Verslas

2018.02.02 12:02

Prašo įvertinti, ar „Agrokoncernas“ neiškraipo rinkos

LRT.lt2018.02.02 12:02

Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas ir frakcijos seniūnas Juozas Olekas kreipėsi į Lietuvos banko priežiūros tarnybą, prašydami įvertinti, ar Seimo nariui Ramūnui Karbauskiui priklausanti bendrovė „Agrokoncernas“ nepiktnaudžiauja skolinimo veikla, kai suteikia mokėjimų atidėjimus už prekes (trąšas, techniką) įkeičiant turtą, bet nevertina klientų mokumo ir sandorių rizikos.

Kaip teigiama partijos pranešime žiniasklaidai, politikams kyla klausimas, ar tokie sandoriai negalėjo būti sudaromi tyčia ir iš anksto žinant, kad sutarties šalis nesugebės laiku grąžinti paskolintų lėšų, taip sudarant prielaidas įsigyti ūkininko žemės sklypą. Remiantis kreipimusi, rašoma pranešime, susidaro įspūdis, kad paskolos suteikimas ir žemės sklypo įgijimas yra pagrindinis sandorio tikslas – ne atsiskaitymas už prekes: trąšas ar techniką.

Žiniasklaidoje skelbta, kad „Agrokoncernas“ skolina ūkininkams atsiskaitymui už trąšas ir techniką reikalingas lėšas, bet skolinimas įforminamas kaip mokėjimo už prekes atidėjimas. Mainais ūkininkas skolą garantuoja vekseliu, kuriuo besąlygiškai pasižadama grąžinti skolą arba perduoti valdomą žemės sklypą.

Lietuvos banko priežiūros tarnybos prašoma išsakyti nuomonę, ar bendrovė, galimai turėdama interesą įsigyti skolininko valdomą žemės sklypą, nepiktnaudžiauja paskolų suteikimu.

Jeigu „Agrokoncerno“ veikla nelaikoma finansinių paslaugų teikimu, tuomet Lietuvos banko priežiūros tarnybai siūloma įvertinti, ar „nuolatinis sistemingas mokėjimų atidėjimas už suteikiamus vekselius įkeičiant turtą ir nevertinant ūkininko mokumo neiškreipia finansų rinkos, nedaro žalos sąžiningiems rinkos dalyviams, užsiimantiems licencijuota ir Lietuvos banko prižiūrima finansine veikla“.

Keliamas klausimas, ar mokėjimų atidėjimas už vekselius įkeičiant turtą neturėtų patekti į viešojo intereso gynimo sritį ir būti griežčiau reglamentuojamas.

Plačiai taikoma praktika

Bendrovės „Agrokoncernas“ atstovų atsiųstame atsakyme teigiama, kad bendrovė visuomet pasisako už skaidrumą ir sveikos konkurencijos rinkoje išsaugojimą, todėl „teigiamai vertina visus siekius išsklaidyti net mažiausias abejones, kilusias dėl mokėjimų atidėjimo ūkininkams“.

„Mūsų žiniomis, parduodant agrocheminę produkciją, mokėjimo atidėjimus taiko dauguma mūsų veiklos srityje dirbančių įmonių Lietuvoje. Tokia praktika susiformavo dėl susiklosčiusios atitinkamos situacijos, kuomet ūkininkai ir žemės ūkio bendrovės negali sukaupti tiek apyvartinių lėšų, kad už produkciją atsiskaitytų iš karto. Savo ruožtu bankai dėl įvairių jiems nepriimtinų rizikų dažnai atsisako suteikti kreditus žemdirbiams. Tai yra didelė ūkininkų ir žemės ūkio bendrovių problema. Tokiu atveju, jeigu įmonės netaikytų mokėjimų atidėjimų, daugelis ūkininkų praktiškai negalėtų įsigyti agrocheminės produkcijos bei sėkmingai vykdyti savo veiklos“, – teigiama pranešime.

Pranešime žiniasklaidai „Agrokoncernas“ pabrėžia, kad pagal šiandien galiojančius teisės aktus skolinimas ar pardavimas išsimokėtinai nėra licencijuojama finansinė paslauga. Be to, politikų teiginiai, esą „koncernas nevertina klientų galimo mokumo“, yra nepagrįsti.

„Mums būtų kur kas lengviau ir geriau, jei už perkamą produkciją būtų atsiskaitoma iš karto. Tačiau kol kas Lietuvos žemdirbiai dar nėra tokie finansiškai stiprūs, tad tenka ieškoti kitokių sprendimų, kad žemės ūkio produkcijos gamyba užsiimantys ūkininkai ir žemės ūkio bendrovės turėtų galimybę sėkmingai vystyti savo veiklą. Šiuo atveju „Agrokoncernas“ prisitaiko prie rinkos sąlygų ir ūkininkų norų, o ne atvirkščiai“, – sako „Agrokoncerno“ vadovas Valdas Eimontas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt