, dalinai valdanti „LL investicijas, jau turi.

Tačiau „Šilalė-5“ vargu, ar taps pirmuoju gręžiniu, pumpuojančiu skalūnų dujas. „Chevron Exploration & Production Lietuva“ vadovas Gilbertas Ankenbaueris patikino, kad didžiausi šansai čia yra išgauti naftos.

Vertikalus gręžinys bus gręžiamas iki maždaug 2000 m gylyje glūdinčių kambro uolienų, kur tikimasi rasti naftos. Tačiau bus imami ir aukščiau esančių uolienų mėginiai. Gali būti, kad „LL investicijoms“ pavyks rasti ir skalūnų dujų.

Jeigu bus rasta skalūnų, iki juos išgaunant reikės atlikti poveikio aplinkai vertinimą. Tačiau, jei bus rasta tik naftos, „LL investicijų“ direktoriaus pavaduotojo Igno Vaičeliūno teigimu, papildomų leidimų nereikės – įmonė galės pradėti naftos gavybą.

„Šitam plote yra padarytas poveikio aplinkai vertinimas naftos žvalgybai ir gavybai. Ne visam licenciniam plotui – tik Šilalės, – sakė Ignas Vaičeliūnas. – Pagrindinis tikslas – pasiekti kambro uolieną. Bet kadangi gręžinys yra brangus ir yra einama per viršuje esančius perspektyvius netradiciniams angliavandeniliams sluoksnius, tai jie taip pat bus tiriami“.

Kokie angliavandenilių ištekliai tūno po žeme, jis neprognozavo – skaičiai esą dažnai nepasitvirtina.

„Ponia Stancikienė Seimo aplinkos apsaugos komitete labai supyko, kai pasakiau – va, tamsus kambarys, jame kažkas yra. Imk lazdą, tris kartus bakstelk ir pasakyk, kas yra“, – prognozes iliustruoja „LL investicijų“ atstovas.

Šis gręžinys bus baigtas maždaug po 40 dienų. Tuomet bus pradėtos tirti uolienos, mėginiai vežami į Norvegijos ir Lenkijos laboratorijas.

Stemplių gyventojai baiminasi dėl ekologinių ūkių

„Tai, kad čia bus skalūninės dujos gręžiamos, mus visus labai neramina. Man tą patį vakarą (kai per komercinę televiziją buvo parodytas reportažas, kad Stemplėse bus ieškoma ir skalūnų dujų – red.) žmonės skambino, sulaukiau gal 10-20 skambučių – klausė visi, kas bus. Sakau, kad nieko nežinau – mums sakė, kad bus išgaunama tik nafta“, – žurnalistams sakė Stemplių seniūnas Vytautas Alminauskis.

Jis teigia, kad vietovės žmonės naftos gavybai neprieštarauja, tuo metu skalūnai – jau visai kitas klausimas, kurio „LL investicijos“ esą niekada su žmonėmis neaptarė.

Bendruomenės žmonėms neramu, kad skalūnų dujų gavyba užterštų vandenį, žemę. „Yra pas mus ir ekologinių ūkių. Aš ir pati tokį turiu. Man tai yra labai aktualu, kad tas ūkis nežlugtų“, – sakė bendruomenės buhalterė Genė Sabaliauskienė.

Pasak jos, jei bus išgaunamos skalūnų dujos, ekologiniai ūkiai neatitiks reikalavimų ir tiesiog žlugs. Stemplių kaime yra trys ekologiniai ūkiai.

„Aš šimtu procentu nežinau (kad ekologiniai ūkiai turės užsidaryti – red.), bet kiek iš informacijos žinau, iš žinių, kad jeigu skalūninės dujos išgaunamos, ekologiniai ūkiai negalės čia egzistuoti“, – sakė G.Sabaliauskienė.

„Mes nesame kategoriškai prieš. Mes norime tikslios informacijos iš jų, bendravimo“, – sakė bendruomenės pirmininkė Ramunė Kungienė.

„Chevron“ kalba apie naftą

„Mes manome, kad šiame gręžinyje didžiausia tikimybė yra rasti naftos. Mes ir ieškome naftos. Man atrodo, kad susitikimuose su vietine bendruomene mes labai aiškiai pareiškėme, kad mūsų ketinimas visada buvo ieškoti naftos. Nežinau, kodėl pasikeitė informacija ir sklinda gandai, kad mes ieškome skalūnų dujų. Tai nėra mūsų tikslas“, – sakė „Chevron Lietuva“ vadovas Gilbertas Ankenbaueris.

Kompanija atliko Lietuvos ir šalies kaimynių geologinius tyrimus. Mokslininkai nustatė, kad didžiausia galimybė čia yra rasti būtent naftos.

G. Ankenbauerio teigimu, „Chevron“ į šį gręžinį jau investavo milijonus. Visų pirma nusipirkdama 50 proc. „LL investicijų“ akcijų pernai spalį: „Tai yra labai rizikinga investicija. Niekada nežinome, ar ką nors rasime".