Verslas

2018.02.17 14:25

Lietuvos ir Lenkijos vadovai sako, kad dėl elektros tinklų sinchronizavimo bus susitarta

ELTA 2018.02.17 14:25

Baltijos šalys ir Lenkija politinį susitarimą dėl elektros tinkle sinchronizavimo per Lenkiją turėtų pasirašyti birželį, teigia prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Turime daug bendrų projektų, ir jie mums labai svarbūs. Labai džiaugiuosi, kad turime sutarimą su Lenkijos puse dėl sinchronizacijos projekto, kurį tikimės, kad bus jau galima tarp penkių šalių pasirašyti birželio mėnesį Briuselyje. Tai yra trys Baltijos šalys, Lenkija ir Europos Komisija, nes tai sudarytų galimybę Baltijos šalims ir Lenkijai gauti finansavimą dar iš šito europinio biudžeto iki 2020 metų“,  – spaudos konferencijoje po susitikimo su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda sakė D. Grybauskaitė. 

Pasak šalies vadovės, tai svarbu, nes po 2020 metų tiek Lenkija, tiek Lietuva gaus mažesnį ES finansavimą.

Tuo metu A. Duda sinchronizavimą paminėjo, kalbėdamas apie visus bendrus projektus, tarp jų ir „Rail Baltica“ bei „Via Baltica“. Anot Lenkijos vadovo, svarbu Baltijos šalis sujungti infrastruktūra su Lenkija ir likusia Europa. 

„Tai reikalinga, kad galėtume sujungti Lietuvą su Lenkija, o po to per Lenkiją visas Baltijos šalis“, – teigė A. Duda.

Baltijos šalys yra sutarusios iki 2025 metų atsijungti nuo rusiškojo elektros žiedo BRELL ir sinchronizuotis su Vakarais. Tačiau šalys nesutarė, ar sinchronizuoti tinklus su žemynine Europa per Lenkiją, ar su Skandinavija per Suomiją. 

Tikimasi, kad politinis susitarimas dėl elektros tinklų sinchronizavimo per Lenkiją bus pasiektas birželį po to, kai bus baigta vadinamoji dinaminė studija. 

Šiais metais taip pat bus pradėti Lietuvos ir Lenkijos dujų jungties, kuri užbaigs regiono ir ES dujų rinkų integraciją, tiesimo darbai.

Valstybių vadovai taip pat kalbėjo apie bendrą poziciją  dėl Astravo AE ir dujotiekio „Nord Stream 2“, kuris ES priklausomybę nuo Rusijos dujų padidintų iki 80 proc. Tai geopolitiniai Rusijos projektai, kurie kelią didelę grėsmę visos ES saugumui. Pasak Prezidentės, Lietuva ir Lenkija bendromis jėgomis sieks, kad neskaidrių ir nesaugių šaltinių tiekiama energija nepatektų į ES rinką.