Verslas

2015.09.08 13:45

G. Nausėda apie didinamus akcizus: rūkaliai renkasi pigesnę prekę

Rūta Grigolytė, LRT.lt 2015.09.08 13:45

Lietuviai rūko ir geria ne mažiau, tik perka daugiau kontrabandinių prekių. Tokią nuomonę ketvirtadienį išdėstė SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda.

Lietuviai rūko ir geria ne mažiau, tik perka daugiau kontrabandinių prekių. Tokią nuomonę ketvirtadienį išdėstė SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda.

Jo manymu, didesni akcizai dar labiau paskatintų kontrabandą ir galėtų pakenkti planams įsivesti eurą. Tuo metu Tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas Aurelijus Veryga perspėja: jeigu korupcija nepažabojama, reikia kaltinti ne didesnius akcizus.

Grėsmė euro įvedimui?

Pristatydamas SEB banko „Lietuvos makroekonomikos apžvalgą“, G. Nausėda teigė, kad padidinus akcizus tabakui ir alkoholiniams gėrimams nuo 2014 m. gali dar labiau išplisti šių prekių kontrabanda ir net atsirasti grėsmė euro įvedimui 2015 m., nes gali ūgtelėti infliacija.

„Seimo sprendimas didinti akcizus man nelabai suprantamas ne tik dėl kontrabandos, bet dar ir dėl to, kad tai didintų infliaciją likus keliems mėnesiams iki kontrolinio periodo pabaigos. Galima būtų pateisinti šį sprendimą tik dėl to, kad iki 2013 m. pabaigos tvirtai užsigarantuojame, jog gyvenimo tuo nebesusigadinsime“, – tai, kad Lietuvos infliacijos rodiklių perspektyva yra gana gera, pripažino G. Nausėda.

Jeigu Lietuva nori įsivesti eurą 2015 m., infliacija ir kiti Mastrichto kriterijai turi būti tinkami 2013-2014 m. laikotarpiu, portalui LRT.lt patvirtino Finansų ministerija. Padidinus akcizus, jie įsigaliotų nuo kitų metų. Finansų ministerijos siūlymu, tabako akcizas didėtų nuo 2014 m. kovo 1 dienos, alkoholio – nuo sausio.

Netiki, kad mažiau rūkoma

Finansų ministerijos duomenimis, 2013 m. sausio-gegužės mėn. pajamų iš akcizų už visas akcizines prekes gauta 7,4 proc. mažiau nei buvo prognozuota.

SEB banko „Lietuvos makroekonomikos apžvalgoje“ pateikiama statistika, kad 2013 m. sausio-balandžio mėn. įplaukų už visas akcizines prekes surinkta 8,6 proc. mažiau nei planuota.

Apžvalgoje daroma išvada, kad mažesnes nei numatyta akcizų įplaukas lėmė sumenkęs svarbių akcizinių prekių – alaus, cigarečių, kuro – pardavimas.

„Pajamų iš cigarečių surenkama mažiau, matyt, ne dėl to, kad pradėjome rūkyti mažiau, bet todėl, kad pradėjome rūkyti daugiau kontrabandinių cigarečių. Ką bekalbėtume apie rūkalius, vis tiek jie renkasi pigesnę prekę. Apie alkoholį galima pasakyti tą patį. Tokiame kontekste Seimo siūlymas didinti akcizus man atrodo keistas: nesusitvarkoma su kontrabanda, o didinami akcizai“, – konferencijoje savo nuomonę išsakė G. Nausėda.

Mažėjo psichozių ir apsinuodijimų

Tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidento A. Verygos žiniomis, didėjanti kaina mažina tiek legalių, tiek nelegalių prekių vartojimą.

„Europos Sąjungos šalys yra sutarusios, kad tabako ir alkoholio kainos bus didinamos, ir diskusijų čia net neturėtų būti. Tai, kad kaina yra efektyviausia priemonė reguliuoti vartojimą, yra įrodyta visuomenės sveikatos mokslininkų. Yra netgi ratifikuota konvencija, kurioje nurodoma, kad kaina yra efektyvus būdas mažinti vartojimą, taigi tokia diskusija yra gerokai pavėlavusi“, – sakė A. Veryga.

A. Verygos teigimu, kalbos apie didėjančių alkoholio ir cigarečių kainų ryšį su kontrabanda suteikia laisvės spekuliacijoms, nes Lietuvoje nėra atlikta patikimų tyrimų.

„Lietuvoje tokių tyrimų, išskyrus užsakytus verslo, nėra padaryta. O verslas visuomet yra suinteresuotas išsaugoti žemą akcizą, nes tokiu būdu jis didina apyvartą. Akcizą juk moka ne verslas, o vartotojas.  Tad verslui apsimoka nuolatos kalbėti apie kontrabandą, tačiau realiai šalyse, kurios turi didžiausias šių prekių kainas, kontrabanda nėra didelė, nors paskata gabenti ją būtų didžiulė. Tai, kad turime sieną su Rusija, yra prastas argumentas: jeigu mes jos nesugebame prižiūrėti ir apsaugoti, yra labai blogai. Jeigu sienos kiauros, reikia naikinti korupciją, kuria taip garsėjame, – pažymėjo A. Veryga. – Beje, cigarečių kontrabandos mastus apskaičiuoti lengviau nei alkoholio, tik tai turi daryti nepriklausomi tyrėjai bei mokslininkai. Skaičiuojamos cigarečių pakuotės, jų banderolės. Bet vėlgi – tai, kas randama, nebūtinai yra kontrabanda. Niekas nedraudžia žmogui atsivežti savo vartojimui tam tikrą kiekį cigarečių. O alkoholio butelių nelabai yra kaip suskaičiuoti“.

Anot A. Verygos, pagal alkoholio sukeltų psichozių skaičių galima iš dalies nustatyti, ar alkoholio vartojimas didėja, ar mažėja. Jeigu didėja nelegalaus alkoholio vartojimas, daugėja ir psichozių, ir apsinuodijimų. Pastaraisiais porą metų alkoholis brango, bet psichozių ir apsinuodijimų mažėjo.

„Pastaruoju metu alkoholio vartojimas vėl pradėjo didėti, padidėjo psichozių skaičius. Tai normalu – pradėjo atsigauti ekonomika, minimali alga padidėjo, o kaina nelabai keitėsi“, – lemtingus sąryšius vardijo A. Veryga.