Verslas

2018.01.31 09:54

„Tvarkiečiui“ A. Petkui – darbas Seime ir brangus loftas į skolą

Iki ausų prasiskolinęs, bet galvos dėl to nesukantis „tvarkietis“ Almantas Petkus turi naują darbą. Buvęs aplinkos viceministras, atliekų sektoriaus verslininkų aprūpintas ir pinigais, ir loftu Vilniaus Naujamiestyje, grįžta į aktyviąją politiką. Beje, milijoninės apyvartos statybų kompanija „Versina“ A. Petkui tapo savotišku banku. Didžiulės vertės loftą „Versina“ politikui įrengė į skolą.

A. Petkus jau kurį laiką gyvena ne visai pagal kišenę. Taip gyventi daug metų jam leido piniginiai santykiai su statybų kompanija „Versina“ ir ją kontroliuojančiu verslininku Vytautu Baniu. Šie ryšiai „tvarkiečio“ verslui parūpino dideles pajamas, dalį kurių jis pasiėmė kaip paskolą iš savo įmonės. Paskolą, kurios grąžinimui politikas keletą metų nematė didelės skubos.

„Aš nesu grąžinęs tos paskolos, nes mano pajamos neleidžia to dalyko daryti šiandien“, – pernai birželį 15min sakė A. Petkus. Pajamos neleidžia grąžinti skolos savo verslui. Bet leidžia įsirengti loftą už solidžią 145 tūkst. eurų sumą.

Ir vėl – iš „Versinos“. Ir vėl – į skolą. Santykiais su „Versinos“ grupe A. Petkus susisaistęs seniai – šie ryšiai buvo tvirti dar tada, kai A. Petkus dirbo aplinkos viceministru ir kuravo atliekų sektorių. Būtent čia labai pasisekė V. Baniui ir su juo susijusiems verslams, kuriems teko didelė dalis europinių pinigų, skirtų statyti atliekų rūšiavimo gamyklas. Tas gamyklas, kurios, dabartinio aplinkos ministro Kęstučio Navicko žodžiais, „mala orą“.

A. Petkus politinės karjeros piką pasiekė tapdamas aplinkos viceministru. Aplinkos ministerijoje jis patyrė ir didžiausią nuopuolį. „Tvarkietis“ tapo vienu iš „juodojo sąrašo“ viceministrų, kurių pasitraukimo iš tuometės vyriausybės pareikalavo prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ar A. Petkus narystę „juodajame sąraše“ užsidirbo būtent dėl ryšių su V. Banio verslu, vis dar nežinoma. Nesėkmingai 2016 m. Seimo rinkimuose kandidatavęs A. Petkus kurį laiką tenkinosi „Tvarkos ir teisingumo“ partijos atsakingojo sekretoriaus pareigomis, bet dabar, partiečių padedamas, buvęs viceministras vėl gali prisiliesti prie įstatymų leidybos. A. Petkus pernai gruodį buvo įdarbintas Seimo nario Rimo Andrikio padėjėju. Partijos kolegą įdarbinęs Seimo narys dėl A. Petkaus ryšių problemos nemato.

Loftas į skolą

A. Petkus netikėtai tapo pagrindine figūra pernai 15min publikuotame tyrime „Šiukšlynų milijonieriai“. Iš oficialių duomenų pavyko nustatyti, kad būtent V. Banio verslo imperijos užsakymai maitino A. Petkaus įmonę „Transefektas“. Pastaroji pati turi didelių skolų ir yra restruktūrizuojama, bet akcininkui suteiktos maždaug 200 tūkst. eurų paskolos atsiimti neskuba.

Tapęs R. Andrikio padėjėju, A. Petkus privalėjo pateikti ir naują interesų deklaraciją. Tai jis ir padarė. Čia paaiškėjo daugiau detalių apie „Šiukšlynų milijonierių“ tyrime aprašytą A. Petkaus loftą Naujamiestyje, Vytenio gatvėje, kurį įrengė V. Banio vadovaujama „Versina“, susišlavusi didelę dalį atliekų rūšiavimo gamykloms skirtų pinigų. Pernai A. Petkus 15min aiškino už loftą mokėjęs „rinkos kaina“, o vieši Registrų centro duomenys rodė, kad „tvarkiečio“ būstas vertas apie 90 tūkst. eurų. Dabar A. Petkaus interesų deklaracija rodo, kad pastarasis skaičius veikiausiai gerokai netikslus. Politikas deklaruoja, jog 2016 m, gegužę su „Versina“ sudarė 145 tūkst. eurų vertės rangos sutartį. Negana to, sandorio terminas – iki 2021 m. gegužės. Paklaustas, ar tai reiškia, jog „Versina“ jo loftą įrengė į skolą, A. Petkus tai patvirtino. „5 metus atsiskaitinėsiu. (...) Na, tokia sutartis yra“, – į detales nesileido A. Petkus, patikindamas, jog sutartis su „Versina“ sudaryta „kaip ir priklauso“.

