Verslas

2018.02.13 12:07

Eurokomisarė apie nesutarimus dėl „Rail Baltica“: galite prarasti finansavimą

ELTA 2018.02.13 12:07

Lietuvai ir Estijai pareiškus nepasitikėjimą bendros Baltijos šalių įmonės „RB Rail“ vadove Baiba Rubesa, už transportą atsakinga eurokomisarė Violeta Bulc pareiškė, kad būtina susitarti. Pasak jos, jeigu projektai strigs, Baltijos šalys praras lėšas. 

„Prašau, nepraraskite šios galimybės, susitarkite. Aš nesakau, kas yra teisus, o kas – ne. Mums reikia rasti sprendimą ir judėti į priekį. Prašau, bendraukite, diskutuokite ir, jeigu būtina, užsidarykite ir neišeikite, kol nepasieksite susitarimo“, – pirmadienį diskusijoje Vilniuje į Eltos klausimą atsakė V. Bulc. 

Pasak jos, Europos Sąjungoje galioja paprasta taisyklė dėl finansavimo – naudoti pinigus arba juos prarasti. Pasak jos, 600 mln. eurų jau skirtų „Rail Baltica“ projektui galėtų praversti ir kitiems infrastruktūros darbams.

„O dabar jūs laukiate patvirtinimo dėl dar 120 mln. eurų finansavimo, kuris nebus pasirašytas, jeigu neturėsite supratimo, kaip šie pinigai bus valdomi“, – teigė V. Bulc. Tačiau ji teigė nesistebinti, kad projekte kyla iššūkių ir nesutarimų, nes jis yra „ypač sudėtingas“.

Lietuva ir Estija išreiškė nepasitikėjimą B. Rubesa. Ši išplatino pareiškimą, kuriame teigė, kad siekia skaidraus valdymo ir nepasiduoda stebėtojų tarybos ir valstybių interesams. Ji tuomet pareiškė, kad tapo „nepatogia vadove“. 

„Lietuvos geležinkelių“ atstovas Mantas Dubauskas anksčiau Eltai sakė, kad nepasitikėjimą B. Rubesa Lietuva išreiškė, nes nesutampa požiūriai dėl projekto įgyvendinimo.

B. Rubesos darbu atvirai nepasitenkinimą reiškė buvusi „Lietuvos geležinkelių“ vadovybė. Tuomet teigta, kad B. Rubesa kenkia projektui. Ja buvo nepatenkintas ir buvęs susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius. 

„RB Rail“ lygiomis dalimis valdo trijų Baltijos šalių geležinkelių įmonės. Lietuvoje tiesioginė akcininkė yra „Lietuvos geležinkelių“ antrinė bendrovė „Rail Baltica statyba“.