Naujienų srautas

Verslas2018.02.19 11:57

ES milijonai R. Karbauskio aruoduose nugulė po K. Prunskienės sukurtos išimties

Prie Ramūno Karbauskio imperijos augimo prisidėjo politiko bendražygė Kazimira Prunskienė. Ji dar būdama žemės ūkio ministre sukūrė išimtį Europos Sąjungos pinigų skirstymo mechanizmuose. O ta išimtimi greitai pasinaudojo Karbauskių šeimos verslas.

Istorija mus nukelia daugiau nei dešimtmečiu atgal, į 2004–2008 metus. Tuo metu K. Prunskienė buvo įtakinga šalies politikė, Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos pirmininkė ir žemės ūkio ministrė. R. Karbauskis tuomet buvo ką tik baigęs dviejų kadencijų darbą Seime ir sukosi savo „Agrokoncerno“ versle. Taip pat jis buvo K. Prunskienės artimiausias bendražygis ir jos pavaduotojas Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungoje.

Tada į Lietuvą jau plaukė Europos Sąjungos milijonai. Taip pat – ir žemės ūkiui. O taisykles Europos Sąjungos pinigų gavimui šiame sektoriuje nustatinėjo „valstietės“ vadovaujama Žemės ūkio ministerija. Pasinaudodama K. Prunskienės sukurta išimtimi R .Karbauskio ir jo šeimos bendrovė gavo milijoninę paramą.

Dabar R. Karbauskio ir šeimos įmonių sukurta kooperatinė bendrovė, į kurią nukeliavo pinigai, kelia abejonių. Pats R. Karbauskis sako, jog viską padarė laikydamasis teisės aktų. Jis tvirtina nesiekęs palankių buvusios politinės bendražygės sprendimų.

K. Prunskienė sukūrė išimtį

15min išnagrinėjo visas ministrų patvirtintas Europos Sąjungos paramos skirstymo taisykles žemės ūkio produktų perdirbėjams.

Prieš K. Prunskienę pareigas ėjęs žemės ūkio ministras Jeronimas Kraujelis savo įsakymu 2004 metais buvo nustatęs, kad paramą norėjusios gauti įmonės ir kooperatyvai turėjo veikti ne trumpiau kaip vienerius metus iki paraiškos pateikimo.

Vėliau ministre tapo K. Prunskienė. Čia ir atsiranda svarbiausia istorija, kuri vyko 2007-aisiais metais. Tuo metu prasidėjo naujas Europos Sąjungos paramos skirstymo etapas. Naujas taisykles, kaip ir kam bus skirstomi pinigai, nustatė „valstietės“ vadovaujama Žemės ūkio ministerija.

Kazimira Prunskienė, BNS nuotr.

K. Prunskienės pasirašytame įsakyme numatyta, kad įmonės, norėjusios gauti paramą, turėjo ne trumpiau kaip dvejus metus užsiimti žemės ūkio produktų perdirbimu. Ir čia pat „valstiečių“ lyderė įrašė vieną išimtį – žemės ūkio kooperatyvams dvejų metų veiklos vykdymo reikalavimas netaikomas.

Kitaip tariant, įmonėms galiojo dvejų metų ribojimas, bet kooperatyvams buvo taikoma išimtis – paramą galėjo gauti ir ką tik įsteigti kooperatyvai. Išimtimi pasinaudojo K. Prunskienės bendražygis R. Karbauskis.

Greitai gavo milijonus

K. Prunskienės įsakymas su išimtimi kooperatyvams įsigaliojo 2007 metų lapkričio 25 dieną. Kelios dienos prieš įsakymo įsigaliojimą, R. Karbauskio įmonės ir jo šeimos bendrovės registravo kooperatinę bendrovę „Grūdų centras“.

Kooperatyvą „Grūdų centras“ įsteigė penki nariai: keturios su R. Karbauskiu susijusios įmonės ir jo tėvo Česlovo Vytauto Karbauskio ūkis. Stambiausia savininke buvo politiko šeimai priklausanti Naisių žemės ūkio bendrovė, kurią netiesiogiai valdė ir pats R. Karbauskis. Taigi, kooperatinė bendrovė „Grūdų centras“ iš esmės buvo politiko ir jo šeimos rankose.

Google maps/15min nuotr.

Vėliau istorija rutuliojosi dideliu greičiu. 2007 metų gruodį R. Karbauskio kooperatinė bendrovė nusipirko pastatus Mažeikių rajone ir išsinuomojo valstybinės žemės sklypą. Nekilnojamas turtas buvo reikalingas vystyti projektui už Europos Sąjungos paramą.

