Verslas

2018.01.23 20:14

Automobilių pramonės vilkas prognozuoja tamsią ateitį

technologijos.lt 2018.01.23 20:14

„Tesla“, atrodo, yra ant bangos. Markės populiarumas yra aukštesnis nei bet kada anksčiau, gamybos sunkumai po truputį lieka už nugaros, o ir naujų modelių planai po truputį ryškėja. Tačiau Bobas Lutzas, automobilių pramonės veteranas, užėmęs aukštas pareigas GM, BMW, „Ford“ ir „Chrysler“, kolekcininkams pataria kuo greičiau pasižvalgyti į „Tesla Model S“, nes jo gali greitai nebelikti.

„Pirkit „Tesla Model S“, kol jų dar yra,“ – šie žodžiai iš B. Lutzo lūpų nuskambėjo viename automobilių kolekcininkų susirinkime, į kurį B. Lutzas buvo pakviestas. Šis žmogus nėra šiaip sau praeito automobilių amžiaus atstovas. B. Lutzas yra labai gerbiamas automobilių pramonėje ir ne kartą kalbėjosi su pačiu Elonu Musku. Kurį laiką jis pats buvo labai didelis „Tesla“ gerbėjas, tačiau dabar šiai markei prognozuoja tamsius laikus.

Savo kalboje B. Lutzas pabrėžė, koks neįtikėtinas yra „Tesla Model S“ – geriausios komplektacijos elektromobilis yra vienas iš geriausiai valdomų, saugiausių, geriausius stabdžius turinčių sedanų rinkoje apskritai, ne tik tarp elektromobilių. Dar daugiau – „Model S“ savo įsibėgėjimo laiku lenkia eilę europietiškų superautomobilių, kainuojančių daugiau nei 350 tūkstančių dolerių. Tai suteikia ne tik malonumo vairuotojui, bet ir teigiamą postūmį kompanijos įvaizdžiui. Šalti, išskirtinio charakterio neturintys automobiliai retai kada susilaukia didžiulės sėkmės. Tačiau B. Lutzas mato keletą problemų.

E. Muskas ir B. Lutzas, Reuters/Scanpix nuotr.

B. Lutzas teigia, kad „Tesla“ visada stokoja pinigų. Tai – tarsi nuolatinė kompanijos būklė, o automobilių pramonės vilkas net ir artimiausioje ateityje nemato nieko, kas tai galėtų pakeisti. Žinoma, atkeliauja nauji produktai, bet jie iš pradžių tik reikalaus dar didesnių investicijų – kada jie taps pelningais? Tačiau B. Lutzo prognozės kai kuriems kelia tik šypseną.

Ekspertas teisingai prognozavo „Model 3“ gamybos bėdas ir vėlavimą. Jis taip pat ne kartą teisingai nuspėjo kitose įmonėse egzistuojančias finansines bėdas. Ir B. Lutzas, priešingai nei gali pasirodyti, nėra pačių elektromobilių priešininkas – jis pats yra prisidėjęs prie hibridinių mašinų kūrimo ir ilgą laiką šlovino „Tesla“ modelius. Tačiau tuo pat metu jis kompanijos galą prognozavo nuo 2014-ųjų metų, bet niekada neįvardino datos, kada tai turėtų įvykti.

Šiuo metu „Tesla“ sekasi neblogai. Keliais jau važinėja bandomas vilkikas „Semi“, o akcijų vertė kasdien auga. „Model 3“ gamyba vis dar nesieina taip, kaip norėtųsi, bet iki ketvirčio pabaigos tikimasi ją pagreitinti iki 2500 mašinų per savaitę. Kita vertus, pastangos pagreitinti gamybą bet kokia kaina sukūrė keistos komplektacijos automobilių. Kaip ten bus su finansine kompanijos padėtimi, matyt, pamatysime per maždaug metus.