Verslas

2018.01.31 12:00

Šimtmečiui skirtą monetą išleido trys Baltijos valstybės

LRT.lt, ELTA2018.01.31 12:00

Trečiadienį Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 2 eurų proginę monetą, skirtą Baltijos valstybių 100-mečiui. Kartu išleidžiamas ir Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui skirtas apyvartinių monetų rinkinys, kuriame bus naujoji proginė moneta, praneša Lietuvos bankas.

Nacionalinėje monetos pusėje pavaizduota supinta kasa, kuri išsišakoja į Lietuvos, Latvijos ir Estijos herbus. Ši moneta yra vienoda, skiriasi tik nacionalinėje pusėje užrašytas šalies pavadinimas.

„Šiuolaikinės pinigų leidybos istorijoje mes susiduriame su tuo atveju, kada trijų valstybių centriniai bankai išleidžia vieną monetą. Euro zonos istorijoje yra buvę, kada kelios valstybės išleidžia vieną monetą – Vokietija ir Prancūzija taikos metinėms paminėti. Trys valstybės niekada nėra to dariusios“, – monetos pristatyme Pinigų muziejuje teigė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas. 

Lietuvos banko nuotr.

Jis pabrėžė, kad moneta cirkuliuos visoje euro zonoje.

„Be tradicinių euro monetų su nacionalinėmis pusėmis, Europoje cirkuliuos ir netradicinė šimtmečio moneta su trijų Baltijos valstybių nacionalinėmis pusėmis“, – teigė jis.

Lietuvoje ir Latvijoje trečiadienį moneta išleista 1 mln. vienetų tiražu, o Estijoje – 500 tūkst.

Monetos dizaino konkursas vyko pernai pavasarį. Monetos dizainą galėjo išrinkti gyventojai – beveik trečdalis iš 14 tūkst. balsavusiųjų pasirinko Justo Petrulio monetą „Baltijos sesės“.

Moneta yra pirmoji, sukurta J. Petrulio. „Jausmas, kai sužinojau (kad laimėjau – ELTA), buvo nepakartojamas“, – sakė jis.

Estijos ambasadorė Lietuvoje Jana Vanaveski monetos pristatyme teigė, kad monetos dizainas yra labai simboliškas ir pažymi Baltijos šalių vienybę.

„Kai žvelgiu į monetos dizainą, manau, kad jis yra labai simboliškas“, – teigė ambasadorė.

Latvijos ambasados pirmasis sekretorius Ivaras Liepniekis monetos pristatyme teigė, kad tiki euro kaip valiutos ilgaamžiškumu, ir pabrėžė, jeigu valiuta kada nors pasikeis, kad tai būtų tik pačių valstybių noru.

Šią proginę 2 eurų BU kokybės monetą ir apyvartinių monetų rinkinį bus galima įsigyti jau nuo sausio 24 d. el. parduotuvėje monetos.lb.lt, o nuo sausio 31 d. – ir Lietuvos banko kasose. Čia kartu bus galima išsikeisti paprastas apyvartines monetas į naująją 2 eurų proginę monetą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt