Verslas

2018.02.21 09:53

Latvijos centrinio banko vadovas nežada atsistatydinti

15min.lt 2018.02.21 09:53

Korupcija ir kyšininkavimu kaltinamas Latvijos centrinio banko pirmininkas Ilmaras Rimševičius, pirmadienį paleistas iš areštinės, antradienį surengė spaudos konferenciją, kurioje pateikė savo įvykių versiją. I. Rimševičius pareiškė nepasiduosiantis valstybės vadovų spaudimui ir nepasitrauksiantis iš pareigų.

I. Rimševičius, kuris kaltinamas reikalavęs ne mažiau nei 100 tūkst. eurų kyšio, tikino esąs nekaltas. Latvijos naujienų portalas TVNET.lv, tiesiogiai transliuojantis I. Rimševičiaus spaudos konferenciją, praneša, kad Latvijos centrinio banko vadovas atmeta jam reiškiamus kaltinimus ir kilusį skandalą aiškina tuo, jog atsisakė padėti pinigų plovimu kaltinamam antram pagal dydį Latvijos bankui ABLV, kuris susidūrė su finansinėmis problemomis ir paprašė iš valstybės beveik 500 mln. eurų pagalbos.

Tai prieštarauja oficialiai skelbiamai versijai, kad I. Rimševičiaus sulaikymas ir ABLV problemos yra nesusijusios. Bent jau taip pirmadienį teigė Biuro kovos su korupcija atstovai.

I. Rimševičius tikino, kad ABLV pagalbos į Latvijos banką kreipėsi praėjusį penktadienį. ABLV paprašė milijardo eurų paramos likvidumui užtikrinti. Pasak I. Rimševičiaus, jis atsisakė skirti tokią paramą, tuomet esą penktadienio popietę Latvijos centrinį banką ir užgriuvo pareigūnai, kurie pradėjo daryti kratas.

„Aišku, kad daugeliui Latvijoje aš tapau nepatogus. Man aiškiai išsakė grasinimus nužudyti, grasino nušauti, apie tai aš pranešiau teisėsaugos institucijoms“, – tikino I. Rimševičius, bet nekonkretizavo, kas jam grasino.

„Tai pati sunkiausia mano gyvenimo situacija, bet aš nesitrauksiu, nes esu nekaltas“, – pareiškė I. Rimševičius.

Reuters/Scanpix nuotr.

Jis teigė, kad ne tik prieš jį, bet ir prieš visą Latvijos banką vykdomas didelis spaudimas. „Mane tiesiog išstūmė iš Latvijos banko tam, kad būtų suteiktas kreditas ABLV. Aš girdžiu, kad dauguma atsakingų pareigūnų Latvijoje kalba: nereikia jaudintis, tai ne Parex-2, bet ar tikrai tai? Todėl mano suėmimas yra neatsitiktinis. Mane tiesiog izoliavo šioje situacijoje“, – kalbėjo spaudos konferencijos metu Centrinio banko vadovas.

Pirmadienio vakarą jis buvo paleistas iš policijos izoliatoriaus po 48 valandų sulaikymo. Jis buvo paleistas už 100 tūkstančių eurų užstatą. Beje, iki šiol nebeaišku, kas už jį laidavo, skelbiama, kad tai artimas jo draugas.

Latvijos banko vadovu jis tapo dar 2001 metais, ir nuo to laiko buvo perrinktas šioms pareigoms tris kartus. Jo kadencija baigiasi 2019 metų pabaigoje, ir jis teigia neketinantis daugiau kelti savo kandidatūros dar vienai kadencijai.

Teisinosi dėl nuotraukos

Nacionalinio banko vadovui teko aiškintis ir dėl fotografijos, kurią antradienį publikuoja Latvijos žiniasklaida. Nuotraukoje matyti I. Rimševičius kompanijoje kartu su Rusijos ginklų gamybos įmonės vadovais prie vieno stalo. Vyrai užfiksuoti puotaujantys neformalioje aplinkoje, o susitikimas galėjo vykti Rusijoje.

„Vakarais žmonės po žvejybos valgo vakarienę ir eina miegoti. Tačiau mano archyve tokios nuotraukos nėra, aš nežinau, kas fotografavo ją. Todėl negaliu pakomentuoti“, – teigė jis.

Jis pridūrė, kad pakeliui į spaudos konferenciją jis sužinojo, kad nuotrauka yra klastotė. „Rusijoje iš viso esu buvęs, jei neklystu, du kartus. Tai buvo 2010-aisiais ir 2012 metais, po to nebuvau. Per Baltarusiją neskridau. Aš vykau į žvejybą, abu kartus. Konkrečiai į Kamčiatką. Mano draugai: pirmą kartą buvo Valerijus Malyginas, antrą – mano draugas A. Kreilis“, – pasakojo jis.

„Dabar yra žmonės, kurie seka kiekvieną mano žingsnį ir žodį. Man reikia elgtis labai korektiškai ir paklusniai dėl tų kaltinimų, kurie man yra iškelti“, – pridūrė Nacionalinio banko vadovas.