Kooperatinė bendrovė „Grūdų centras“ įsikūrė 2007 metų pabaigoje. Kad parengtų ir pateiktų paraišką Europos Sąjungos paramai gauti, jai pakako mėnesio.

Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) atstovė Aistė Mileikaitė 15min informavo, kad paraiška turėjo būti pateikta 2007 metais, paraiškų rinkimas tais metais vyko nuo 2007 m. lapkričio 26 d. iki metų pabaigos.

Taigi, įvykių chronologija rodo, kad vos per mėnesį laiko R. Karbauskis ir šeima spėjo įregistruoti bendrovę, nusipirkti projektui reikalingus statinius, išsinuomoti valstybinės žemės sklypą, parengti paraišką ir dokumentus Europos Sąjungos paramai gauti ir pateikti juos institucijoms.

Maždaug po pusės metų, 2008 metų rugpjūtį, buvo priimtas sprendimas kooperatinei bendrovei „Grūdų centras“ skirti 1,9 milijono eurų paramą. 2009 metais bendrovė pastatė grūdų elevatorių (specialų sandėlį, kuriame grūdai rūšiuojami, džiovinami, saugomi) Mažeikių rajone. Dabar šis elevatorius „Agrokoncerno“ interneto svetainėje pristatomas kaip jo grūdų supirkimo punktas, kuriame ūkininkai gali parduoti savo produkciją:

R. Karbauskis, komentuodamas situaciją dėl Europos Sąjungos paramos, kurią gavo jo ir šeimos kooperatyvas, siūlė 15min žurnalistams pasidomėti, kiek Lietuvoje buvo įsteigta bendrovių ir kooperatyvų, kurie tais pačiais metais gavo Europos Sąjungos paramą. Jis vardino sąrašą kooperatyvų, kurie gavo lėšas.

15min peržiūrėjo visus pirmuosius pagal tą pačią investicinę priemonę paramą gavusius žemės ūkio kooperatyvus. Iš tiesų kai kurie lėšas gavę kooperatyvai buvo įsteigti 2007 metais. Bet vienintelė R. Karbauskio ir jo šeimos bendrovė „Grūdų centras“ buvo registruota kelios dienos prieš įsigaliojant išimčiai ir veikė tokį trumpą laikotarpį.

Austėjos Usavičiūtės/15min iliustracija

R. Karbauskis, atsakydamas į klausimą apie kooperatyvo greitą sėkmę prašant Europos Sąjungos paramos, 15min teigė, kad „versle sprendimai priimami greitai. Išliksi versle ar ne – priklauso nuo numatytos strategijos teisingumo ir jos įgyvendinimo greičio.“

Dabar žemės ūkio produktų perdirbimo kooperatyvams tvarka nebėra tokia palanki. Prasidėjus naujam Europos Sąjungos paramos skirstymo etapui, žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė įpareigojo ir kooperatyvus veikti bent 6 mėnesius iki paraiškos paramai gauti pateikimo. Taigi K. Prunskienės sukurtos lengvatos nebeliko.

Beje, netrukus po to, kai buvo sukurta išimtis Europos Sąjungos pinigų skirstymo mechanizmuose, 2008 metų pradžioje R. Karbauskis su triukšmu pasitraukė iš K. Prunskienės vadovaujamos Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos.

Žemės ūkio ministras: tokio kooperatyvo negalime vadinti tikru

R. Karbauskio ir šeimos kooperatyvas „Grūdų centras“ vėliau gavo dar daugiau Europos Sąjungos paramos. Per 2007–2013 metus bendrovė iš viso gavo 3,7 milijono eurų.

Pradžioje kooperatyvas „Grūdų centras“ kelis metus veikė nuostolingai, ėmė paskolas iš banko. Čia į pagalbą bendrovei atėjo R. Karbauskio verslas. Už „Grūdų centro“ daugiau nei 3 milijonų eurų paskolas bankui laidavo politiko kontroliuojamas „Agrokoncernas“.

Žemės ūkio ministerija 15min pateikė paaiškinimą, kad išimtis kooperatyvams buvo sukurta, nes „visos Vyriausybės siekė skatinti kooperaciją ir toks siekis atsispindėjo jų programose“. Kitaip tariant, buvo skatinami ūkininkų susivienijimai.

Tačiau vėliau įvairūs ūkininkai žiniasklaidai ne kartą yra pasakoję apie pastebėtą tendenciją, kad pradėjo kurtis netikri arba fiktyviais vadinti kooperatyvai, kurių vienintelis tikslas buvo pasinaudoti lengvatomis.

