Verslas

2018.02.12 15:25

OPEC: auganti JAV gavyba – nerimą keliantis ženklas naftos rinkai

ELTA 2018.02.12 15:25

Ilgą laiką žemo lygio buvusios naftos kainos pastaruoju metu kyla, o rinka artėja prie balanso, bet auganti JAV skalūninės naftos gavyba gali sukliudyti planams subalansuoti rinką, pirmadienį teigė Naftą eksportuojančių šalių organizacija (OPEC).

2016 m. pradžioje naftos kainos krito iki vos 35 dolerių už barelį, bet šių metų pradžioje kainos jau buvo pasiekusios 70 dolerių. 

„Pasirodė ženklų, kad OPEC gavybos koregavimas padeda rinkai artėti prie balanso“, – mėnesiniame pranešime teigė OPEC.

Kartelis pažymi, kad kainoms palaikyti taip pat padėjo stiprūs JAV ir Vokietijos makroekonominiai duomenys, taip pat politinė įtampa Artimųjų Rytų regione.

Bet tuo pat metu OPEC perspėja, kad „auganti JAV naftos gavyba išlieka problema“.

OPEC bei kai kurios kitos šalys, tarp kurių yra Rusija, susitarė iki 2018 m. pabaigos 1,8 mln. barelių per parą mažinti naftos gavybą, siekiant priartinti rinką prie balanso bei pakelti žaliavos kainą.

Tačiau augant naftos kainoms, susitarime nedalyvaujančios JAV naftos pramonė nusprendė didinti gavybos apsukas bei pasipelnyti iš kainų bumo.

Vienas iš pagrindinių naftos brangimo priežasčių pastaruoju metu taip pat yra auganti paklausa. OPEC prognozuoja, kad paklausos rodikliai šiemet toliau augs – kartelis mano, jog šiemet pasaulinė naftos paklausa pašoks nuo 97,01 mln. barelių per parą pernai iki 98,6 mln. šiemet.