O kaip sekasi grąžinti skolą „Transefektui“? Rengiant „Šiukšlynų milijonierių“ tyrimą, nustatėme, kad A. Petkaus „Transefekto“ pagrindiniu pajamų šaltiniu buvo V. Banio verslai, o „tvarkietis“ stambią sumą pinigų iš savo įmonės pasiskolino ir keletą metų negrąžino, kaip pats sako, beveik nieko. Dabar A. Petkus tikina su savo verslu atsiskaitantis, bet detalių nepateikia. „Grąžinu po truputį“, – 15min teigė A. Petkus, patikindamas, kad viskas atsispindi jo turto deklaracijoje. Tiesa, A. Petkus nėra nei išrinktas politikas, nei aukšto rango valstybės tarnautojas, tad jo turto deklaracija nėra vieša. Paprašytas patikslinti, kiek skolos savo verslui jis grąžino, pašnekovas nematė reikalo atsakyti.

„Na va. Tai ką dabar daryti? Reiškia, aš esu privatus asmuo“, – tvirtino A. Petkus. A. Petkaus skolų portfelis tikrai įspūdingas. Be solidžios skolos nuosavai įmonei, dar yra rangos darbų sutartis su „Versina“. Vien pastarąją 145 tūkst. eurų sumą išdėsčius penkerių metų laikotarpiui, kas mėnesį tektų mokėti po maždaug 2,4 tūkst. eurų – jau nekalbant apie palūkanas. Paklaustas, ar jam pakanka pinigų išsimokėti visas skolas, Seimo nario padėjėjas pradėjo guostis. „Neužtenka... neužtenka“, – atsiduso A. Petkus.

Paprašytas patikslinti, kaip tokiu atveju dengia savo įsipareigojimus, pašnekovas ir vėl nebuvo konkretus: „Kiek galiu, tiek išsimoku“.

Seimo nariui padėjėjo ryšiai nerūpi

A. Petkų Seime įdarbinęs „tvarkietis“ R. Andrikis 15min patikino nesukantis galvos dėl padėjėjo ryšių su „Versina“. „Nieko nevertinau. Kompetentingas žmogus, buvęs meras, puikiai savivaldos klausimais konsultuoja. Tai... nieko. Ir daugiau beveik nieko ir nežinau. Ne, man [A. Petkaus ryšiai] nekelia rūpesčių, kadangi aš pats jokių neturiu“, – kalbėjo Seimo narys. Politikas tvirtino nematantis poreikio kuistis po A. Petkaus piniginę.

„Žinot, aš dabar galvoju, ar galima surasti žmogų, kuris skolų neturi, kažkur kažko nesiskolinęs – dar kažko nedaręs. Aš kažkaip taip naiviai galvoju, kad aš pats to neturiu. O kažkaip narstytis po svetimus baltinius... žinokit, nežinau, ar čia aš taip norėčiau narstyti paskolas“, – teigė R. Andrikis.

„Aš manau, kad sąžinė yra toks dalykas, kuris priklauso tik man. Mano sąžinė. O visa kita – aš nesu Dievas, kuris kiaurai permatys žmogų, ar kompiuteris, kuris visų nuodėmes registruoja“, – pridūrė Seimo narys. A. Petkaus ryšius išnarstęs tyrimas „Šiukšlynų milijonieriai“ palietė ne tik šį politiką. Tyrimas atskleidė, kad didžiąją dalį iš 127 mln. eurų, skirtų rūšiavimo gamyklų statyboms, pasiskirstė tarpusavyje susisaisčiusių verslininkų grupė. Svarbiausios figūros – V. Banys su partneriais ir koncernas „Icor“.

Pinigai išleisti, tačiau žadėtų efektų nematyti – rūšiavimo gamyklos dirba toli nuo planuotų pajėgumų, o jų indėlis į atliekų tvarkymo sektorių daug kuklesnis, nei žadėta.