Tiek 2007, tiek 2009 metų bendrovės „Grūdų centras“ finansiniuose dokumentuose rašoma, kad kooperatyvas turi 5 narius, visi nariai yra vienaip ar kitaip susiję su R. Karbauskiu. Dauguma narių buvo tiesiogiai ar netiesiogiai valdomi paties politiko.

Žemės ūkio ministro Broniaus Markausko 15min klausė, ar kooperatyvus, kurių kontrolė yra vienose rankose ir kuriuos sudaro to paties asmens skirtingos įmonės, galima laikyti tikrais. Ministras atsakė neigiamai.

„Negalim, tikrai negalim“, – tvirtino ministras.

Bronius Markauskas, BNS nuotr.

„Manau, kad bent jau turėtų būti minimalus narių skaičius, sakykime, jeigu nustatom ne mažiau 50 narių. Tai dar reikėtų, kad nebūtų iš tų 50 narių vienas, kuris turi 3 tūkstančius hektarų, o visi kiti po 10 hektarų. Tikrai neturėtų taip būti, kaip jūs sakote. Aš matau, kad dabar yra tokia bėda, tokia grėsmė ir ją reikia tikrai išspręsti. Kai mes tikrai nemažai prioritetų kooperatyvams sudedam, tai ta grėsmė didėja, negalim mes pasilikti tokių skylių“, – kalbėjo B. Markauskas.

Ministras sakė jau pavedęs savo ministerijai peržiūrėti teisės aktus: „Aš prieš porą savaičių liepiau savo teisės departamentui, reikia peržiūrėti. Mes turime tokią procedūra kooperatyvų pripažinimo. Aš jau matau, kad reikalavimai tiems pripažintiems (kooperatyvams – aut. pas.) tikrai yra per maži ir per žemi. Reikia tai keisti.“

Žemės ūkio rūmų direktorius Sigitas Dimaitis 15min teigė, kad tokios bendrovės pažeidžia kooperatyvo sampratą.

„Tai absoliučiai iškreipia kooperacijos dvasią. Bet, ko gero, pripažinimo taisykles jie atitiktų“, – paklaustas, kaip vertina kooperatyvus, kurių kontrolė yra vienose rankose, kalbėjo S. Dimaitis.

Žemės ūkio rūmų vadovas aiškino, kad kooperatyvai turėtų būti skirtingų ūkininkų susivienijimai, kurie įgautų didesnę derybinę galią: „Tai turėtų būti atskiri ūkininkai, kurie, tarkime, nori bendrai parduoti grūdus ar nori statyti mėsos cechelį ir t.t. Buvo padaryta išimtis, kad ūkininkai labiau kooperuotųsi, bet išėjo kaip visada.“

Koncerno ir šeimos įmonės susižėrė 7 milijonus eurų paramos

Neseniai vykusioje „Agrokoncerno“ spaudos konferencijoje bendrovės „Agrokoncerno grūdai“ vadovas Karolis Šimas sakė, jog visa įmonių grupė iš Europos Sąjungos yra gavusi tik milijoną eurų paramos. Ši parama susijusi su pastatų, skirtų grūdų priėmimui, valymui, džiovinimui ir saugojimui (elevatoriaus) Šeduvoje statybomis. Bet tai nebuvo visa tiesa.

„Kalbant apie ES paramą, dažnai minima spaudoje, kad galbūt dėl patogių tam tikrų susiklosčiusių aplinkybių politinių per tą visą 20 metų nepriklausomybės mūsų verslo istoriją, kad mes įėjome į rinką kažkokių politikų pagalba ar politinių jėgų pagalba ir taip įsitvirtinome rinkoje. Ir taip pasinaudojome Europos Sąjungos pinigais ir panašiai. Noriu paminėti, kad UAB „Agrokoncerno grūdai“ negavusi nei vieno euro pinigų iš Europos Sąjungos, visą savo verslą, visas investicijas vykdė tik savo pinigais.

„Agrokoncerno“ įmonių grupė yra gavusi tik vieną milijoną eurų Europos Sąjungos pinigų ir tie pinigai susiję su Šeduvos elevatoriumi. Aš kalbu apie elevatorių verslą. Mūsų elevatorių versle nuo viso turto, kurį mes esame sukūrę, tai sudaro 1 proc., maksimum 1,5 proc. Tai sakyti, kad „Agrokoncerno“ verslas yra paremtas Europos Sąjungos pinigais, yra neteisinga“, – spaudos konferencijoje žurnalistams kalbėjo įmonės „Agrokoncerno grūdai“ direktorius K. Šimas.

