Verslas

2018.01.31 18:16

UNESCO pritarė D. Libeskindo „k18B“ projektui, bet siūloma jį tikslinti

LRT.lt 2018.01.31 18:16

Lapkritį Vilniuje viešėjusi UNESCO ir Tarptautinė paminklų ir paveldo vietovių taryba ICOMOS patariamoji misija pateikė išvadas, kuriose teigiama, kad šiuo metu Vilniuje planuojamas biurų ir viešbučio „Radisson RED“ kompleksas „K18B“ turi būti plėtojamas, rašoma pranešime žiniasklaidai. Tiesa, rekomenduojama projektą tikslinti.

Būsimo komplekso įtaką Vilniaus senamiesčio išskirtinei visuotinei vertei 2017 metais jau vertino ICOMOS Lietuvos nacionalinis komitetas. Šį kartą UNESCO Pasaulio paveldo centro ir centrinio ICOMOS biuro Paryžiuje deleguoti ekspertai Vilniuje lankėsi Kultūros ministerijos kvietimu su tikslu įvertinti Vilniaus istorinio centro būklę ir kelis konkrečius projektus.

Patariamoji misija teigiamai įvertino pačios „Architektūrinės kalvos“ idėją, pagal kurią netoli Vilniaus istorinio centro, vienoje vietoje, izoliuojami aukštybiniai pastatai pagal displinuotą koncepciją. Misija laikosi pozicijos, kad pats „K18B“ projektas turėtų būti plėtojamas, tačiau rekomenduojama patikslinti „K18B“ idėją ir jos projektą, teigiama Kultūros ministerijos pranešime.

Misijos nuomone, „K18B“ projektu turėtų būti neviršytas konkursiniame projekte nurodyto bendro aukštingumo, taip pat turėtų būti nuodugniau pagrįsta, kodėl projektuojamo „K18” aukštybinio pastato viršutinės dalies profilis yra pakrypęs į priešingą pusę negu „Architektūrinės kalvos“ šlaitas, užuot atitikęs tokios kalvos nuolydį. Pagal misijos rekomendacijas didesnis dėmesys turi būti skiriamas ir tam, kad būtų sumažintos šviesą atspindinčių medžiagų, planuojamų naudoti pastato „K18B“ išorėje, savybės.

Be to, patariamoji misija, įgyvendinant Vilniaus miesto bendrąjį planą, pagal kurį reglamentuojama tolimesnė „Architektūrinės kalvos“ plėtra, rekomenduoja atkreipti dėmesį į du aspektus dėl pastatų „Architektūrinėje kalvoje“. Pagal pirmąjį aspektą „Architektūrinės kalvos“ vidutinio aukščio pastatai, žiūrint nuo Gedimino kalno, Misionierių vienuolyno sodų ir Bastėjos, rytų kryptimi Subačiaus apžvalgos aikštelės link, turėtų nesuardyti horizonto linijos, kurią formuoja aplinkinės kalvos. Pagal antrąjį aspektą, žiūrint iš aukščiau nurodytų taškų, aukštybinių pastatų formuojamas aukštesnis lygmuo, kurio aukščiausias taškas yra Europos bokštas (įskaitant ir planuojamą pastatą „K18”), turi būti išlaikytas taip, jog būtų išsaugota esama svarbi horizonto prošvaista tarp pastatų.

Daugiafunkcinio komplekso „K18B“ projektą parengė žymaus architekto Danielio Libeskindo studija, laimėjusi Vilniaus miesto savivaldybės, Lietuvos architektų sąjungos ir investicijų valdymo bendrovės „Lords LB Asset Management“ rengtą konkursą.

Planuojama, kad bendras „K18B“ plotas sudarys apie 20 tūkst. kvadratinių metrų, jame nuomojamuose biuruose bus įkurta apie tūkstantis darbo vietų. Viename pirmųjų pasaulyje naujai gyvenimo būdo viešbučių koncepcijai atstovaujančiame „Radisson RED“ viešbutyje ketinama įkurti apie 200 kambarių.

Naujasis biurų ir viešbučių kompleksas bus statomas ir projektuojamas pagal BREEAM standartus. Investicijos į kompleksą sieks apie 50 mln. eurų.