Verslas

2013.06.20 19:12

Seimas linkęs uždėti apynasrį greitųjų kreditų bendrovėms

Seimas po pateikimo pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma sumažinti vartojimo kredito kainos metinę normą iki 36 proc. kredito sumos. Šiuo metu nustatyta kainos riba – 200 proc.

Seimas po pateikimo pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma sumažinti vartojimo kredito kainos metinę normą iki 36 proc. kredito sumos. Šiuo metu nustatyta kainos riba – 200 proc.

Už konservatoriaus Ryto Kupčinsko ir „drąsiečio“ Povilo Gylio įregistruotas pataisas ketvirtadienį balsavo 50 parlamentarų, 1 susilaikė. Jos bus svarstomos Seimo komitetuose, o į Seimo darbotvarkę sugrįš rudens sesijoje.

Paklaustas, kodėl siūlo nustatyti būtent 36 proc. kredito kainos metinę normą, P. Gylys aiškino, kad dėl šio skaičiaus dar galima diskutuoti, tačiau jis – „civilizuotesnis nei 200 proc.“.

„Teko skaityti, kad vienas žmogus paėmė kreditą, o galiausiai jam viskas kainavo 6 kartus didesnius pinigus. Tai yra specifinė verslo forma, kuri paskutiniais metais ypač išplito ir atneša didelę žalą šimtams tūkstančių žmonių“, – aiškino jis.

P. Gylio žiniomis, greitųjų kreditų bendrovių paslaugomis jau galėjo pasinaudoti apie 400 tūkst. žmonių.

„Bendrovių pajamos lupikiškos kaip viduramžiais, tai didina skurdo problemą mūsų šalyje. Net atsirado nauja emigracijos rūšis – bėgimas nuo greitųjų kreditų. Žmonės nesuvokia ką jie daro, nėra pajėgūs įsigilinti, todėl vienas kreditas gali sužlugdyti šeimą. Turime atlikti ir švietėjišką funkciją, paaiškinti, kad tai yra labai pavojinga“, – sakė jis.

Parlamentaras Emundas Jonyla pasiūlė paprašyti Lietuvos banko išvados dėl šio projekto, tačiau P. Gylys aiškino, jog tiek centrinis bankas, tiek vartotojų teises ginančios institucijos šiuo klausimu laikosi pasyvios pozicijos.

Praėjusiais metais greitųjų vartojimo kreditų rinką tyręs Lietuvos bankas nustatė, kad vidutinė metinė paskolos kaina, kurią sumoka vartotojai greitųjų kreditų bendrovėms, yra 216 proc. Įstatymo pakeitimo iniciatoriai teigia, kad tai 10-18 kartų viršija kainą, kurią sumoka finansinių įstaigų klientai.

Iš Lietuvos banko tyrimo matyti, kad greitųjų paskolų rinka auga du-tris kartus per metus ir 2012 m. lapkričio mėn. duomenimis siekė beveik 80 mln. litų.

Analizuojant pradelstas sutartis paaiškėjo, kad daugiausiai – 61 proc. – pradelsusių sutartis yra asmenys, kuriems daugiau kaip 25 metai. Lietuvos bankas taip pat nustatė, kad 36 proc. greitųjų kreditų bendrovių klientų yra asmenys iki 25 m.

Įstatymo iniciatoriai aiškina, kad neretai greituosius atžalų kreditus su milžiniškomis palūkanomis tenka grąžinti tėvams arba seneliams.

Greitųjų kreditų bendrovių atstovai anksčiau sakė, kad tokios pataisos padarytų galą jų verslui.