Žinoma, jis nepaminėjo kooperatinės bendrovės „Grūdų centras“ gautos paramos žemės ūkio produktų perdirbimui. Nepaminėjo ir visos „Agrokoncerno“ grupės gautos paramos pagal kitas investicines priemones.

BNS nuotr.

Visa „Agrokoncerno“ ir R. Karbauskio įmonių grupė, pagal Nacionalinės mokėjimo agentūros ir Žemės ūkio ministerijos duomenis, yra gavusi 2,4 milijono eurų Europos Sąjungos paramos pagal įvairias investicines priemones.

Įvairios R. Karbauskio ir jo šeimos bendrovės, kurios formaliai laikomos nesusijusiomis su „Agrokoncernu“, gavo dar 4,6 milijono eurų paramos pagal įvairias investicines priemones.

Taigi iš viso nuo 2004 metų iki dabar pagal įvairias investicines priemones R. Karbauskio, jo šeimos ir „Agrokoncerno“ įmonės yra gavusios 7 milijonus eurų Europos Sąjungos paramos.

Atkreipiame skaitytojų dėmesį, kad į šią sumą nėra įskaičiuojamos išmokos žemdirbiams, tai yra tik Europos Sąjungos parama investicijoms.

Dabar 15min atsiųstame komentare įmonės „Agrokoncerno grūdai“ vadovas K. Šimas teigė, kad kooperatyvas „Grūdų centras“ nepriklauso „Agrokoncerno“ įmonių grupei, todėl anksčiau per konferenciją jis ir nepaminėjo bendrovės gautos Europos Sąjungos paramos.

Vis dėlto pagal naujausius kooperatyvo dokumentus, tarp bendrovės „Grūdų centras“ savininkų yra viena „Agrokoncerno“ įmonė. Likusieji savininkai yra įvairios R. Karbauskio šeimos bendrovės.

„Kooperatyvas „Grūdų centras“ nepriklauso įmonių grupei, todėl apie jį nebuvo kalbėta per „Agrokoncerno“ įmonių grupės vadovų spaudos konferenciją. UAB „Agrokoncerno grūdai“, kaip ir visi kiti rinkos dalyviai, grūdus superka ne tik savo nuosavybe valdomuose grūdų elevatoriuose. Bet pagal paslaugų sutartis rinkos sąlygomis dirbama ir kitų verslo subjektų elevatoriuose.

Supirkėjui svarbi kuo didesnio supirkimo tinklo galimybė, elevatoriaus savininkui – ekonomiškai jį apkrauti grūdais. Mūsų svetainėje nurodyti visi elevatoriai ir bendrovės, kurioms jie priklauso ir su kuriomis mes turime sutartis dėl elevatorių“, – komentavo K.Šimas.

R. Karbauskis: pritraukti daugiau narių į kooperatyvą nepavyko

R. Karbauskis atsakymus apie savo ir šeimos kooperatyvą „Grūdų centras“ 15min pateikė raštu. Jis pripažino, kad į kooperatyvą nepavyko pritraukti daugiau skirtingų narių. Bet politikas teigė nedaręs jokios įtakos tuometinės valdžios sprendimams.

„Kooperatyvas „Grūdų centras“ buvo sukurtas siekiant į steigiamo kooperatyvo veiklą įtraukti didesnį narių skaičių ir išplėsti bendradarbiavimą su regiono ūkininkais. Steigiant šį kooperatyvą, buvo planuojama sudaryti geresnes sąlygas ūkininkams, nes tuo metu elevatorių tinklas nebuvo išvystytas ir net nebuvo panašus į tai, ką Lietuvoje turime šiandien. Ūkininkams trūko sandėliavimo patalpų, reikėjo grūdų valymo, džiovinimo ir saugojimo paslaugų. Mažeikių elevatorius buvo įsigytas, vėliau kooperatyvo ir ES lėšomis rekonstruotas siekiant būtent šių minėtų tikslų.

Turiu pripažinti, kad pritraukti daugiau narių į kooperatyvą nepavyko, nes per laikotarpį, kada buvo vykdoma kooperatyvo „Grūdų centras“ plėtra, konkurencija grūdų rinkoje labai išaugo. Kooperatyvas gali ūkininkui padėti ir technika, pasiūlyti pigesnes buhalterines paslaugas, todėl raginimų į kooperatyvą jungtis būta. Kaip žinia, žemdirbiai ne visada suinteresuoti tapti kooperatyvų nariais, dalyvauti valdyme, jiems svarbu tik parduoti savo produkciją geromis kainomis. Svarbiausia, kad elevatoriaus rekonstrukcija pasiteisino tame regione dirbantiems ūkininkams, kurie naudojasi elevatoriaus paslaugomis“, – rašoma R. Karbauskio raštu 15min atsiųstame komentare.

Ramūnas Karbauskis, BNS nuotr.

Politikas tikino nesiekęs tuometinės valdžios ir jo partijos vadovės K. Prunskienės palankių sprendimų: „Paraiška ES paramai gauti buvo pateikta pagal tuo metu galiojusią tvarką. Jokio prašymo, įtakos ar kokių nors kitų veiksmų, siekiant valdžios sprendimų, remiant kooperatyvų kūrimąsi, nebuvo.“

Pasak R. Karbauskio, kooperatyvas be ES fondų paramos į šiuos projektus investavo steigėjų, nuosavas ir bankuose gautas kreditines lėšas: „Tais metais ne vien tik šis kooperatyvas buvo įsteigtas ir ši praktika, mano žiniomis, buvo labai plačiai naudojama net ir kitais finansavimo laikotarpiais.“

R. Karbauskis teigė, kad kooperatyvas „Grūdų centras“ sėkmingai dirba ir pasibaigus ES finansavimo laikotarpiui ir nepretenduoja į „netikrų“ kooperatyvų sąrašą.

„Kooperatyvas buvo sukurtas vadovaujantis tuo metu galiojusiais įstatymais. Kooperatyvo „Grūdų centras“ steigėjai atitiko visus įstatyme nurodytus reikalavimus. Susikooperavusioms įmonėms buvo lengviau suformuoti kooperatyvo įstatinį kapitalą ir gauti banko kreditus, nei tai būtų pavykę vienai įmonei. Kooperatyvo valdymo specifika buvo naudingiausia tokio projekto įgyvendinimui. Tai patvirtina tas faktas, jog pasibaigus įsipareigojimų terminui pagal ES fondų reikalavimus, įmonės forma nebuvo keičiama. Pasikeitė tik kooperatyvo pavadinimas.

Teigti, jog vieno ar kito kooperatyvo negalima vadinti tikru kooperatyvu, yra neteisinga, nes kiekvienas kooperatyvas yra kuriamas dėl objektyvių kooperatyvo valdymo, lėšų sutelkimo galimybių. Kad Lietuvoje yra mažai kooperatyvų, vienijančių šimtus ūkininkų, ar žemės ūkio bendrovių, tikrai nekalti kiti kooperatyvai, kurių narių skaičius nėra toks skaitlingas. Didžiausia kooperatyvų steigimosi problema Lietuvoje yra pasitikėjimo trūkumas ir nenoras investuoti į kooperatyvų veiklą“, – komentavo R. Karbauskis.

„Valstiečių“ lyderio teigimu „Grūdų centro“ vadovai jį informavo, kad kooperatyvas sėkmingai veikia ir niekas neplanuoja jo naikinti, o tai turėtų išsklaidyti bet kokias abejones.

„Kooperatyvas sėkmingai įgyvendino visus projektus ir įvykdė ES fondų reikalavimus. Visi su ES parama susiję dokumentai buvo pateikti NMA. Po dokumentų patikros buvo gautas pranešimas, kad parama skiriama ir kviečiama pasirašyti sutartį. Vadinasi, situacija ir visi dokumentai buvo įvertinti ekspertų. Kas ką kalba ir kokiu pagrindu, aš vertinti negaliu, nes šiuo metu apie mane ir su manimi susijusį verslą kalbama daug. Be to, kooperatyvo veikloje, kaip ir kitose su manimi siejamose įmonėse, šiuo metu nedalyvauju, nepriiminėju sprendimų, esu nusišalinęs ir nuo sprendimų Seime, kurie susiję su šiomis ir kitomis veiklomis, kurios gali kelti interesų konfliktą.

Aš esu įsitikinęs, kad su manimi susijusi bendrovė vadovaujasi teisės aktais, remiasi jų pagrindu sudarytomis sutartimis su NMA. Visi sutartyje numatyti reikalavimai buvo sėkmingai įvykdyti. Sutarties terminai pasibaigę. ES parama sėkmingai investuota, nes ir šiuo metu ūkininkai ir žemės ūkio bendrovės sėkmingai naudojasi Mažeikių elevatoriaus teikiamomis paslaugomis. Kaip ir minėjau, kooperatyvas gyvuoja ir šiandien. Jis padidino grūdų supirkimo, paruošimo ir sandėliavimo konkurenciją Mažeikių regione, tapdamas patikimu partneriu regiono ūkininkams ir žemės ūkio įmonėms“, – rašoma R. Karbauskio komentare.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi